Aktualności

Relacja z trzeciego spotkania DKK dla młodzieży

Email Drukuj PDF

Podczas trzeciego spotkania DKK dla młodzieży, które odbyło się 18 grudnia 2012 r. dyskusja toczyła się na temat książek Agnieszki Tyszki.
Agnieszka Tyszka jest z wykształcenia polonistką. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka prasowa. Wydała kilka książek dla dzieci. Jej bajki ukazywały się w telewizyjnej "Jedyneczce".
W 2005 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę pt." Róże w garażu".

Podczas grudniowego spotkania dzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytaniu książek. "Miłość bez konserwantów" oraz "Wyciskacz do łez".

"Miłość bez konserwantów" to historia gimnazjalistki Neli Solińskiej, którą możemy poznać w powieściach "M jak dżeM" i "Kawa dla kota".
Książka uczy optymizmu oraz wyrozumiałości , pokazuje także, że dzięki wsparciu bliskich da się rozwiązać największe nawet problemy

"Wyciskacz do łez" to przeżycia Marianny- uczennicy katolickiego gimnazjum prowadzonego przez siostry zakonne.. Jej ojciec nie żyje, a matka robi karierę i nie poświęca ani chwili na rozmowy z córką. Dziewczyna nosząc czarne ubrania wyraża swój bunt wobec świata, czuje się zagubiona i bardzo samotna. W książce możemy odnaleźć przemyślenia Św. Antoniego oraz wiele dowcipów.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 29 stycznia 2013 r. o godzinie 15.00.
Tematem dyskusji będą książki z imieniem w tytule.

alt alt   alt alt

 

Zmieniony: Czwartek, 24 Styczeń 2013 11:50
 

„Wydzierki z liberatury"

Email Drukuj PDF

W dniu 13 grudnia 2012 r. w miłej, przyciemnionej sali Filii nr 3 M-GBP przy ul. Jaśminowej spotkało się liczne grono przyjaciół poezji. Temat spotkania to „Wydzierki z liberatury czyli „Cztery pory roku na Bobrownikach" do muzyki Antonio Vivaldiego weneckiego kompozytora mistrza gry skrzypcowej. Właśnie ta muzyka towarzyszyła spotkaniu: w części prelekcji i w czasie zwiedzania wystawy.

O życiu kompozytora opowiedziała zebranym nauczycielka gry na skrzypcach Pani J.A. Siedlaczek pedagog Lubelskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnie im. Tadeusza Szeligowskiego.

Wieczór poświęcony był emerytowanej nauczycielce mieszkającej w Łęcznej Pani Barbarze Korczyckiej - Żuk. Autorka opowiadała w jaki sposób powstają jej wiersze. Celem jej utworów jest przekazanie własnych myśli. Budzenie wyobraźni czytelnika. Każdy wiersz, tak jak tu na wystawie powinien być uzupełniony inna formą kultury. A więc melodią, rysunkiem, rzeźbą lub zdjęciem.

Wykonane przez autorkę zdjęcia przedstawiają świat w którym żyje i tworzy. A więc otaczającą przyrodę rosnące tu drzewa i architekturę tego osiedla. Wyjęte z treści wiersza zdania uzupełniają opowiadający nam obraz zamknięty w zdjęciu. Piękny nastrój, wieczorowo ubrani goście, interesująco przygotowana wystawa zdjęć łączy się w jedną całość - twórcze spotkanie – czyli liberatury.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy .

/Tekst: Jadwiga Ćwirko, Filia nr 3/

alt alt alt alt   alt  alt  alt alt alt alt alt alt

Zmieniony: Poniedziałek, 17 Grudzień 2012 13:59
 

„Portret Króla Maciusia Pierwszego” – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

Email Drukuj PDF

 

alt

 

13 grudnia 2012 r w Zespole Szkół nr 2 w Łęcznej przy ul. Jaśminowej 6 podsumowano konkurs plastyczny „Portret Króla Maciusia Pierwszego" zorganizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej z okazji obchodów Roku Janusza Korczaka.

Na konkurs wpłynęło 11 prac dzieci z klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 4, której wychowawczynią jest pani Elżbieta Polak.

Prace plastyczne oceniane były przez komisję konkursową ( panie z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece) w składzie:

1. Danuta Błaziak

2. Izabela Buchelt

3. Eugenia Kosowska

4. Helena Pręcikowska

Poszczególne miejsca w konkursie zajęli.

I miejsce ex aequo Adrian Bednarz i Dominika Sikora

II miejsceJulia Osowska

III miejsce - Kacper Mileszczyk

Wyróżnienia:

Magdalena Baka

Jakub Chyrchel

Nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Łęcznej wręczyła zwycięzcom inicjatorka konkursu, Barbara Wójcik.

altaltalt altaltalt

Zmieniony: Piątek, 14 Grudzień 2012 11:28
 

„Wszyscy kochamy Kubusia Puchatka”

Email Drukuj PDF

„Wszyscy kochamy Kubusia Puchatka" - pod takim hasłem przebiegała lekcja biblioteczna w Filii nr 1, zorganizowana w dn.29.11.dla kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 2. Celem lekcji było przybliżenie lektury napisanej przez A.A. Milne. Uczniowie poznali pokrótce genezę powstania utworu, po czym wysłuchali rozdziału ,w którym Prosiaczek spotyka Słonia. Razem z dziećmi omówiona została charakterystyka postaci występujących w książce. Każde dziecko wylosowało sobie króciutki tekst do odczytania zawierający jakąś ciekawą myśl dotyczącą omawianego utworu. Pod koniec spotkania odbył się mini konkurs „puchatkowy", z którym uczniowie świetnie sobie poradzili.

/tekst: Alicja Sylwestrzak, Filia nr 1/

alt alt

alt alt

 

„Ród Suffczyńskich” – wykład

Email Drukuj PDF

W dniu 26 listopada 2012 roku w siedzibie naszej biblioteki odbył się wykład dr J. Ewy Leśniewskiej „Ród Suffczyńskich"w ramach cyklu „Patroni naszych ulic".

Na początku spotkania dyrektor Danuta Panas przywitała wszystkich gości, następnie prowadząca spotkanie Krystyna Skoczylas, wygłosiła słowo wstępne.

Przedstawiła znaczenie, w badaniach nazw ulic, znajomości historii i realiów terenowych opisywanych miejsc. Wyjaśniła, dlaczego nazwy są cennym źródłem wiedzy o historii miasta, skąd się biorą i dlaczego się zmieniają.

Ważne jest, aby ludzie zasłużeni i związani z lokalną przeszłością byli upamiętniani jako patroni ulic, placów i innych miejsc.

Nowopowstała ulica łącząca Rondo im. Łęczyńskich Bohaterów Września z ul. Chełmską została uchwalona Uchwałą nr XXII/286/2009 Rady Miejskiej w Łęcznej z dnia 23 września 2009 r. w sprawie nadania nazwy ulicy na osiedlu „Niepodległości" w Łęcznej – otrzymała miano Suffczyńskich.

Prowadząca spotkanie przedstawiła osobę Pani dr J. Ewy Leśniewskiej, autorki m.in. artykułu „Dobra ziemskie Ostrówek, Ciechanki i Suffczyn oraz ich właściciele w latach 1878-1944" zamieszczony w „Studiach Łęczyńskich tom 2-3". Dr J.Ewa Leśniewska zajmuje się badaniem dziejów własności ziemskiej na Lubelszczyźnie. Jest autorką kilku książek, opracowań, oraz ponad 40 artykułów opublikowanych w naukowych wydawnictwach książkowych, popularnonaukowych, w rocznikach społeczno- kulturalnych.

Była wieloletnim prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej, współtwórcą i redaktorem „Merkuriusza Łęczyńskiego".

Na narysowanym przez siebie drzewie genealogicznym rodu Suffczyńskich autorka wykładu przedstawiła losy dóbr Łańcuchów, a następnie ich rozpadu na majątki Ostrówek i Ciechanki. Mająteczek ziemski o nazwie Suffczyn wydzielony z dóbr Ostrówek powstał w 1907 r. Obecnie nazwa Suffczyn nie istnieje w spisie miejscowości, ale funkcjonuje wśród mieszkańców.

Dr J.Ewa Leśniewska w swoim wykładzie przedstawiła losy rodu Suffczyńskich, kariery, zajęcia, służbę dla narodu w imię ich szlachecko pojętego patriotyzmu oraz zasługi dla lokalnej społeczności. Dość powiedzieć, że Józef i Anna Suffczyńscy byli fundatorami murowanego kościoła w Łańcuchowie, Jan był zawodowym żołnierzem, Kajetan pisał powieści historyczne pod pseudonimem K.S. Bodzantowicz.

Ogromna wiedza, piękny język, ciekawostki i przytaczane cytaty uczyniły wykład szalenie interesujący.

Zaproszenie na wykład przyjęli: Małgorzata Kosiarska, członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej, Krzysztof Matczuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Łęcznej wraz z nauczycielami, czytelnicy, mieszkańcy i bibliotekarki.

alt alt

alt alt

alt alt

Zmieniony: Piątek, 14 Grudzień 2012 11:00
 


Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj6
mod_vvisit_counterWczoraj91
mod_vvisit_counterBieżący tydzień1125
mod_vvisit_counterUbiegły tydzień1337
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc3132
mod_vvisit_counterUbiegły miesiąc5762
mod_vvisit_counterOgółem296470


Projekt "Modernizacja pomieszczeń i zakup wyposażenia dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej" zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek

W ramach współpracy merytorycznej z przedsiębiorstwem Funmedia sp. z o.o. biblioteka korzysta z bezpłatnego oprogramowania Angielski123.pl


Biblioteka bierze udział w programie "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2013". Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki.