Aktualności

KONKURS "KANGI CZYTA BAJKI PO ANGIELSKU"

Email Drukuj PDF

 

Zapraszamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w konkursie plastycznym polegającym na zaprojektowaniu i wykonaniu zakładki do książki z maskotką Helen Doron - kangurkiem KANGIM. Zakładkę należy wykonać dowolną techniką i w dowolnym rozmiarze.

Prace prosimy złożyć do 25 maja 2012r u wychowawców grup lub u lektora prowadzącego zajęcia.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 1 czerwca 2012r o godz. 17.00

podczas spotkania z Kangim na wspólnym czytaniu bajek

w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Z.Herberta

Na zwycięzców czekają nagrody.

Zachęcamy do udziału w konkursie.

Organizatorzy konkursu: Centrum Helen Doron Łęczna

oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

im. Zbigniewa Herberta

Więcej informacji dotyczących konkursu na stronie: www.helendoron.pl/leczna

Zmieniony: Czwartek, 26 Kwiecień 2012 15:41 Więcej…
 

Relacja ze spotkania autorskiego z Barbarą Kosmowską

Email Drukuj PDF

W dniu 24 kwietnia 2012 roku Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej gościł na spotkaniu Barbarę Kosmowską – autorkę licznych powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Największy rozgłos zyskała książka Teren prywatny, za którą pisarka otrzymała I nagrodę w konkursie na Dziennik polskiej Bridget Jones. Spod jej pióra wyszły także m.in. Prowincja, Gobelin, Niebieski autobus, Hermańce, Buba, Puszka , Pozłacana rybka, Samotni.pl.

W swoich książkach podejmuje tematy trudnych czasów, w jakich przyszło żyć współczesnemu człowiekowi. Poprzez ciekawe portrety swoich bohaterów pisarka pokazuje różne postawy moralne i trudne wybory, przed którymi stajemy w życiu.

Na spotkaniu Barbara Kosmowska odpowiadała na liczne pytania czytelników.

O bohaterach własnych książek wypowiadała się z sympatią, tłumacząc skomplikowane losy postaci. Przedstawiła swoją najnowszą powieść dla dzieci młodzieży Dziewczynka z parku, a także wspomniała o mającej się ukazać nowej powieści dla dorosłych Ukrainka.

Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, pisarka otrzymała podziękowania i upominki od Urzędu Miasta i DKK.

Na koniec spotkania podpisała wiele książek, składała dedykacje, pozowała do zdjęć.

W spotkaniu uczestniczyły Klubowicze z DKK w Ludwinie, młodzież z Gimnazjum nr 1, bibliotekarki i czytelnicy.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

Następne spotkanie naszego Klubu planowane jest na 22 maja o godz.12.00 w siedzibie naszej biblioteki.

alt alt 

alt alt

alt alt 

Zmieniony: Piątek, 09 Listopad 2012 13:03
 

Relacja z 30 spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Email Drukuj PDF

W dniu 17 kwietnia 2012 roku odbyło się trzydzieste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło siedem osób.

Tematem naszych rozmów była twórczość Barbary Kosmowskiej.

Barbara Kosmowska jest autorką książek dla młodzieży i dorosłych.

Dorobek literacki obejmuje kilkanaście tytułów powieści; wśród nich nagrodzone: Teren prywatny, Buba, Pozłacana rybka.

Powieść Teren prywatny opisuje historię życia czterdziestokilkuletniej kobiety, która postanowiła radykalnie zmienić życie. Jest to bardzo wnikliwy opis jej przemian psychicznych i odkrywanie samej siebie i świata, tego bliskiego i tego dalszego.

Hermańce to nazwa powieści i miejscowości pełnej tajemniczych miejsc takich jak Dolina Majtek czy Suche Bagna, wokół których toczy się życie mieszkańców. Książka, w ocenie klubowiczki, jest pełna humoru i dystansu wobec poważnych spraw.

W górę rzeki to wielowątkowa powieść z galerią postaci o głębokich, bardzo wiarygodnych portretach psychologicznych, które reprezentują najróżniejsze postawy życiowe.

Prowincja

to portret Hanki, kobiety, która opuszcza stolicę i wyjeżdża na prowincję, by posmakować nową rzeczywistość. Jest to wnikliwy portret kobiety, która musi zrozumieć siebie i bliskich, dokonać koniecznych przewartościowań w poszukiwaniu prawdy.

Gobelin to przeplatająca się opowieść o kilku kobietach, kilku mężczyznach, artystach, dziennikarzach i Trójmieście. Osnowę stanowi historia Anny i jej alkoholizmu, bezradności bliskich wobec czyjegoś uzależnienia. Ta książka pokazuje nam problemy i uczucia, jakie

wzbudzają u każdego z nas patologiczne uzależnienia.

Niebieski autobus to opowieść o sztuce akceptacji na świat i samej siebie. Niebieski autobus jest łącznikiem dwóch historii: dziecięcej oraz dojrzałej. Powieść przynosi kilka ważnych tematów: studium pierwszej miłości, opowieść o społecznym i intelektualnym awansie.

Na następne spotkanie zapraszamy 24 kwietnia 2012 roku na godz. 14.00.

Będzie to spotkanie z pisarką Barbarą Kosmowską.

Zmieniony: Piątek, 31 Sierpień 2012 13:44
 

Relacja z 29 spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Email Drukuj PDF

W dniu 20 marca 2012 roku odbyło się dwudzieste dziewiąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkałyśmy się w dziewięcioosobowym składzie.

 

Tematem naszych rozmów była twórczość Wisławy Szymborskiej.

Wisława Szymborska –  poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka, felietonistka.

Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku „ za poezję, która z ironiczna precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

 

Klubowiczki przeczytały na głos wybrane przez siebie wiersze, a następnie podzieliły się swoimi opiniami. Były to następujące utwory: Jak się czuję, Kot w pustym mieszkaniu, Widziane z góry, Miniatura średniowieczna, Wielka liczba, Dnia 16 maja 1973 roku, O śmierci bez przesady, Labirynt, Odzież.

 Panie są zdania, że poetka jest wprawdzie oszczędna w słowach, ale jej wiersze przemawiają do serca i do rozumu. Utwory Szymborskiej uchodzą za proste, ale jednocześnie przesiąknięte są głębokim intelektualizmem. Porusza w nich sprawy ważne, refleksje związane z egzystencją człowieka i jego miejscem w świecie. Posługuje się liryką maski, gdzie podmiotami są zwierzęta czy przedmioty np. kot, kamień.

„Umrzeć – tego nie robi się kotu”

Odrębną pozycję w jej twórczości zajmują limeryki, moskaliki, lepieje, odwódki, altriutki, podsłuchańce. Wydane zostały w zbiorku Rymowanki, czyli wierszyki dla dużych dzieci.

Są to przezabawne teksty z wyklejankami autorki.

Całą poważną i tę zabawną twórczość polecamy wszystkim Czytelnikom.

alt alt

 

Na następne spotkanie zapraszamy 17 kwietnia 2012 roku na godz. 12.00.

Rozmawiać będziemy o książkach Barbary Kosmowskiej.

Zmieniony: Czwartek, 22 Marzec 2012 12:50
 

Relacja z 28 spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Email Drukuj PDF

W dniu 21 lutego 2012 roku odbyło się dwudzieste ósme spotkanie Dyskusyjnego Klubu

 

Książki. Spotkałyśmy się w ośmioosobowym składzie. Tematem naszych rozmów były książki Umberto Eco.

Umberto Eco to włoski filozof, mediewista, pisarz i felietonista, eseista i bibliofil.

„Cmentarz w Pradze" to powieść kryminalno- szpiegowska, której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Jej bohaterem jest Silone Simmonini, cyniczny fałszerz świadczący usługi wywiadom wielu krajów. Obsesyjny antysemita, nienawidzący również jezuitów, masonów i kobiet..

Lektura książki nie jest łatwa ze względu na przytoczone przez autora konteksty historyczne, postacie i wielość ich poglądów. Ponieważ bohater był smakoszem, więc znajdziemy tez kilka ciekawych przepisów kulinarnych..

„Tajemniczy płomień królowej Loany" to powieść pełna zagadek, prawie sensacyjna, bogato ilustrowana. Główny bohater to antykwariusz z Mediolanu, Giambatista Bodoni, który budzi się z śpiączki powypadkowej. Nie wie, kim jest, nie poznaje własnej rodziny, za to doskonale pamięta wszystko, co przeczytał, i porozumiewa się z otoczeniem językiem cytatów z arcydzieł światowej literatury. Próbując dowiedzieć się o swojej przeszłości udaje się do rodzinnego domu, gdzie odnajduje stare książki, czasopisma i płyty. Okres dzieciństwa bohatera przypadł na lata trzydzieste XX wieku –faszyzmu włoskiego. Tytułowa Loana to postać kiczowatego komiksu, która pozwala rozświetlić mroki niepamięci i znaleźć prawdę o sobie samym. Książka nie jest łatwa w czytaniu ze względu na występujące w niej wyrażenia łacińskie.

„O bibliotece" to erudycyjny tekst skrzący się humorem. Eco opowiada o bibliotece doskonałej poprzez opis antybiblioteki, gdzie:

„Należy zniechęcać do wypożyczania.

Jeśli się tylko uda – żadnych toalet".

"Wyspa dnia poprzedniego" to książka łącząca przygodowa fabułę z dyskursem filozoficznym rozgrywająca się w XVII wieku. Główny bohater, Robert de la Grive, uratowany z katastrofy morskiej, dostaje się do opuszczonego statku, zakotwiczonego w pobliżu nieznanej Wyspy. Bohater trafił na morze jako tajny wysłannik Mazanina, próbujący odkryć sekret obliczania długości geograficznej. Była to bardzo ważna wówczas kwestia.

Książka również jak poprzednie nie jest łatwa w czytaniu.

„Zapiski na pudełku od zapałek" to wybór felietonów pisanych w latach 80. i 90.,pełne finezyjnego dowcipu vademecum współczesnego człowieka. To lektura lekka i zabawna, ale również skłaniająca do refleksji nad światem, w którym przyszło nam żyć.

„Superman w literaturze światowej" to książka o micie nadczłowieka, kreowanego od dawna przez pisarzy. Eco analizuje w swojej pracy utwory wielu autorów z różnych epok oraz rozmaite postacie literackie m.in. Arsene Lupina, Tarzana i Jamesa Bonda.

Na następne spotkanie zapraszamy 20 marca 2012 r. na godz..12.00.

Porozmawiamy o twórczości Wisławy Szymborskiej.

alt alt 

 

Zmieniony: Wtorek, 28 Luty 2012 12:34
 
Projekt "Modernizacja pomieszczeń i zakup wyposażenia dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej" zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Zadanie w ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej


Zadanie "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa


Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

W ramach współpracy merytorycznej z przedsiębiorstwem Funmedia sp. z o.o. biblioteka korzysta z bezpłatnego oprogramowania Angielski123.pl


Biblioteka bierze udział w programie "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2013". Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki.