W dniu 21 lutego 2012 roku odbyło się dwudzieste ósme spotkanie Dyskusyjnego Klubu

 

Książki. Spotkałyśmy się w ośmioosobowym składzie. Tematem naszych rozmów były książki Umberto Eco.

Umberto Eco to włoski filozof, mediewista, pisarz i felietonista, eseista i bibliofil.

„Cmentarz w Pradze" to powieść kryminalno- szpiegowska, której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Jej bohaterem jest Silone Simmonini, cyniczny fałszerz świadczący usługi wywiadom wielu krajów. Obsesyjny antysemita, nienawidzący również jezuitów, masonów i kobiet..

Lektura książki nie jest łatwa ze względu na przytoczone przez autora konteksty historyczne, postacie i wielość ich poglądów. Ponieważ bohater był smakoszem, więc znajdziemy tez kilka ciekawych przepisów kulinarnych..

„Tajemniczy płomień królowej Loany" to powieść pełna zagadek, prawie sensacyjna, bogato ilustrowana. Główny bohater to antykwariusz z Mediolanu, Giambatista Bodoni, który budzi się z śpiączki powypadkowej. Nie wie, kim jest, nie poznaje własnej rodziny, za to doskonale pamięta wszystko, co przeczytał, i porozumiewa się z otoczeniem językiem cytatów z arcydzieł światowej literatury. Próbując dowiedzieć się o swojej przeszłości udaje się do rodzinnego domu, gdzie odnajduje stare książki, czasopisma i płyty. Okres dzieciństwa bohatera przypadł na lata trzydzieste XX wieku –faszyzmu włoskiego. Tytułowa Loana to postać kiczowatego komiksu, która pozwala rozświetlić mroki niepamięci i znaleźć prawdę o sobie samym. Książka nie jest łatwa w czytaniu ze względu na występujące w niej wyrażenia łacińskie.

„O bibliotece" to erudycyjny tekst skrzący się humorem. Eco opowiada o bibliotece doskonałej poprzez opis antybiblioteki, gdzie:

„Należy zniechęcać do wypożyczania.

Jeśli się tylko uda – żadnych toalet".

"Wyspa dnia poprzedniego" to książka łącząca przygodowa fabułę z dyskursem filozoficznym rozgrywająca się w XVII wieku. Główny bohater, Robert de la Grive, uratowany z katastrofy morskiej, dostaje się do opuszczonego statku, zakotwiczonego w pobliżu nieznanej Wyspy. Bohater trafił na morze jako tajny wysłannik Mazanina, próbujący odkryć sekret obliczania długości geograficznej. Była to bardzo ważna wówczas kwestia.

Książka również jak poprzednie nie jest łatwa w czytaniu.

„Zapiski na pudełku od zapałek" to wybór felietonów pisanych w latach 80. i 90.,pełne finezyjnego dowcipu vademecum współczesnego człowieka. To lektura lekka i zabawna, ale również skłaniająca do refleksji nad światem, w którym przyszło nam żyć.

„Superman w literaturze światowej" to książka o micie nadczłowieka, kreowanego od dawna przez pisarzy. Eco analizuje w swojej pracy utwory wielu autorów z różnych epok oraz rozmaite postacie literackie m.in. Arsene Lupina, Tarzana i Jamesa Bonda.

Na następne spotkanie zapraszamy 20 marca 2012 r. na godz..12.00.

Porozmawiamy o twórczości Wisławy Szymborskiej.

alt alt