Aktualności

„Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY” - KONKURS FOTOGRAFICZNY

Email Drukuj PDF

logo czerwone m

 

1. Organizator konkursu
. Organizatorem konkursu jest Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.
2. Uczestnicy
. Konkurs jest dostępny dla wszystkich fotografujących od 14 roku życia z terenu Powiatu Łęczyńskiego.
3. Warunki konkursu
. Uczestnicy składają prace konkursowe w formie papierowej bądź elektronicznej ( płyta CD, pendrive) w siedzibie MGBP ul. Bożniczna 21 , 21-010 Łęczna , lub wysyłają e-mailem na adres biblioteki : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 30.04.2014r.
. Zdjęcia należy opisać podając imię i nazwisko autora oraz numer telefonu i/lub adres e- mailowy , rok wykonania zdjęcia i jego tytuł.
. Każdy uczestnik może złożyć lub nadesłać maksymalnie 3 prace.
. Format zdjęć minimum 15x21.
. Technika wykonania zdjęć jest dowolna.
4. Rozstrzygnięcie konkursu
. Komisja konkursowa wyłoni zwycięzców i ogłosi wyniki 13. 05.2014 r. na stronie internetowej biblioteki.
. Na autorów najlepszych zdjęć czekają nagrody.
5. Postanowienia końcowe
. Złożenie prac oznacza akceptację warunków konkursu.
. Zdjęcia nie będą zwracane. Z chwilą dostarczenia fotografie przechodzą na własność organizatora, który przejmuje autorskie prawa majątkowe do nadesłanych prac.
. Prace konkursowe mogą być opublikowane w mediach, na stronie internetowej organizatora, w różnych materiałach organizatora, bez honorarium, tylko w ramach promocji zgodnie z ustawą z dn. 04.02.1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. 2000r. nr 80, poz. 904 z późniejszymi zmianami).
. Nagrody można odebrać po okazaniu dokumentu tożsamości lub legitymacji szkolnej w siedzibie MGBP Łęczna ul. Bożniczna 21, 21-010 Łęczna
. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. nr 133 z 1997r. z późniejszymi zmianami).

 

Relacja ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Email Drukuj PDF

W dniu 18 lutego 2014 r. odbyło się spotkanie DKK.
Tematem były książki Szczepana Twardocha „Wieczny Grunwald" oraz Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie".

Szczepan Twardoch ur. w 1979r. polski pisarz, autor m.in. „Morfiny" za którą otrzymał Paszport Polityki , nominowanej do Literackiej Nagrody Nike.
„Wieczny Grunwald' to powieść, w której bohater, syn polskiego króla i córki norymberskiego kupca ginie pod Grunwaldem. Umiera, ale żyć i ginąć będzie jeszcze wielokrotnie. Śmierć to początek Wiecznego Grunwaldu. Twardoch prowadząc swojego bohatera przez kolejne przestrzenie czasowe ,alternatywne wcielenia i odmienne rzeczywistości przedstawia własną wersje polsko- niemieckich antagonizmów. Powieść tylko dla dorosłych.
Wiesław Myśliwski ur. W 1932 r. polski pisarz. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike.
Długo oczekiwana powieść mistrza polskiej prozy „Ostatnie rozdanie" to powieść filozoficzna i wielowymiarowa, której tematem jest człowiek i ludzki los zawieszony między przypadkiem a koniecznością. Mówi prawdy o przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia. Jest zachętą do myślenia, nie poucza, nie moralizuje i nie ocenia. Zachęca do lektury wielokrotnej pozwalając za każdym razem odkryć jej nowe wymiary i perspektywy. Jest to przejmująca i pasjonująca powieść o przemijaniu.

Na następne spotkanie zapraszamy 18 marca 2014 r. na godz. 12.00.
Tematem spotkania będzie "Moja ostatnio przeczytana książka".

obrazekDSC 0268 mDSC 0269 mDSC 0271 m

 

Zmieniony: Czwartek, 20 Luty 2014 14:05
 

Relacja ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Email Drukuj PDF

W dniu 21 stycznia 2014 r. odbyło się pierwsze w Nowym Roku spotkanie DKK.
Tematem spotkania były książki : Dziennik Jerzego Pilcha i Trafny wybór Joanne Kathleen Rowling.

Jerzy Pilch polski pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Autor 20 książek, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich za tom Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej (1989), Nagrody Literackiej NIKE za powieść Pod Mocnym Aniołem(2001), obecnie zekranizowanej.
Dziennik pisany jak nie –dziennik, raczej felietony. Nie znajdziemy w nim bowiem zapisów z błahej codzienności.
Dziennik Pilcha czyta się jak jego powieści. Znajdziemy w nim teksty o Panu Bogu, wierze, luteranizmie duszy, o literaturze i rzecz jasna o piłce nożnej. Trudno znaleźć w Dzienniku tzw." smaczków" choćby o jego życiu osobistym.

Joanne Kathleen Rowling , angielska pisarka, autorka serii Harry Potter.
Pierwsza powieść dla dorosłych jest portretem małej społeczności zamieszkującej miasteczko. Zamieszkane przez hipokrytów, kombinatorów, podstarzałe wulgarne paniusie, zdemoralizowanych nastolatków, ofiary przemocy domowej itp. Sąsiadujące z dzielnicą domów komunalnych w której zamieszkują narkomani, prostytutki, gwałciciele, dilerzy, molestowane dzieci. Jedyny pozytywny bohater radny Barry umiera na trzeciej stronie. Rowling przedstawia przygnębiający obraz małej prowincjonalnej społeczności Powieść obfituje we wszechobecną wulgarność. Klubowiczki, które przeczytały powieść określiły ja jako nudną, odrzucającą, pełną brudów życia.

Na następne spotkanie zapraszam 18 lutego 2014 r. na godz. 12.00.
Dyskutować będziemy o książkach :
Szczepana Twardocha :Wieczny Grunwald i Wiesława Myśliwskiego Ostatnie rozdanie.

DSC 0218DSC 0222DSC 0220

 

Zmieniony: Piątek, 24 Styczeń 2014 15:36
 

Projekty zrealizowane przez Miejsko- Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej w roku 2013.

Email Drukuj PDF

W 2013 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej w ramach programu Instytutu Książki Kraszewski. Komputery dla bibliotek napisała projekt „Zakup komputerów i urządzenia wielofunkcyjnego dla Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej” . Wniosek uzyskał pozytywną opinię dzięki czemu biblioteka otrzymała dotację w kwocie 11 941,00 zł .

Zakupiono 2 zestawy komputerowe, urządzenie  wielofunkcyjne, 1 toner do urządzenia wielofunkcyjnego, macierz dyskową NAS, 3-letnią licencję programu antywirusowego do dwóch komputerów,  pakiet aplikacji biurowych oraz czytnik kodów kreskowych.  Pozyskany sprzęt ułatwi pracę bibliotekarzom oraz pozwoli czytelnikom na korzystanie ze zbiorów on-line.

Od wielu lat biblioteka otrzymuje dotację w ramach Programu Biblioteki Narodowej na zadanie „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”. W 2013 roku wysokość dotacji dla naszej biblioteki wyniosła 18 190,00 zł. Za tę kwotę zakupiono 526 książek (nowości z literatury pięknej i popularnonaukowej).

MGBP  po raz kolejny przystąpiła do programu Fundacji Orange „Orange dla bibliotek". W ramach programu biblioteka otrzymała dotację finansową dla Filii nr 4 w Zakrzowie w wysokości 780,34 zł z przeznaczeniem na zapewnienie dostępu do szerokopasmowego łącza internetowego oraz do celów edukacyjnych i popularyzacji Internetu w placówce.

 

Od dwóch lat biblioteka współpracuje z przedsiębiorstwem Funmedia. W ramach tej współpracy Funmedia  udostępniło bibliotece dostęp do kursu „Angielski 123.pl”. Czytelnicy zainteresowani kursem uczą się  bezpłatnie języka angielskiego on-line w bibliotece.  Zajęcia odbywają się w Bibliotece Głównej oraz w Filiach. Łącznie we wszystkich placówkach na naukę języka angielskiego uczęszczało 39 osób. Odbyło się ok. 300 spotkań.

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ ONICHIMOWSKĄ

Email Drukuj PDF

W dniu 8 listopada 2013 roku Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży gościł na spotkaniu Annę Onichimowską.
Anna Onichimowska urodziła się i mieszka w Warszawie. Jest poetką, prozaikiem, dramatopisarką, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy telewizyjnych i radiowych.
W 1976 r. debiutowała w twórczości literackiej wierszami dla dorosłych, zamieszczonymi na łamach Sztandaru Młodych oraz Kultury. Jej debiutem książkowym był zbiór wierszy Gdybym miał konia, wydany w 1980.
Anna Onichimowska kocha taniec, chciała zostać baletnicą, ale rodzice nie poparli jej pomysłu na życie. Skończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. O wyborze kierunku studiów przesądził fakt, że jej "piętą Achillesową" w szkole były przedmioty ścisłe. Pasją pisarki są podróże. Bakcyla podróży zaszczepił jej tata, który sam zapuszczał się w najdalsze zakątki globu, dlatego sama nie wyobraża sobie życia bez podróży. Była w wielu odległych i egzotycznych miejscach. Pracowała w różnych wydawnictwach, ale od 1990 roku – jak sama mówi – „jest wolnym strzelcem" – utrzymuje się wyłącznie z pisania. Tworzy, od kiedy nauczyła się w miarę sprawnie władać piórem. Autorka 40 książek (m.in. Samotne wyspy i storczyk, Hera moja miłość, Lot komety, Koniec gry, Pomiędzy). Anna Onichimowska jest ceniona przez czytelników oraz krytykę literacką. Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień literackich w Polsce i za granicą. Jej Dobry potwór nie jest zły otrzymał nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, książka Najwyższa góra świata zostaje wpisana w 1998 r. na Międzynarodową Honorową Listę im. H.Ch. Andersena a Hera, moja miłość wpisana na Międzynarodową listę BARFIE.

Po oficjalnym powitaniu pani Onichimowska opowiadała o swoim życiu, zamiłowaniu do podróży, pracy pisarza i twórczości. Autorka stwierdziła, iż przystępując do pisania książki, należy dokładnie zbadać różne aspekty tematu. Każda powieść wymaga poświęcenia jej ogromnej ilości czasu oraz pracy, szczególnie gdy są to książki pisane dla młodzieży, w których często podejmowane są trudne problemy.
Na spotkaniu Anna Onichimowska opowiadała o zabawnych historiach z dzieciństwa, czytała fragmenty swoich książek dla młodzieży. Odpowiadała na pytania dotyczące warsztatu pisarskiego, pomysłów na książki, sposobu pisania. Mówiła o swoich ulubionych książkach, o spotkaniach z czytelnikami.
W spotkaniu uczestniczyli klubowicze DKK dla młodzieży, uczniowie z LO, Zespołu Szkół Górniczych oraz Gimnazjum nr 1 w Łęcznej.
Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze. Pisarka otrzymała podziękowania, kwiaty oraz upominki od Urzędu Miasta. Na zakończenie podpisała wiele książek, składała dedykacje, pozowała do zdjęć.

 

DSC 0120DSC 0121DSC 0123DSC 0126DSC 0129DSC 0127DSC 0130DSC 0131DSC 0132DSC 0135DSC 0139DSC 0144DSC 0147DSC 0152DSC 0155

 

 Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.  

instytut ksiazki logo

 

Zmieniony: Wtorek, 12 Listopad 2013 15:30
 logo iBUK libra "Czytelnia czynna całą dobę" - o dostęp pytaj w bibliotece

logo instytut książki
Biblioteka bierze udział w programie "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2013". Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki.dkk logo

Dofinansowano ze środków Instytutu Książkilogo bn

Zadanie w ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej

logo nprclogo fundacja orange
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla biblioteklogo funmedia
W ramach współpracy merytorycznej z przedsiębiorstwem Funmedia sp. z o.o. biblioteka korzysta z bezpłatnego oprogramowania Angielski123.pl

logo ANGIELSKI123logo mkidn
Projekt "Modernizacja pomieszczeń i zakup wyposażenia dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej" zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego