Aktualności

Relacja z 26 spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Email Drukuj PDF
W dniu 13 grudnia 2011 roku odbyło się dwudzieste szóste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyło dziewięć klubowiczek.
Tematem naszej dyskusji była książka Didera Van Cauwellarta „Objawienie" oraz lektury własne.

Dider Van Cauwellart to francuski pisarz, dramaturg, scenarzysta, twórca komiksów. W 1994 roku otrzymał prestiżowa nagrodę Goncourtów za powieść „Bilet w jedną stronę".

„Objawienie"to książka utrzymana w konwencji "dan-brownowskich" powieści osnutych wokół historii i tajemnic Watykanu. Jest to połączenie historycznych faktów i wydarzeń z literacką hipotezą oraz intrygą kryminalną. Pikantna i sensacyjna fabuła tej powieści nawiązuje do autentycznych wydarzeń i faktów.

Jest ciekawym głosem w literackiej dyskusji na temat współczesnego kryzysu wiary i religijności. Interesująca lektura dla miłośników sensacji, intrygi i tajemnicy.

Z lektur własnych klubowiczki przeczytały:

1. Wandy Półtawskiej „Beskidzkie rekolekcje",

2. Beaty Kępińskiej „Sielsko i diabelsko",

3. S. Argova „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy?",

4. Paulo Coelho „Alef",

5. Agnieszki Lis „Samotność we dwoje".

Na następne spotkanie zapraszamy 17 stycznia 2012 roku. Omawiać będziemy dowolnie wybraną książkę Józefa Ignacego Kraszewskiego.

      

 

 

 

Zmieniony: Środa, 14 Grudzień 2011 15:57
 

Relacja z 25 spotkania DKK

Email Drukuj PDF
W dniu 15 listopada 2011 r. odbyło się dwudzieste piąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyło osiem klubowiczek.

Tematem naszych rozmów były książki:

Marty Fox – „Zuzanna nie istnieje" oraz Didiera Van Cauwelaerta „Obsesje".

Marta Fox to pisarka, poetka, felietonistka i eseistka. Jest autorką ponad dwudziestu książek.

„Zuzanna nie istnieje „ to przepełniona erotyzmem opowieść o dawaniu i czerpaniu, samotności i wielkiej miłości, która zdarza się, co najmniej dwa razy w życiu.

Klubowiczki stwierdziły, że pomimo ciekawego języka, fabuła książki jest nudna i banalna, niedorównująca wcześniejszym powieściom autorki.

Drugą omawiana przez nas książką to „Obsesje".

Dider Von Cauwelaert to francuski pisarz, dramaturg, scenarzysta, twórca komiksów. W 1994 roku otrzymał prestiżowa Nagrodę Goncourtów za powieść „Bilet w jedną stronę „.

„Obsesje" to trzy historie, trzy losy, trzy obsesje. Opowieści dotyczą członków tej samej rodziny. Powiązane wątkiem tajemnicy, która w pierwszej części jest zasygnalizowana, w drugiej ledwo dotknięta, w trzeciej wyjaśniona, układają się w historię trzech fascynacji: pisarza i studentki, malarza i pani prokurator prowadzącej śledztwo w sprawie zniknięcia dwóch modelek zagubionego w życiu mężczyzny i tajemniczego domu.

Książka trzymająca w napięciu, tajemnicza, bardzo interesująca.

Na następne spotkanie zapraszamy 13 grudnia 2011 r. na godz. 12.00.

Rozmawiać będziemy o „Objawieniu" Didera Van Cauwelaerta oraz o własnej lekturze.

Zmieniony: Środa, 14 Grudzień 2011 11:40
 

Relacja z 24 spotkania DKK

Email Drukuj PDF

W dniu 18 października odbyło się dwudzieste czwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyło dziewięć klubowiczek.

 Tematem naszych rozmów była książka Cukiernia pod Amorem cz.1 Zajezierscy Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk to pisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka. Napisała kilkanaście książek dla młodzieży.

 Cukiernia pod Amorem to seria książek dla dorosłych. Pierwsza część Zajezierscy, to opowieść o tytułowym rodzie Zajezierskich.

Autorka opisuje losy kilku pokoleń kobiet i ich mężczyzn w malowniczej scenerii dziewiętnastowiecznych dworków oraz współczesnej prowincji. Znakomicie oddaje koloryt epoki, zarówno, jeśli chodzi o realia życia codziennego, jak i przełomowe wydarzenia historyczne. Przeplata przeszłość z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną opowieść o silnych kobietach, ich marzeniach i namiętnościach oraz o wytrwałym dążeniu do wyznaczonych celów. Pisarka świetnie posługuje się językiem. Jest on prosty i lekki, ale równocześnie doskonale udaje jej się stylizować na dziewiętnastowieczny, wplatając umiejętnie archaizmy, a także wyrażenia w obcych językach.

Cukiernia pod Amorem to z pewnością książka dla kobiet i o kobietach. Przyjemna, lekka, miła i przede wszystkim bardzo wciągająca.

Wszystkim paniom klubowiczkom książka bardzo się podobała. Lektura zainspirowała do rozmów o życiu w dziewiętnastym wieku, jedne chciałyby jak najbardziej żyć w takich realiach, a inne zdecydowanie nie.

 

Na następne spotkanie zapraszamy 15 listopada na godz. 12.00.

Omawiać będziemy książki: Marty Fox Zuzanna nie istnieje oraz Van Cauwelaert D. Obsesje.

      

 

Zmieniony: Piątek, 21 Październik 2011 15:36
 

Relacja z 23 spotkania DKK

Email Drukuj PDF
W dniu 15 września 2011 r. odbyło się dwudzieste trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkałyśmy się w jedenastoosobowym składzie. Tematem naszych rozmów były dwie książki: „Na dnie nieba" Manueli Gretkowskiej oraz „Singiel" Moniki Rebizant-Siwiło.

Manuela Gretkowska, rocznik 1964, pisarka, scenarzystka filmowa, felietonistka i działaczka społeczna.

„Na dnie nieba" to felietony drukowane m.in. w „Pani", „Twoim Stylu", „Sukcesie", „Wprost". W swoim zjadliwym i pełnym ironii stylu pisarka bierze pod „lupę" naszą rzeczywistość. Prześmiewa fałszywą moralność i powszechne zakłamanie, broni samostanowienia kobiet i wytyka mężczyznom, że „nie wrócili jeszcze

mentalnie z polowania na mamuty". Ale też widać wielką pochwałę życia rodzinnego i macierzyństwa w tekstach pisanych po urodzeniu córki.

Drugą lekturą był „Singiel" Moniki Rebizant-Siwiło. Autorka jest nauczycielem historii, bibliotekarzem i przewodnikiem po Roztoczu.

„Singiel", według autorki, to powieść napisana z tęsknoty za dzieciństwem, dziadkami, rodzinnym domem, za tym, co już nigdy nie wróci.

Główny bohater Michał dowiaduje się, że dziadek zapisał mu w testamencie leśniczówkę na Roztoczu. Przeprowadza się tam i rozpoczyna nowy etap w życiu. Otrzymuje pracę, zakochuje się w dawnej koleżance.

Lektura powieści będzie dla wielu czytelników wycieczką do kraju lat dziecinnych.

„Singiel", w opinii naszych klubowiczek, napisany jest piękną polszczyzną, z ciekawym wątkiem postaci dziadka i „dobrze" się kończy. Polecamy ją jako lekturę np. w podróży.

Na następne spotkanie zapraszamy 18 października 2011 r. do naszej biblioteki na godz. 12.00.

Będziemy rozmawiać o książce Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk pt.:"Zajezierscy" z cyklu „Cukiernia pod Amorem".

 

Relacja z 21 spotkania DKK

Email Drukuj PDF
W dniu 15 czerwca 2011 r., na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Milejowie, nasze Klubowiczki uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Martą Fox – eseistką, poetką, autorką książek dla dorosłych i młodzieży.

W swojej twórczości pisarka podejmuje problemy, z którymi boryka się współczesna młodzież, pokazuje relacje, jakie zachodzą między młodymi ludźmi a ich rodzicami. W odważny sposób porusza tematy tabu, pisze o nadużyciach w rodzinie oraz o miłości.

W trakcie spotkania autorka opowiadała o swoim życiu prywatnym, zawodowym, o tym jak pisanie może stać się pasją, a także o swoich książkach takich jak: Magda.doc, Paulina.doc, Karolina XL, Iza Anoreczka, Św. Rito od rzeczy niemożliwych.

Pisarka przedstawiła okoliczności powstania niektórych tytułów, jak np. Kobieta zaklęta w kamień oraz emocje towarzyszące jej przy powstawaniu książki Coraz mniej milczenia – zbioru wstrząsających relacji osób dorosłych, które w dzieciństwie doświadczyły okrucieństwa ze strony swoich bliskich. Autorka czytała również fragmenty swojej najnowszej książki pt. Zuzanna nie istnieje, która ukazała się na rynku księgarskim 30 czerwca 2011 r.

Na końcu spotkania autorka składała autografy w przyniesionych przez czytelników książkach, a także pozowała do wspólnych pamiątkowych zdjęć. Osoby uczestniczące w spotkaniu, w tym nasze klubowiczki, mogły się przekonać, że Marta Fox to osoba otwarta, ciepła, z dużym poczuciem humoru. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.

Na następne spotkanie zapraszamy 19 lipca na godz. 12.00 do siedziby naszej Biblioteki.

Tematem naszej rozmowy będą lektury na wakacje.

  

 

Zmieniony: Piątek, 08 Lipiec 2011 12:25
 logo iBUK libra "Czytelnia czynna całą dobę" - o dostęp pytaj w bibliotece

logo instytut książki
Biblioteka bierze udział w programie "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2013". Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki.dkk logo

Dofinansowano ze środków Instytutu Książkilogo bn

Zadanie w ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej

logo nprclogo fundacja orange
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla biblioteklogo funmedia
W ramach współpracy merytorycznej z przedsiębiorstwem Funmedia sp. z o.o. biblioteka korzysta z bezpłatnego oprogramowania Angielski123.pl

logo ANGIELSKI123logo mkidn
Projekt "Modernizacja pomieszczeń i zakup wyposażenia dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej" zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego