W dniu 24 listopada 2009 r. odbyło się piąte spotkanie w ramach
DKK, na które przybyło 9 pań.
Tematem naszej dyskusji były utwory Zbigniewa Herberta.

Dzień wcześniej gościliśmy w naszej bibliotece- siostrzeńca poety - Rafała Żebrowskiego, który wygłosił wykład na temat życia i twórczości Zbigniewa Herberta.

Zbigniew Herbert jest jednym z najlepszych polskich poetów współczesnych..
W swojej poezji nawiązuje do antycznych korzeni europejskiej tradycji kulturalnej i etycznej. Do najsłynniejszych jego utworów należy cykl wierszy o panu Cogito.
„Przesłanie Pana Cogito” jest chyba najbardziej znanym i cytowanym wierszem.. Głównym przesłaniem utworu jest wezwanie odbiorcy do heroizmu nieoczekujacego nagrody za swoje czyny. Podmiot liryczny nawołuje adresata do odwagi, gniewu wobec krzywdy i poniżania innych, odwagi skazanej na przegraną. Owa przegrana nie jest bez wartości, to dziedzictwo kulturowe Europy nadaje jej wartość.
Wiersz zawiera wiele odwołań do: greckiej mitologii, Biblii, do postawy św. Franciszka, bohaterów eposów i filmu.
Drugim omawianym utworem był wiersz pt. „Kamyk”.
Przedmiotem analizy poety jest kamyk, który po prostu jest i na którego nie zwracamy uwagi. Poeta mówi, iż jest „stworzeniem doskonałym”. Stworzeniem? Doskonałym?.
Może doskonałość kamyka bierze się stąd, ze kamyk się do nikogo nie porównuje w przeciwieństwie do człowieka, pilnuje swoich granic. Co więcej poeta wspomina o jego zapachu, wydaje się więc uzasadnione stwierdzenie, iż podmiot liryczny wywyższa ów przedmiot nad człowiekiem.  Można wywnioskować, ze człowiek, który boi się odrzucenia, ośmieszenia nie daje się „oswoić’ otaczającym go normom, tracąc przy tym swoją indywidualność.

Rozmawiałyśmy także o esejach „Barbrzyńca w ogrodzie”, których tematem są konkretne miejsca i rzeczy oraz eseje historyczne. Jest to podróż współczesna i w czasie. Eseje te są wielką pochwałą podróżowania i mogą się stać przewodnikami po sztuce i cywilizacji europejskiej.
Utwory Zbigniewa Herberta są trudną lekturą aczkolwiek mądrą i interesującą.

Na następne spotkanie zapraszamy w przyszłym roku -19 stycznia 2010 roku, a tematem naszego spotkania będą nasze ulubione lektury.