Aktualności

Relacja z 40 spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Email Drukuj PDF

W dniu 15 stycznia 2013 r. odbyło się pierwsze w Nowym Roku, a czterdzieste od początku, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim osiem osób.
Tematem spotkania była literatura japońska. Kilka słów na temat współczesnej literatury japońskiej przedstawiła Krystyna Skoczylas – moderator spotkania.
Przeczytane przez Klubowiczki książki to powieści Yasunari Kawabaty, Haruki Murakamiego oraz Hitomi Kanehary.
Utwory „Śpiące piękności" i „Tysiąc żurawi" należą do najważniejszych utworów Yasunari Kawabaty, jednego z najciekawszych pisarzy w literaturze japońskiej XX wieku, laureata literackiej Nagrody Nobla (1968 r.). Akcja „Śpiących piękności" osadzona jest w niezwykłym domu schadzek, w którym starcy przyjmowani są przez głęboko uśpione dziewczyny. Ten oryginalny pomysł twórczy wprowadza czytelnika w świat samotności ludzi starych. W powieści „Tysiąc żurawi" z kolei oprócz interesującej fabuły znajdziemy liczne opisy obyczajowości japońskiej, tak egzotycznej i ciekawej dla europejskiego czytelnika.
Z kolei u Haruki Murakamiego popularnego współczesnego pisarza, eseisty i tłumacza literatury amerykańskiej trudno doszukać się egzotyki kraju Kwitnącej Wiśni
„Wszystkie boże dzieci tańczą" to sześć opowiadań połączonych jednym motywem: trzęsieniem ziemi w Kobe. W książce przeplata się rzeczywistość z fikcją, realność i marzenia.
Każdy z bohaterów poszukuje siebie, chce odnaleźć drogę w życiu, zrozumieć swoje lęki i marzenia. Murakami podsuwa czytelnikowi wizje bohaterów jako prawdę, ich sny jako rzeczywistość.
"Dlaczego ludzie muszą być tak samotni? Jaki to ma sens? Na tym świecie żyją miliony ludzi; każdy z nich tęskni, szuka spełnienia u innych, a jednak się izoluje. Dlaczego? Czy Ziemia powstała tylko po to, by pielęgnować ludzką samotność?" To chyba najlepsze streszczenie książki „Sputnik Sweetheart".
Samotność jest obok miłości najczęstszym tematem literackim. „Sputnik Sweetheart" to wzruszające studium miłości, seksualności i przyjaźni.
„ Po zmierzchu" to opis jednej nocy. Każdy z bohaterów spędził ją inaczej. Dziewczyna czytała książkę w całodobowej restauracji, chłopak, idąc na całonocną próbę zespołu, przysiadł się do jej stolika, prostytutka została pobita, inna dziewczyna spała, ktoś poszukiwał tłumacza chińskiego... Ot mamy noc i różnych ludzi. Bardzo różnych.
Murakami w tej cieniutkiej książeczce pokazuje nam jak bardzo wszyscy jesteśmy różni. Nawet dwie siostry, wychowane w jednej rodzinie, przez tych samych rodziców, są niczym ogień i woda. Każdy jest inny, a w tej odmienności podobny.
Debiut literacki młodej japońskiej pisarki Hitomi Kanehary burzy wszelkie mity o Japończykach, którym, jak się okazuje, bliżej do sfrustrowanych mieszkańców Zachodu niż do pogodzonych ze sobą i światem mistrzów zen. Jest to historia kilku młodych tokijczyków, którzy w pogoni za oryginalnością przekraczają wszelkie granice obowiązujące w społeczeństwie. Tyle tu sadyzmu, seksu i perwersji, ze miejscami lektura jest „trudna do strawienia".
Na następne spotkanie zapraszamy 19 lutego 2013 r. na godz. 12.00. Tematem naszych rozmów będzie literatura czeska.

alt alt alt  alt

Zmieniony: Piątek, 18 Styczeń 2013 13:18
 

Relacja z trzeciego spotkania DKK dla młodzieży

Email Drukuj PDF

Podczas trzeciego spotkania DKK dla młodzieży, które odbyło się 18 grudnia 2012 r. dyskusja toczyła się na temat książek Agnieszki Tyszki.
Agnieszka Tyszka jest z wykształcenia polonistką. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka prasowa. Wydała kilka książek dla dzieci. Jej bajki ukazywały się w telewizyjnej "Jedyneczce".
W 2005 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę pt." Róże w garażu".

Podczas grudniowego spotkania dzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytaniu książek. "Miłość bez konserwantów" oraz "Wyciskacz do łez".

"Miłość bez konserwantów" to historia gimnazjalistki Neli Solińskiej, którą możemy poznać w powieściach "M jak dżeM" i "Kawa dla kota".
Książka uczy optymizmu oraz wyrozumiałości , pokazuje także, że dzięki wsparciu bliskich da się rozwiązać największe nawet problemy

"Wyciskacz do łez" to przeżycia Marianny- uczennicy katolickiego gimnazjum prowadzonego przez siostry zakonne.. Jej ojciec nie żyje, a matka robi karierę i nie poświęca ani chwili na rozmowy z córką. Dziewczyna nosząc czarne ubrania wyraża swój bunt wobec świata, czuje się zagubiona i bardzo samotna. W książce możemy odnaleźć przemyślenia Św. Antoniego oraz wiele dowcipów.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 29 stycznia 2013 r. o godzinie 15.00.
Tematem dyskusji będą książki z imieniem w tytule.

alt alt   alt alt

 

Zmieniony: Czwartek, 24 Styczeń 2013 11:50
 

Relacja z drugiego spotkania DKK dla młodzieży

Email Drukuj PDF

W dniu 6 listopada odbyło się drugie spotkanie DKK dla młodzieży.

Spotkałyśmy się w 6 osobowym składzie. Tematem naszych rozmów była twórczość Ewy Nowak.

Ewa Nowak jest autorką felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Jej twórczość podpowiada jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Odnosi się do wartości takich jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka.

Zadebiutowała w 1997 r. w „Filipince" tekstem dotyczącym zdawania egzaminów ustnych pt. 100% skuteczności. Współpracuje z pismami „Cogito", „Victor Gimnazjalista", „Victor Junior", „Trzynastka", „Witch", „Edukacja Twojego Dziecka", „Twój Styl", „Przyjaciółka", „Filipinka".

Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że w książkach autorki znaleźć można tematy uniwersalne- ważne nie tylko dla młodzieży. Była również okazja podzielić się wrażeniami ze spotkania autorskiego z pisarką, w którym nasz klub uczestniczył w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej w dniu 23 października 2012 r. Pisarka poruszyła na spotkaniu wiele tematów. Mówiła o życiu osobistym oraz o procesie pisania. Wszystkie byłyśmy zgodne co do tego, że Pani Ewa Nowak, to bardzo ciepła i sympatyczna osoba.

Kolejne spotkanie DKK dla młodzieży odbędzie się w grudniu. Tematem naszych rozmów będą książki Agnieszki Tyszki.

alt alt

alt alt

 

Pierwsze spotkanie DKK dla młodzieży

Email Drukuj PDF

                                                        DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY

 

                                             alt

W dniu 02 października 2012 r. z inicjatywy Barbary Wójcik, bibliotekarki Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, zainaugurował działalność Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej. Jest to drugi klub w naszej bibliotece. Pierwszy DKK – dla dorosłych – działa od 07 kwietnia 2009 roku.

W spotkaniu uczestniczyło 5 uczennic z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej oraz Magdalena Wójcikiewicz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – koordynator wojewódzki DKK.

Pierwsze spotkanie członków miało charakter organizacyjny. Uczestnicy zapoznani zostali z ideą DKK, wybrane zostały również książki, które klubowiczki chciałyby przeczytać i wspólnie podyskutować o nich na kolejnych spotkaniach klubu.

Jak się okazało, wszystkich członków klubu łączy jedna cecha, a mianowicie zamiłowanie do czytania książek, niektóre osoby to prawdziwe mole książkowe, czytające tygodniowo kilka książek.

Formuła spotkań DKK zgodnie z ideą programu jest otwarta. Wszystkich tych, którzy chcieliby porozmawiać i podzielić się wrażeniami o przeczytanej książce – serdecznie zapraszamy do naszego Klubu. Podczas spotkań klubowych uczestnicy wymieniają swoje poglądy związane z omawianymi książkami, konfrontują gusta czytelnicze przy zachowaniu zasady, że nikt nikogo nie zmusza do wypowiedzi, a o przeczytanych książkach rozmawia się w swobodny, niczym nieskrepowany sposób.

Pragniemy stworzyć miły i przyjacielski klimat.

 

alt alt

 

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.

Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami na terenie województwa lubelskiego opiekuje się koordynator wojewódzki Magdalena Wójcikiewicz.

alt alt

Zmieniony: Środa, 07 Listopad 2012 11:27
 

Relacja ze spotkania autorskiego z Barbarą Kosmowską

Email Drukuj PDF

W dniu 24 kwietnia 2012 roku Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej gościł na spotkaniu Barbarę Kosmowską – autorkę licznych powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Największy rozgłos zyskała książka Teren prywatny, za którą pisarka otrzymała I nagrodę w konkursie na Dziennik polskiej Bridget Jones. Spod jej pióra wyszły także m.in. Prowincja, Gobelin, Niebieski autobus, Hermańce, Buba, Puszka , Pozłacana rybka, Samotni.pl.

W swoich książkach podejmuje tematy trudnych czasów, w jakich przyszło żyć współczesnemu człowiekowi. Poprzez ciekawe portrety swoich bohaterów pisarka pokazuje różne postawy moralne i trudne wybory, przed którymi stajemy w życiu.

Na spotkaniu Barbara Kosmowska odpowiadała na liczne pytania czytelników.

O bohaterach własnych książek wypowiadała się z sympatią, tłumacząc skomplikowane losy postaci. Przedstawiła swoją najnowszą powieść dla dzieci młodzieży Dziewczynka z parku, a także wspomniała o mającej się ukazać nowej powieści dla dorosłych Ukrainka.

Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, pisarka otrzymała podziękowania i upominki od Urzędu Miasta i DKK.

Na koniec spotkania podpisała wiele książek, składała dedykacje, pozowała do zdjęć.

W spotkaniu uczestniczyły Klubowicze z DKK w Ludwinie, młodzież z Gimnazjum nr 1, bibliotekarki i czytelnicy.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

Następne spotkanie naszego Klubu planowane jest na 22 maja o godz.12.00 w siedzibie naszej biblioteki.

alt alt 

alt alt

alt alt 

Zmieniony: Piątek, 09 Listopad 2012 13:03
 logo iBUK libra "Czytelnia czynna całą dobę" - o dostęp pytaj w bibliotece

logo instytut książki
Biblioteka bierze udział w programie "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2013". Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki.dkk logo

Dofinansowano ze środków Instytutu Książkilogo bn

Zadanie w ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej

logo nprclogo fundacja orange
Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla biblioteklogo funmedia
W ramach współpracy merytorycznej z przedsiębiorstwem Funmedia sp. z o.o. biblioteka korzysta z bezpłatnego oprogramowania Angielski123.pl

logo ANGIELSKI123logo mkidn
Projekt "Modernizacja pomieszczeń i zakup wyposażenia dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej" zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego