W dniu 14 grudnia odbyło się piętnaste spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkałyśmy się w jedenastoosobowym składzie.

 Rozmawiałyśmy o książkach: Moniki Szwai „Zupa z ryby Fugu” oraz Janusza Leona Wiśniewskiego „Zbliżenia”.

 Monika Szwaja- polska pisarka i dziennikarka telewizyjna. Ukończyła polonistykę, pracowała w telewizji, jako nauczyciel języka polskiego, historii. Mieszka w Szczecinie.

Jest autorką wielu poczytnych powieści obyczajowych.

 „Zupa z ryby Fugu” nie jest książką kucharską, ale powieścią obyczajową. Ryba fugu jest smaczna, ale nieumiejętnie przyrządzona staje się trucizną dla biesiadników. Podobnie

rzecz ma się z naszym życiem. Jest ono potrawą dla inteligentnych. Jeżeli nie będziemy ostrożni i będziemy podejmować nietrafione decyzje, to zapłacimy za to wysoką cenę.

Zatrujemy się życiem, a przy okazji możemy skrzywdzić innych: rodzinę, bliskich, przyjaciół.

Szwaja w swojej książce opowiada o kobietach, które podejmują takie właśnie nierozważne decyzje.

   Pomimo, że tematy poruszane w książce są trudne i skomplikowane, czyta się ją lekko i przyjemnie, bo napisana jest wdzięcznym i prostym językiem.

Głównymi bohaterkami powieści są kobiety zwyczajne, ale zarazem stanowcze i władcze. Jedyną negatywną postacią jest Eliza Trumbiak.

 Drugą omawianą przez nas książką były „Zbliżenia” Janusza Leona Wiśniewskiego.

Autor jest naukowcem i pisarzem, magistrem fizyki i ekonomii, doktorem informatyki, doktorem habilitowanym chemii. Jako pisarz zadebiutował w roku 2001 powieścią „S@motność w sieci”, która stała się bestsellerem.

  „Zbliżenia ” są zbiorami tekstów drukowanych na łamach ”Pani”. Są to prawdziwe historie ludzi, którzy żyjąc w różnych miejscach – Moskwie czy na Bora-Bora – jednakowo tęsknią za bliskością i marzą o miłości.

Opowieści ukazują wielką prawdę, że niezależnie od szerokości geograficznej, statusu społecznego i koloru skóry, szczęście i tęsknota człowieka mają zawsze podobne oblicza.

   Na następne spotkanie zapraszam 18 stycznia 2011 r.

Dyskutować będziemy o książkach: Stefana Chwina „Złoty pelikan” i Wojciecha Albańskiego „Achtung! Banditen!”.