Aktualności

Relacja ze spotkania autorskiego z Jackiem Dehnelem

Email Drukuj PDF
W dniu 14 kwietnia 2011 roku w czytelni naszej biblioteki przy pełnej sali odbyło się spotkanie z poetą, prozaikiem, tłumaczem Jackiem Dehnelem. Jest on twórcą kilku tomików poetyckich oraz utworów prozatorskich takich jak: Saturn, Lala, Balzakiana, Fotoplastykon i Rynek w Smyrnie. Jacek Dehnel rozpoczął spotkanie od przeczytania fragmentów swojej najnowszej książki pt. Saturn.

Gość nawiązał żywe relacje ze słuchaczami. Uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące różnych kwestii: inspiracji autora, sposobu pracy twórczej, tematów rodzinnych (Lala), konwencji literackich, postaw życiowych. Jacek Dehnel czytał także niektóre wiersze z tomów Żywoty równoległe i Ekran kontrolny.

Mówiąc o swojej twórczości posługiwał się bogatym, kwiecistym językiem. Otrzymał podziękowania, kwiaty, upominki.

Na koniec autor podpisywywał książki, składał dedykacje, pozował do zdjęć. W spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki trzech Dyskusyjnych Klubów Książki: MGBP i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej,Gminnej Biblioteki Publicznej w Milejowie, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Łęcznej oraz czytelnicy.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

Na następne spotkanie z pisarzem Stefanem Dardą zapraszamy 28 kwietnia 2011 r. na godz. 16.00 do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej przy ul. Staszica 9.

Spotkanie naszego Klubu odbędzie się 17 maja o godz. 12.00 w siedzibie MGBP przy ul. Bożniczej 21.

 

   

   

Zmieniony: Środa, 20 Kwiecień 2011 09:15
 

Relacja z 17 spotkania DKK

Email Drukuj PDF
W dniu 15 marca odbyło się siedemnaste spotkanie DKK

Spotkałyśmy się w dziewięcioosobowym składzie.

Tematem naszych rozmów była twórczość prozatorska Jacka Dehnela.

Jacek Dehnel ur. 1.V. 1980 r. w Gdańsku. Absolwent polonistyki na UW. Mieszka w Warszawie. Laureat Nagrody Kościelskich w 2005 oraz Paszportu Polityki za rok 2006 w kategorii literatura.

Pierwszą omawianą przez nas książką była „Lala". Tytułowa bohaterka jest babcią pisarza.

Czytelniczki były zachwycone książką, jak również osobowością autora, młodego człowieka, dla którego babcia jest postacią wyjątkową.

Dehnel zachwycił wszystkie panie swoją osobowością i poświęceniem się dla babci.

Babcia opowiada swoje dzieje, a wnuk te opowieści spisuje, męcząc się przy tym trochę, bo nie są to opowieści uporządkowane i spójne, a ciągłe dygresje, anegdoty i drobiazgowe opisy powodują, że łatwo się w nich można zagubić. A do tego wszystkiego babcia w miarę upływu czasu zaczyna tracić pamięć i mylić różne fakty i osoby. W książce opowieści nie układają się chronologicznie, co może sprawiać czytelnikowi trudności w śledzeniu dziejów rodziny, ale na to babcia ma odpowiedź: „To sobie przeczyta dwa razy".

Opowieści są interesujące, pełne życia, humoru, a ich tłem jest Polska i jej dzieje. Nie brakuje tam rewolucji, wojny, kontaktów z Żydami, Rosjanami i Niemcami, licznych bankructw, miłości, przeprowadzek, kłopotów szkolnych, wspomnień o różnych ludziach, często ogólnie znanych.

Drugą omawiana przez nas książką była „Balzakiana"

„Balzakiana" to cztery minipowieści wyrosłe z zainteresowań pisarza twórczością Honoriusza Balzaca. Lektura „Komedii ludzkiej" sprawiła, że Jacek Dehnel uwspółcześnił niektóre motywy z Balzacowskich XIX wiecznych realiów. Podobieństw do Balzacowskiej „Komedii ludzkiej" jest sporo (nie wszystkie znamy). Reguły rządzące Balzakiańskim światem to: ambicja, chciwość, pogoń za sławą, małostkowość, głupota, cynizm i wyrachowanie. Jest tu historia kupca bławatnego, którego córka wyszła za mąż za wschodząca gwiazdę malarstwa, ale awans społeczny nie był kluczem do szczęścia. Jest historia nieszczęsnej Tońki, w której rodzeństwo widziało worek pieniędzy, a nie człowieka i gdy ta zaniemogła „przerzucali się" biedaczką. Jest też historia potomka podupadłej arystokracji, który żył z edukowania córek nuworyszy. Jest historia zapomnianej gwiazdy piosenki, którą na siłę postanowiono „odgrzać". Piękny zbiorek zawierający bogactwo charakterów, które ewoluują w toku akcji.

Ostatnią omawianą przez nas pozycją była książka „Rynek w Smyrnie".

Jest ona zbiorem opowiadań pisanych w latach 1999-2002, z których wyłania się obraz świata zaczarowanego, utkanego ze szczegółów pozornie nieistotnych – drobnych gestów, zapachów, smaków i barw.

Trzy z nich zostały osadzone we włoskich dekoracjach, dwa kolejne w niemiecko-austriackich, „Filc" jest powtórzeniem wątków znanych z „Lali".

Pierwsze opowiadanie „Patrząc na Stromboli" jest beznamiętnym dialogiem przemawiającej do siebie pary zakochanych. Dokładnie opisany jest dzień za dniem - od śniadania do kolacji.

Drugie opowiadanie „Rynek w Smyrnie" opisuje spotkanie nuworysza ze Śmiercią. Kolejne „Olaf Farbiarczyk" to opowieść o zderzeniu sacrum i profanum. Ostatnie opowiadanie „Filc" stanowi preludium do „Lali" – zarysowane zostają w nim portrety kobiet, wśród których wychowywał się młody artysta.

Następne spotkanie DKK odbędzie się w kwietniu. Będzie to spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem. Szczegóły podamy później na naszej stronie internetowej.

Zmieniony: Piątek, 18 Marzec 2011 13:32
 

ZAPROSZENIE

Email Drukuj PDF
Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na spotkanie w dniu 15 marca 2011 r. (wtorek) na godz. 12.00.
Rozmawiać będziemy o twórczości Jacka Dehnela.
Zmieniony: Czwartek, 10 Marzec 2011 12:36
 

Relacja z 16 spotkania DKK

Email Drukuj PDF

W dniu 18 stycznia odbyło się szesnaste spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Rozmawiałyśmy o książkach Stefana Chwina „Złoty pelikan oraz Wojciecha Albińskiego „Achtung! Banditen!”.

 Stefan Chwin (pseud. Max Lars, ur. w 1949 r. w Gdańsku), polski powieściopisarz, krytyk literacki, historyk literatury, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

 Złoty pelikan” to opowieść o poważanym wykładowcy prawa, który stał się żebrakiem i doświadczył najciemniejszych stron rzeczywistości. Główny bohater – Jakub – jest przekonany, że na skutek jego pomyłki w trakcie egzaminu wstępnego niedoszła studentka z rozpaczy popełnia samobójstwo. Zdarzenie to jest tylko domysłem przewrażliwionego Jakuba i zamienia jego życie w koszmar.

Opinie na temat tej książki wśród klubowiczek są różne: od próby zrozumienia udręk bohatera po irytację jego postawą życiową.

 Drugą omawianą przez nas książką była „Achtung! Banditen!” Wojciecha Albińskiego.

 Wojciech Albiński( ur. w 1935 r. we Włochach pod Warszawą) – polski pisarz zamieszkały w RPA. Jako pisarz zadebiutował w wieku 68 lat. Za zbiór opowiadań pt.” Kalahari” otrzymał w 2004 r. Nagrodę Literacką im. Mackiewicza oraz nominację do Nagrody Nike.

 Na „Achtung  Banditen!” składa się 29 krótkich opowiadań. Wojciech Albiński opowiada o codziennym życiu pod niemiecką okupacją. Ogląda ją oczami kilkuletniego chłopca, mieszkańca podwarszawskich Włoch.

Jest to opowieść o życiu prawie normalnym; miejscami wstrząsająca, miejscami tragikomiczna, wolna od stereotypów narodowych. Wojna to przede wszystkim śmierć ojca.

Książka wpisuje się w literackie świadectwa o II wojnie.

Na następne spotkanie zapraszamy 15 lutego na godz. 12.00 do Czytelni. Rozmawiać będziemy o miłości w literaturze.

Zmieniony: Czwartek, 27 Styczeń 2011 11:29
 

Relacja z 15 spotkania DKK

Email Drukuj PDF

W dniu 14 grudnia odbyło się piętnaste spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkałyśmy się w jedenastoosobowym składzie.

 Rozmawiałyśmy o książkach: Moniki Szwai „Zupa z ryby Fugu” oraz Janusza Leona Wiśniewskiego „Zbliżenia”.

 Monika Szwaja- polska pisarka i dziennikarka telewizyjna. Ukończyła polonistykę, pracowała w telewizji, jako nauczyciel języka polskiego, historii. Mieszka w Szczecinie.

Jest autorką wielu poczytnych powieści obyczajowych.

 „Zupa z ryby Fugu” nie jest książką kucharską, ale powieścią obyczajową. Ryba fugu jest smaczna, ale nieumiejętnie przyrządzona staje się trucizną dla biesiadników. Podobnie

rzecz ma się z naszym życiem. Jest ono potrawą dla inteligentnych. Jeżeli nie będziemy ostrożni i będziemy podejmować nietrafione decyzje, to zapłacimy za to wysoką cenę.

Zatrujemy się życiem, a przy okazji możemy skrzywdzić innych: rodzinę, bliskich, przyjaciół.

Szwaja w swojej książce opowiada o kobietach, które podejmują takie właśnie nierozważne decyzje.

   Pomimo, że tematy poruszane w książce są trudne i skomplikowane, czyta się ją lekko i przyjemnie, bo napisana jest wdzięcznym i prostym językiem.

Głównymi bohaterkami powieści są kobiety zwyczajne, ale zarazem stanowcze i władcze. Jedyną negatywną postacią jest Eliza Trumbiak.

 Drugą omawianą przez nas książką były „Zbliżenia” Janusza Leona Wiśniewskiego.

Autor jest naukowcem i pisarzem, magistrem fizyki i ekonomii, doktorem informatyki, doktorem habilitowanym chemii. Jako pisarz zadebiutował w roku 2001 powieścią „S@motność w sieci”, która stała się bestsellerem.

  „Zbliżenia ” są zbiorami tekstów drukowanych na łamach ”Pani”. Są to prawdziwe historie ludzi, którzy żyjąc w różnych miejscach – Moskwie czy na Bora-Bora – jednakowo tęsknią za bliskością i marzą o miłości.

Opowieści ukazują wielką prawdę, że niezależnie od szerokości geograficznej, statusu społecznego i koloru skóry, szczęście i tęsknota człowieka mają zawsze podobne oblicza.

   Na następne spotkanie zapraszam 18 stycznia 2011 r.

Dyskutować będziemy o książkach: Stefana Chwina „Złoty pelikan” i Wojciecha Albańskiego „Achtung! Banditen!”.

Zmieniony: Czwartek, 27 Styczeń 2011 11:30
 logo iBUK libra "Czytelnia czynna całą dobę" - o dostęp pytaj w bibliotece

logo instytut książki
Biblioteka bierze udział w programie "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2013". Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki.dkk logo

Dofinansowano ze środków Instytutu Książkilogo bn

Zadanie w ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej

logo nprclogo fundacja orange
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla biblioteklogo funmedia
W ramach współpracy merytorycznej z przedsiębiorstwem Funmedia sp. z o.o. biblioteka korzysta z bezpłatnego oprogramowania Angielski123.pl

logo ANGIELSKI123logo mkidn
Projekt "Modernizacja pomieszczeń i zakup wyposażenia dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej" zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego