Aktualności

Relacja z 28 spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Email Drukuj PDF

W dniu 21 lutego 2012 roku odbyło się dwudzieste ósme spotkanie Dyskusyjnego Klubu

 

Książki. Spotkałyśmy się w ośmioosobowym składzie. Tematem naszych rozmów były książki Umberto Eco.

Umberto Eco to włoski filozof, mediewista, pisarz i felietonista, eseista i bibliofil.

„Cmentarz w Pradze" to powieść kryminalno- szpiegowska, której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Jej bohaterem jest Silone Simmonini, cyniczny fałszerz świadczący usługi wywiadom wielu krajów. Obsesyjny antysemita, nienawidzący również jezuitów, masonów i kobiet..

Lektura książki nie jest łatwa ze względu na przytoczone przez autora konteksty historyczne, postacie i wielość ich poglądów. Ponieważ bohater był smakoszem, więc znajdziemy tez kilka ciekawych przepisów kulinarnych..

„Tajemniczy płomień królowej Loany" to powieść pełna zagadek, prawie sensacyjna, bogato ilustrowana. Główny bohater to antykwariusz z Mediolanu, Giambatista Bodoni, który budzi się z śpiączki powypadkowej. Nie wie, kim jest, nie poznaje własnej rodziny, za to doskonale pamięta wszystko, co przeczytał, i porozumiewa się z otoczeniem językiem cytatów z arcydzieł światowej literatury. Próbując dowiedzieć się o swojej przeszłości udaje się do rodzinnego domu, gdzie odnajduje stare książki, czasopisma i płyty. Okres dzieciństwa bohatera przypadł na lata trzydzieste XX wieku –faszyzmu włoskiego. Tytułowa Loana to postać kiczowatego komiksu, która pozwala rozświetlić mroki niepamięci i znaleźć prawdę o sobie samym. Książka nie jest łatwa w czytaniu ze względu na występujące w niej wyrażenia łacińskie.

„O bibliotece" to erudycyjny tekst skrzący się humorem. Eco opowiada o bibliotece doskonałej poprzez opis antybiblioteki, gdzie:

„Należy zniechęcać do wypożyczania.

Jeśli się tylko uda – żadnych toalet".

"Wyspa dnia poprzedniego" to książka łącząca przygodowa fabułę z dyskursem filozoficznym rozgrywająca się w XVII wieku. Główny bohater, Robert de la Grive, uratowany z katastrofy morskiej, dostaje się do opuszczonego statku, zakotwiczonego w pobliżu nieznanej Wyspy. Bohater trafił na morze jako tajny wysłannik Mazanina, próbujący odkryć sekret obliczania długości geograficznej. Była to bardzo ważna wówczas kwestia.

Książka również jak poprzednie nie jest łatwa w czytaniu.

„Zapiski na pudełku od zapałek" to wybór felietonów pisanych w latach 80. i 90.,pełne finezyjnego dowcipu vademecum współczesnego człowieka. To lektura lekka i zabawna, ale również skłaniająca do refleksji nad światem, w którym przyszło nam żyć.

„Superman w literaturze światowej" to książka o micie nadczłowieka, kreowanego od dawna przez pisarzy. Eco analizuje w swojej pracy utwory wielu autorów z różnych epok oraz rozmaite postacie literackie m.in. Arsene Lupina, Tarzana i Jamesa Bonda.

Na następne spotkanie zapraszamy 20 marca 2012 r. na godz..12.00.

Porozmawiamy o twórczości Wisławy Szymborskiej.

alt alt 

 

Zmieniony: Wtorek, 28 Luty 2012 12:34
 

Relacja z 27 spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Email Drukuj PDF
W dniu 17 stycznia 2012 roku odbyło się dwudzieste siódme spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkałyśmy się w jedenastoosobowym składzie. Tematem naszych rozmów była twórczość literacka Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Józef Ignacy Kraszewski urodził się 28 lipca 1812 r. w Warszawie, zmarł 19 marca 1887 r. w Genewie. Pisarz, publicysta, wydawca, historyk, malarz i grafik, autor z największą liczbą wydanych książek w historii literatury polskiej.

W licznych utworach zawarł obraz współczesnego społeczeństwa oraz polskiej narodowej przeszłości. Najważniejszym działem twórczości Kraszewskiego są powieści, napisał ich 232, w tym 144 powieści społecznych, obyczajowych i ludowych, 88 historycznych. Stał się reformatorem powieści polskiej poprzez nadanie jej oryginalnych cech, wprowadzenie różnorodności motywów, odtworzenie całokształtu życia polskiego na podstawie obserwacji i podniesienie jej na wysoki nieraz poziom artyzmu.

Znany jest również z innych dziedzin działalności pisarskiej, z twórczości lirycznej choćby ze znanego wiersza „Dziad i baba".

Większość Klubowiczek przeczytała powieści obyczajowe, ludowe. Były to: Sprawa kryminalna, Powrót do gniazda, Klasztor, U babuni, Ostap Bondarczuk, Jaryna, Chata za wsią, Czarna Perełka, Czercza mogiła, z historycznych Biały książę, Stara baśń, a także wiersz Dziad i baba

Niektóre z lektur okazały się męczące ze względu na treść, język i opisy na przykład Sprawa kryminalna, Powrót do gniazda, inne podobały się i dostarczyły wiedzy na przykład o klasztorach - Klasztor. Dla jednego zdania warto było przeczytać całą książkę -U babuni - stwierdziła jedna z naszych koleżanek. Cytuję: „Są ludzie, co się na komediantów rodzą i nigdy być nimi nie przestają, zawsze coś udawać, coś grać, czymś się osłaniać i w jakiejś maseczce chodzić muszą. Cóż robić! Jest to w ich naturze."

Powieści historyczne z kolei zawierają piękną i bogatą fabułę opartą na faktach historycznych, np. Stara baśń, Biały książę.

Mimo upływu czasu jest autorem wciąż czytanym, wznawianym i ciągle można się od niego czegoś nauczyć.

Na następne spotkanie zapraszamy 21 lutego 2012 r. na godz. 12.00.

Omawiać będziemy „Cmentarz w Pradze „ Umberto Eco oraz inne jego książki.

  

 

Zmieniony: Piątek, 24 Luty 2012 12:06
 

Relacja z 26 spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Email Drukuj PDF
W dniu 13 grudnia 2011 roku odbyło się dwudzieste szóste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyło dziewięć klubowiczek.
Tematem naszej dyskusji była książka Didera Van Cauwellarta „Objawienie" oraz lektury własne.

Dider Van Cauwellart to francuski pisarz, dramaturg, scenarzysta, twórca komiksów. W 1994 roku otrzymał prestiżowa nagrodę Goncourtów za powieść „Bilet w jedną stronę".

„Objawienie"to książka utrzymana w konwencji "dan-brownowskich" powieści osnutych wokół historii i tajemnic Watykanu. Jest to połączenie historycznych faktów i wydarzeń z literacką hipotezą oraz intrygą kryminalną. Pikantna i sensacyjna fabuła tej powieści nawiązuje do autentycznych wydarzeń i faktów.

Jest ciekawym głosem w literackiej dyskusji na temat współczesnego kryzysu wiary i religijności. Interesująca lektura dla miłośników sensacji, intrygi i tajemnicy.

Z lektur własnych klubowiczki przeczytały:

1. Wandy Półtawskiej „Beskidzkie rekolekcje",

2. Beaty Kępińskiej „Sielsko i diabelsko",

3. S. Argova „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy?",

4. Paulo Coelho „Alef",

5. Agnieszki Lis „Samotność we dwoje".

Na następne spotkanie zapraszamy 17 stycznia 2012 roku. Omawiać będziemy dowolnie wybraną książkę Józefa Ignacego Kraszewskiego.

      

 

 

 

Zmieniony: Środa, 14 Grudzień 2011 15:57
 

Relacja z 25 spotkania DKK

Email Drukuj PDF
W dniu 15 listopada 2011 r. odbyło się dwudzieste piąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyło osiem klubowiczek.

Tematem naszych rozmów były książki:

Marty Fox – „Zuzanna nie istnieje" oraz Didiera Van Cauwelaerta „Obsesje".

Marta Fox to pisarka, poetka, felietonistka i eseistka. Jest autorką ponad dwudziestu książek.

„Zuzanna nie istnieje „ to przepełniona erotyzmem opowieść o dawaniu i czerpaniu, samotności i wielkiej miłości, która zdarza się, co najmniej dwa razy w życiu.

Klubowiczki stwierdziły, że pomimo ciekawego języka, fabuła książki jest nudna i banalna, niedorównująca wcześniejszym powieściom autorki.

Drugą omawiana przez nas książką to „Obsesje".

Dider Von Cauwelaert to francuski pisarz, dramaturg, scenarzysta, twórca komiksów. W 1994 roku otrzymał prestiżowa Nagrodę Goncourtów za powieść „Bilet w jedną stronę „.

„Obsesje" to trzy historie, trzy losy, trzy obsesje. Opowieści dotyczą członków tej samej rodziny. Powiązane wątkiem tajemnicy, która w pierwszej części jest zasygnalizowana, w drugiej ledwo dotknięta, w trzeciej wyjaśniona, układają się w historię trzech fascynacji: pisarza i studentki, malarza i pani prokurator prowadzącej śledztwo w sprawie zniknięcia dwóch modelek zagubionego w życiu mężczyzny i tajemniczego domu.

Książka trzymająca w napięciu, tajemnicza, bardzo interesująca.

Na następne spotkanie zapraszamy 13 grudnia 2011 r. na godz. 12.00.

Rozmawiać będziemy o „Objawieniu" Didera Van Cauwelaerta oraz o własnej lekturze.

Zmieniony: Środa, 14 Grudzień 2011 11:40
 

Relacja z 24 spotkania DKK

Email Drukuj PDF

W dniu 18 października odbyło się dwudzieste czwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyło dziewięć klubowiczek.

 Tematem naszych rozmów była książka Cukiernia pod Amorem cz.1 Zajezierscy Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk to pisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka. Napisała kilkanaście książek dla młodzieży.

 Cukiernia pod Amorem to seria książek dla dorosłych. Pierwsza część Zajezierscy, to opowieść o tytułowym rodzie Zajezierskich.

Autorka opisuje losy kilku pokoleń kobiet i ich mężczyzn w malowniczej scenerii dziewiętnastowiecznych dworków oraz współczesnej prowincji. Znakomicie oddaje koloryt epoki, zarówno, jeśli chodzi o realia życia codziennego, jak i przełomowe wydarzenia historyczne. Przeplata przeszłość z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną opowieść o silnych kobietach, ich marzeniach i namiętnościach oraz o wytrwałym dążeniu do wyznaczonych celów. Pisarka świetnie posługuje się językiem. Jest on prosty i lekki, ale równocześnie doskonale udaje jej się stylizować na dziewiętnastowieczny, wplatając umiejętnie archaizmy, a także wyrażenia w obcych językach.

Cukiernia pod Amorem to z pewnością książka dla kobiet i o kobietach. Przyjemna, lekka, miła i przede wszystkim bardzo wciągająca.

Wszystkim paniom klubowiczkom książka bardzo się podobała. Lektura zainspirowała do rozmów o życiu w dziewiętnastym wieku, jedne chciałyby jak najbardziej żyć w takich realiach, a inne zdecydowanie nie.

 

Na następne spotkanie zapraszamy 15 listopada na godz. 12.00.

Omawiać będziemy książki: Marty Fox Zuzanna nie istnieje oraz Van Cauwelaert D. Obsesje.

      

 

Zmieniony: Piątek, 21 Październik 2011 15:36
 
Projekt "Modernizacja pomieszczeń i zakup wyposażenia dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej" zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Zadanie w ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej


Zadanie "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa


Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

W ramach współpracy merytorycznej z przedsiębiorstwem Funmedia sp. z o.o. biblioteka korzysta z bezpłatnego oprogramowania Angielski123.pl


Biblioteka bierze udział w programie "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2013". Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki.