Aktualności

Znani w Łęcznej czytają ulubione książki swojego dzieciństwa

Email Drukuj PDF
12 maja w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej odbyło się głośne czytanie z cyklu "Znani w Łęcznej czytają ulubione książki swojego dzieciństwa".

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" oraz z okazji Tygodnia Bibliotek.
Zaproszenie do czytania dzieciom przyjęli: ks. Stefan Misa proboszcz parafii p.w. św. Józefa, Anetta Chrzanowska kierownik Muzeum Regionalnego, z-ca komendanta Powiatowego PSP w Łęcznej Marian Lato oraz dyrektor Przedszkola nr 2 Ewa Michalak.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 70 dzieci z Przedszkola nr 1 i 2 oraz Przedszkola Aniołek, które wysłuchały następujących utworów: "Lokomotywa" i "Dziury w serze"- ulubionych wierszy pani Ewy Michalak, "Kłamczucha", "Leń" i "Samochwała" to utwory, które zaprezentowała pani Anetta Chrzanowska, ks. Stefan Misa przeczytał "Legendę o smoku wawelskim" a pan Marian Lato wiersze "Kwoka" i "Pali się.
Przedszkolaki słuchały z ogromnym zainteresowaniem prezentowanych książeczek.
Dodatkową atrakcją był pokaz ekwipunku strażaka w stroju przystosowanym do akcji ratowniczej.
Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły czytającym własnoręcznie wykonane kwiatki.

 

 

Zmieniony: Poniedziałek, 16 Maj 2011 18:04
 

Spotkanie dla seniorów

Email Drukuj PDF
Dnia 11.05.2011 w ramach obchodów "Tygodnia Bibliotek" w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej odbyło się spotkanie dla seniorów.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. seniorzy z Katolickiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów im. Jana Pawła II z siedzibą w Łęcznej.
Zaproszeni goście obejrzeli prezentację multimedialną „Biblioteka – wczoraj i dziś". Zapoznali się z pracą kulturalno – oświatową Biblioteki Głównej i jej filii.
W bardzo miłej atmosferze rozmawiano o wspólnych działaniach, które mogłyby zachęcić osoby starsze do częstszego korzystania z usług biblioteki.

Podczas spotkania zostały też wręczone pamiątkowe dyplomy uczestnikom szkolenia komputerowego "Komputer zbliża pokolenia", które odbywało się w kwietniu i maju tego roku.

 

 

 

Zmieniony: Poniedziałek, 16 Maj 2011 17:52
 

Relacja z 20 spotkania DKK

Email Drukuj PDF
W dniu 17 maja 2011 r. odbyło się 20 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem naszych rozmów były „Bibliotekarki" Teresy Moniki Rudzkiej. Pierwsza na polskim rynku książka o bibliotekarskich realiach. Powieść rozgrywa się w środowisku bibliotekarskim. Główna bohaterką jest Żywia- kobieta obyta w świecie, rencistka, która dostała pracę w Filii nr 32 i tak zaczęła się jej bibliotekarska codzienność. Mamy tu zapiski pamiętnikarskie Żywii, cytaty z księgi skarg i zażaleń oraz monologów poszczególnych osób, z którymi Żywia spotyka się w pracy. Pozwala to zajrzeć głębiej w życie poszczególnych postaci i daje szersze tło dla funkcjonowania bibliotecznego porządku.

Jest to obraz współczesnej biblioteki. Nie całkiem odpowiadający prawdzie. Portretuje tylko częściowo to środowisko i nie jest to portret zbyt zabawny.

Rozmawiałyśmy o swojej pracy, wizerunku własnej biblioteki oraz jak postrzegana jest nasza praca i biblioteka w środowisku.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 15 czerwca.

Będzie to wyjazd do Milejowa na spotkanie autorskie z Martą Fox.

Zmieniony: Czwartek, 30 Czerwiec 2011 13:55
 

Relacja z 19 spotkania DKK

Email Drukuj PDF
W dniu 28 kwietnia 2011 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie ze Stefanem Dardą. Uczestniczyły w nim także Nasze Klubowiczki.

Stefan Darda jest autorem powieści grozy. Pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego, obecnie mieszka i pracuje w Przemyślu. Jest absolwentem UMCS w Lublinie. W czasie studiów pracował w akademickich klubach turystycznych. Był także muzykiem zespołu „Orkiestra pod wezwaniem Świętego Mikołaja". Fascynują go poezja i fotografia,

Akcja pierwszej powieści "Dom na Wyrębach" rozgrywa się wśród krajobrazów Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, dwóch kolejnych "Słoneczna Dolina" i „Starzyzna"(należących do serii „Czarny Wygon") na Roztoczu.

Wszystkie powieści utrzymane są w klimacie prozy Stephana Kinga. Wartka, trzymająca w napięciu akcja umieszczona z pozoru w sielskim krajobrazie, umiejętne budowanie nastroju, zatrzymany czas. Bohaterowie uwikłani w problemy życiowe, które dotyczą nas wszystkich. Mroczny obraz prowincji, fascynacje przyrodą i wierzeniami ludowymi oraz ciemne strony ludzkiego życia. Uczestnicy spotkania sugerowali autorowi, aby umieścił Łęczną w kontynuacji debiutanckiej powieści.

Na zakończenie autor podpisywał swoje książki i pozował do pamiątkowych zdjęć.

Na następne spotkanie zapraszam 17 maja 2011 r. rozmawiać będziemy o „Bibliotekarkach" Teresy Moniki Rudzkiej.

Zmieniony: Czwartek, 30 Czerwiec 2011 13:39
 

Relacja ze spotkania autorskiego z Jackiem Dehnelem

Email Drukuj PDF
W dniu 14 kwietnia 2011 roku w czytelni naszej biblioteki przy pełnej sali odbyło się spotkanie z poetą, prozaikiem, tłumaczem Jackiem Dehnelem. Jest on twórcą kilku tomików poetyckich oraz utworów prozatorskich takich jak: Saturn, Lala, Balzakiana, Fotoplastykon i Rynek w Smyrnie. Jacek Dehnel rozpoczął spotkanie od przeczytania fragmentów swojej najnowszej książki pt. Saturn.

Gość nawiązał żywe relacje ze słuchaczami. Uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące różnych kwestii: inspiracji autora, sposobu pracy twórczej, tematów rodzinnych (Lala), konwencji literackich, postaw życiowych. Jacek Dehnel czytał także niektóre wiersze z tomów Żywoty równoległe i Ekran kontrolny.

Mówiąc o swojej twórczości posługiwał się bogatym, kwiecistym językiem. Otrzymał podziękowania, kwiaty, upominki.

Na koniec autor podpisywywał książki, składał dedykacje, pozował do zdjęć. W spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki trzech Dyskusyjnych Klubów Książki: MGBP i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej,Gminnej Biblioteki Publicznej w Milejowie, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Łęcznej oraz czytelnicy.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

Na następne spotkanie z pisarzem Stefanem Dardą zapraszamy 28 kwietnia 2011 r. na godz. 16.00 do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej przy ul. Staszica 9.

Spotkanie naszego Klubu odbędzie się 17 maja o godz. 12.00 w siedzibie MGBP przy ul. Bożniczej 21.

 

   

   

Zmieniony: Środa, 20 Kwiecień 2011 09:15
 
Projekt "Modernizacja pomieszczeń i zakup wyposażenia dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej" zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Zadanie w ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej


Zadanie "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa


Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

W ramach współpracy merytorycznej z przedsiębiorstwem Funmedia sp. z o.o. biblioteka korzysta z bezpłatnego oprogramowania Angielski123.pl


Biblioteka bierze udział w programie "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2013". Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki.