Aktualności

Relacja z 40 spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Email Drukuj PDF

W dniu 15 stycznia 2013 r. odbyło się pierwsze w Nowym Roku, a czterdzieste od początku, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim osiem osób.
Tematem spotkania była literatura japońska. Kilka słów na temat współczesnej literatury japońskiej przedstawiła Krystyna Skoczylas – moderator spotkania.
Przeczytane przez Klubowiczki książki to powieści Yasunari Kawabaty, Haruki Murakamiego oraz Hitomi Kanehary.
Utwory „Śpiące piękności" i „Tysiąc żurawi" należą do najważniejszych utworów Yasunari Kawabaty, jednego z najciekawszych pisarzy w literaturze japońskiej XX wieku, laureata literackiej Nagrody Nobla (1968 r.). Akcja „Śpiących piękności" osadzona jest w niezwykłym domu schadzek, w którym starcy przyjmowani są przez głęboko uśpione dziewczyny. Ten oryginalny pomysł twórczy wprowadza czytelnika w świat samotności ludzi starych. W powieści „Tysiąc żurawi" z kolei oprócz interesującej fabuły znajdziemy liczne opisy obyczajowości japońskiej, tak egzotycznej i ciekawej dla europejskiego czytelnika.
Z kolei u Haruki Murakamiego popularnego współczesnego pisarza, eseisty i tłumacza literatury amerykańskiej trudno doszukać się egzotyki kraju Kwitnącej Wiśni
„Wszystkie boże dzieci tańczą" to sześć opowiadań połączonych jednym motywem: trzęsieniem ziemi w Kobe. W książce przeplata się rzeczywistość z fikcją, realność i marzenia.
Każdy z bohaterów poszukuje siebie, chce odnaleźć drogę w życiu, zrozumieć swoje lęki i marzenia. Murakami podsuwa czytelnikowi wizje bohaterów jako prawdę, ich sny jako rzeczywistość.
"Dlaczego ludzie muszą być tak samotni? Jaki to ma sens? Na tym świecie żyją miliony ludzi; każdy z nich tęskni, szuka spełnienia u innych, a jednak się izoluje. Dlaczego? Czy Ziemia powstała tylko po to, by pielęgnować ludzką samotność?" To chyba najlepsze streszczenie książki „Sputnik Sweetheart".
Samotność jest obok miłości najczęstszym tematem literackim. „Sputnik Sweetheart" to wzruszające studium miłości, seksualności i przyjaźni.
„ Po zmierzchu" to opis jednej nocy. Każdy z bohaterów spędził ją inaczej. Dziewczyna czytała książkę w całodobowej restauracji, chłopak, idąc na całonocną próbę zespołu, przysiadł się do jej stolika, prostytutka została pobita, inna dziewczyna spała, ktoś poszukiwał tłumacza chińskiego... Ot mamy noc i różnych ludzi. Bardzo różnych.
Murakami w tej cieniutkiej książeczce pokazuje nam jak bardzo wszyscy jesteśmy różni. Nawet dwie siostry, wychowane w jednej rodzinie, przez tych samych rodziców, są niczym ogień i woda. Każdy jest inny, a w tej odmienności podobny.
Debiut literacki młodej japońskiej pisarki Hitomi Kanehary burzy wszelkie mity o Japończykach, którym, jak się okazuje, bliżej do sfrustrowanych mieszkańców Zachodu niż do pogodzonych ze sobą i światem mistrzów zen. Jest to historia kilku młodych tokijczyków, którzy w pogoni za oryginalnością przekraczają wszelkie granice obowiązujące w społeczeństwie. Tyle tu sadyzmu, seksu i perwersji, ze miejscami lektura jest „trudna do strawienia".
Na następne spotkanie zapraszamy 19 lutego 2013 r. na godz. 12.00. Tematem naszych rozmów będzie literatura czeska.

alt alt alt  alt

Zmieniony: Piątek, 18 Styczeń 2013 13:18
 

Relacja z trzeciego spotkania DKK dla młodzieży

Email Drukuj PDF

Podczas trzeciego spotkania DKK dla młodzieży, które odbyło się 18 grudnia 2012 r. dyskusja toczyła się na temat książek Agnieszki Tyszki.
Agnieszka Tyszka jest z wykształcenia polonistką. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka prasowa. Wydała kilka książek dla dzieci. Jej bajki ukazywały się w telewizyjnej "Jedyneczce".
W 2005 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę pt." Róże w garażu".

Podczas grudniowego spotkania dzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytaniu książek. "Miłość bez konserwantów" oraz "Wyciskacz do łez".

"Miłość bez konserwantów" to historia gimnazjalistki Neli Solińskiej, którą możemy poznać w powieściach "M jak dżeM" i "Kawa dla kota".
Książka uczy optymizmu oraz wyrozumiałości , pokazuje także, że dzięki wsparciu bliskich da się rozwiązać największe nawet problemy

"Wyciskacz do łez" to przeżycia Marianny- uczennicy katolickiego gimnazjum prowadzonego przez siostry zakonne.. Jej ojciec nie żyje, a matka robi karierę i nie poświęca ani chwili na rozmowy z córką. Dziewczyna nosząc czarne ubrania wyraża swój bunt wobec świata, czuje się zagubiona i bardzo samotna. W książce możemy odnaleźć przemyślenia Św. Antoniego oraz wiele dowcipów.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 29 stycznia 2013 r. o godzinie 15.00.
Tematem dyskusji będą książki z imieniem w tytule.

alt alt   alt alt

 

Zmieniony: Czwartek, 24 Styczeń 2013 11:50
 

„Wydzierki z liberatury"

Email Drukuj PDF

W dniu 13 grudnia 2012 r. w miłej, przyciemnionej sali Filii nr 3 M-GBP przy ul. Jaśminowej spotkało się liczne grono przyjaciół poezji. Temat spotkania to „Wydzierki z liberatury czyli „Cztery pory roku na Bobrownikach" do muzyki Antonio Vivaldiego weneckiego kompozytora mistrza gry skrzypcowej. Właśnie ta muzyka towarzyszyła spotkaniu: w części prelekcji i w czasie zwiedzania wystawy.

O życiu kompozytora opowiedziała zebranym nauczycielka gry na skrzypcach Pani J.A. Siedlaczek pedagog Lubelskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnie im. Tadeusza Szeligowskiego.

Wieczór poświęcony był emerytowanej nauczycielce mieszkającej w Łęcznej Pani Barbarze Korczyckiej - Żuk. Autorka opowiadała w jaki sposób powstają jej wiersze. Celem jej utworów jest przekazanie własnych myśli. Budzenie wyobraźni czytelnika. Każdy wiersz, tak jak tu na wystawie powinien być uzupełniony inna formą kultury. A więc melodią, rysunkiem, rzeźbą lub zdjęciem.

Wykonane przez autorkę zdjęcia przedstawiają świat w którym żyje i tworzy. A więc otaczającą przyrodę rosnące tu drzewa i architekturę tego osiedla. Wyjęte z treści wiersza zdania uzupełniają opowiadający nam obraz zamknięty w zdjęciu. Piękny nastrój, wieczorowo ubrani goście, interesująco przygotowana wystawa zdjęć łączy się w jedną całość - twórcze spotkanie – czyli liberatury.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy .

/Tekst: Jadwiga Ćwirko, Filia nr 3/

alt alt alt alt   alt  alt  alt alt alt alt alt alt

Zmieniony: Poniedziałek, 17 Grudzień 2012 13:59
 

„Portret Króla Maciusia Pierwszego” – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

Email Drukuj PDF

 

alt

 

13 grudnia 2012 r w Zespole Szkół nr 2 w Łęcznej przy ul. Jaśminowej 6 podsumowano konkurs plastyczny „Portret Króla Maciusia Pierwszego" zorganizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej z okazji obchodów Roku Janusza Korczaka.

Na konkurs wpłynęło 11 prac dzieci z klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 4, której wychowawczynią jest pani Elżbieta Polak.

Prace plastyczne oceniane były przez komisję konkursową ( panie z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece) w składzie:

1. Danuta Błaziak

2. Izabela Buchelt

3. Eugenia Kosowska

4. Helena Pręcikowska

Poszczególne miejsca w konkursie zajęli.

I miejsce ex aequo Adrian Bednarz i Dominika Sikora

II miejsceJulia Osowska

III miejsce - Kacper Mileszczyk

Wyróżnienia:

Magdalena Baka

Jakub Chyrchel

Nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Łęcznej wręczyła zwycięzcom inicjatorka konkursu, Barbara Wójcik.

altaltalt altaltalt

Zmieniony: Piątek, 14 Grudzień 2012 11:28
 

„Wszyscy kochamy Kubusia Puchatka”

Email Drukuj PDF

„Wszyscy kochamy Kubusia Puchatka" - pod takim hasłem przebiegała lekcja biblioteczna w Filii nr 1, zorganizowana w dn.29.11.dla kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 2. Celem lekcji było przybliżenie lektury napisanej przez A.A. Milne. Uczniowie poznali pokrótce genezę powstania utworu, po czym wysłuchali rozdziału ,w którym Prosiaczek spotyka Słonia. Razem z dziećmi omówiona została charakterystyka postaci występujących w książce. Każde dziecko wylosowało sobie króciutki tekst do odczytania zawierający jakąś ciekawą myśl dotyczącą omawianego utworu. Pod koniec spotkania odbył się mini konkurs „puchatkowy", z którym uczniowie świetnie sobie poradzili.

/tekst: Alicja Sylwestrzak, Filia nr 1/

alt alt

alt alt

 


Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj26
mod_vvisit_counterWczoraj127
mod_vvisit_counterBieżący tydzień458
mod_vvisit_counterUbiegły tydzień1225
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc3865
mod_vvisit_counterUbiegły miesiąc5762
mod_vvisit_counterOgółem297203


Projekt "Modernizacja pomieszczeń i zakup wyposażenia dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej" zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

W ramach współpracy merytorycznej z przedsiębiorstwem Funmedia sp. z o.o. biblioteka korzysta z bezpłatnego oprogramowania Angielski123.pl


Biblioteka bierze udział w programie "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2013". Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki.