Zapraszamy do wzięcia udziału w kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. W ramach akcji dzieci w wieku 3-6 lat ( 2016-2019) mogą odebrać wyjątkowy prezent – Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

  • książkę "Krasnal w Krzywej Czapce", która została także wydana w wersji polsko-ukraińskiej
  • broszurę dla rodziców pt. "Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece",
  • zakładkę do książki,
  • kartę do zbierania naklejek
  • naklejkę za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem przynajmniej jednej książki.

Przedszkolak, który uzbiera 10 naklejek zostanie nagrodzony:

  • "Dyplomem Małego Czytelnika",
  • Przypinką akcji „Mała książka-wielki człowiek”.

Wyprawki czekają na Małych Czytelników w naszych placówkach:

  • Biblioteka Główna - ul. Bożniczna 21
  • Filia nr 1 - ul. Górnicza 12
  • Filia nr 2 - ul. Obrońców Pokoju 1
  • Filia nr 3 - ul. Jaśminowa 4

Do zobaczenia w bibliotece!!!

Informujemy, że
w dniu 31 października 2022 r. /poniedziałek/ czynne będą :

Biblioteka Główna w godz. 8.00-17.00
Filia nr 3 w godz. 10.00-18.00

Filie nr 1,2 będą nieczynne

 

Dziesięć liter ma to słowo, a na końcu jest w nim "teka". Książka tam na ciebie czeka, coraz to inna, coraz bardziej nowa, miejsce to zwie się.... ?

Biblioteka -odpowiedzieli chórem uczniowie klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, którzy w dniu 25 października 2022 r. odwiedzili Bibliotekę Główną wraz ze swoją wychowawczynią Barbarą Kościelską, aby wziąć udział w lekcji bibliotecznej.

Celem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką publiczną oraz wzbudzenie zainteresowania książką. Podczas zajęć uczniowie poznali magiczne miejsce, w którym mieszka tak dużo książek. Kilkoro pierwszaków już korzysta z biblioteki, ale dla wielu była to pierwsza wizyta wśród tak dużej ilości książek. Podczas spotkania dzieci wysłuchały fragmentu książki autorstwa Zofii Staneckiej pt. „Basia i biblioteka”. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach – brali udział w zabawie dydaktycznej „Czy to prawda, czy fałsz?”, poznawali „prośby książki” oraz odpowiadali na zadawane pytania W skupieniu wysłuchali wiersza Jana Huszczy pt. ”Skarga książki”, który był wstępem do pogadanki o poszanowaniu książek. Dzieci jednogłośnie złożyły przyrzeczenie, że będą szanować książki.

Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali zakładkę do książki oraz zaproszenie do częstych odwiedzin biblioteki.

 
 
Nasza biblioteka otrzymała podziękowania od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania.
 

W dniu 24 października 2022 r. Bibliotekę Główną przy ul. Bożnicznej 21 odwiedziły przedszkolaki z grupy „Muchomorki” z Przedszkola nr 1 w Łęcznej.
Przewodnikiem po "krainie książek" była Barbara Wójcik – bibliotekarka Oddziału dla Dzieci.

Dzieci wysłuchały książeczki z serii: Przygody Fenka pt. "Biblioteka” oraz wiersza „Tygrys w bibliotece”.

Bibliotekarka zachęciła dzieci  do udziału w ogólnopolskim projekcie „Mała książka wielki człowiek” – przeznaczonym dla przedszkolaków.
Podczas wizyty w bibliotece każde dziecko wypożyczyło sobie książkę.

 

Opowiedz mi o jesieni, takim hasłem rozpoczęło się spotkanie dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej.

Z czym Ci się kojarzy jesień, jakie są charakterystyczne kolory jesieni, czy lubisz te porę roku, czy jest wesoła, a może nastraja Cię nostalgicznie i wywołuje smutek. Na takie pytania i inne odpowiadali uczestnicy, układając różnorodną kompozycję słowną określającą tę porę roku.

Następnie przeglądali albumy malarskie i książki znajdujące się w Czytelni, odszukując fotografie i obrazy, na których widniały elementy jesieni.

W dalszej części wysłuchali wierszy o jesieni, ogadywali zagadki, a na zakończenie sprawdzili swój refleks w zabawie z kasztanami.

 

Zaprasazmy do oglądania wystawy
Filia nr 1, ul. Górnicza 12

CK- Osiedlowy Dom Kultury w Łęcznej

13 października w słoneczne popołudnie przedszkolaki z grupy „Żabki” z Publicznego Przedszkola nr 4 w Łęcznej wraz z Paniami odwiedziły bibliotekę przy ul. Obrońców Pokoju1 aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych o sztuce.
Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Bibliotekarka wyjaśniła dzieciom, co to jest sztuka, co do niej zaliczamy i jakie są wytwory działalności artystycznej. Dzieci obejrzały albumy o architekturze, rzeźbie, malarstwie i rzemiośle artystycznym. Miały okazję zobaczyć obrazy i rzeźby jakie znajdują się w bibliotece. Zapoznały się też z wystawą o Marii Konopnickiej.
Bibliotekarka zachęciła dzieci do udziału w ogólnopolskim projekcie „Mała książka- wielki człowiek” przeznaczonym dla przedszkolaków.
Miłe spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, a Bibliotekarka otrzymała podziękowanie.

W październikowe popołudnie, po wakacyjnej przerwie, odbyło się spotkanie DKK „Pod Różą”.
Tematem naszych rozmów były wspomnienia i wrażenia po spotkaniu autorskim z Lucyną Olejniczak, które odbyło się w Ludwinie. Kolejnym tematem były wakacyjne lektury Klubowiczek.
Na kolejne spotkanie zapraszam 09 listopada, tematem rozmów będzie książka Jakuba Małeckiego pt.:”Horyzont”.

 

W piękne słoneczne przedpołudnie (12 października) dzieci z grupy „Słoneczka” z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej odwiedziły Oddział dla Dzieci Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21, aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych pt . „Dbamy o książki". Bibliotekarka wprowadziła dzieci w tematykę poszanowania książek recytując wiersz J. Huszczy pt.: „Skarga książki ". Słoneczka brały udział w zabawie dydaktycznej, słuchały piosenek oraz głośnego czytania książki "Franklin i książka z biblioteki" . Podczas spotkania każde dziecko wypożyczyło książkę. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom będzie mniej zniszczonych książek w bibliotece.

Z okazji Światowego Dnia Drzewa 11.10.2022 roku naszą Bibliotekę odwiedziła klasa 7 A ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią. W trakcie spotkania młodzież wypowiadała się na temat pozytywnego wpływu drzew na nasze życie, rozwiązywała krzyżówkę oraz rebusy dotyczące tematów związanych z lasem. Uczniowie czytali fragmenty książki pt. „Drzewo życzeń” i uczestniczyli w zabawach ruchowych.

Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa, jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce świętujemy ten dzień od 2002 roku.

dzieci.jpg

W październikowe przedpołudnie przedszkolaki z grupy „Kubusie Puchatki” z Publicznego Przedszkola nr 3 w Łęcznej wraz z Paniami oraz maskotką Kici Koci odwiedziły Bibliotekę przy ul. Obrońców Pokoju 1.
Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Na początku spotkania bibliotekarka przeczytała książkę Anity Głowińskiej pt.: „Kicia Kocia w bibliotece”. Kicia Kocia została przewodnikiem po bibliotece, dzieci dowiedziały się co można robić w bibliotece poza wypożyczaniem książek, kim jest autorka bajek, co to jest autograf, jak wygląda karta biblioteczna.
Z ogromnym zainteresowaniem oglądały również książki znajdujące się na półkach w dziale dla najmłodszych. Przy okazji obejrzały wystawę o Marii Konopnickiej i wysłuchały wiersza pt. „Jesienią”
Bibliotekarka zachęciła dzieci do udziału w ogólnopolskim projekcie „Mała książka- wielki człowiek” przeznaczonym dla przedszkolaków.
Na zakończenie miłej wizyty dzieci wypożyczyły książki, otrzymały zakładki do książek, a bibliotekarka otrzymała podziękowanie.

 

pierwsze.jpg

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 - rokiem m.in. Ignacego Łukasiewicza.
Z tej okazji 11.10.2022 r. w Filii nr 3 gościliśmy uczniów klasy I e, ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej z panią Ewą Żelechowską. Uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej poświęconej Ignacemu Łukasiewiczowi, wielkiemu polskiemu odkrywcy i wynalazcy nafty i lampy naftowej. Podczas spotkania dzieci poznały najstarsze sposoby zapalania ognia, dawne metody oświetlania pomieszczeń oraz dowiedzieli się jak Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową?.
Nasi goście wysłuchali również fragmentu książki J. Sikory pt.: „Ignacy Łukasiewicz”, mówiącego o odkryciu nafty i o tym jak I. Łukasiewicz „zlecił mistrzowi Bratkowskiemu sporządzenie lamp olejnych do oświetlenia lwowskich ulic”.
W trakcie spotkania dzieci mogły dowiedzieć się czym było „łuczywo”, gdzie woskowe świece rozjaśniały ponure wieczory oraz zobaczyć lampę naftową. Pani Ewa opowiedziała dzieciom jak wyglądało życie ludzi, gdy nie było elektryczności i jakie znaczenie miał wynalazek Ignacego Łukaszewicza. Uczniowie dowiedzieli się o pierwszej kopalni ropy naftowej w Bóbrce założonej przez słynnego wynalazcę.
W dalszej części dzieci z panią zagrały w kalambury, w których zgadywały wyrazy kojarzące się z hasłem ogień. Następnie prowadząca przygotowała kolorowankę z różnymi rodzajami źródeł ognia i lamp.
Na zakończenie uczniowie poznali ciekawe książki dotyczące słynnych wynalazców i odkrywców.

 

W 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Pisarka jest też patronem tego roku.
Z tej okazji Filia nr 2 przygotowała wystawę poświęconą życiu i twórczości autorki, która napisała wiele wierszy i powieści dla dzieci i dorosłych.

W związku z udziałem naszej Biblioteki w Nocy Bibliotek 2022, uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łęcznej mieli możliwość obejrzenia filmów towarzyszącym tegorocznej akcji:
1. "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica" - dla dzieci
2. „Comedy Queen” - dla młodzieży

6 października, w piękny jesienny dzień, Filia nr 3 gościła dzieci z grupy „Sówki” ze Żłobka Niepublicznego „Mali Odkrywcy” w Łęcznej, z wychowawczynią panią Agnieszką oraz z opiekunką panią Renią. Dzieci wysłuchały głośnego czytania utworów o jesieni i zachowaniu zwierząt jesienią oraz jak zwierzęta przygotowują się do zimy i jakie zapasy robią niedźwiadki i wiewiórki. Pani Ewa przeczytała wiersz Marii Konopnickiej pt.: „ Jesienią” i fragmenty bajek z książki B. Mierzejewskiej pt.: „Zwierzęta mieszkańcy lasu”. W jesiennym bukiecie liści dzieci odgadywały różne kolory jesieni i wysłuchały popularnej piosenki: „Idzie lasem Pani jesień”.Na zakończenie każde dziecko mogło podejść do półki i obejrzeć książeczki dla dzieci. Wszyscy uczestnicy otrzymali kolorowanki i słodką niespodziankę. Prowadząca spotkanie zachęciła dzieci do częstego odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek.

 

"Noc Bibliotek" to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać.
W sobotni wieczór (1 października 2022 r.), w godzinach od 17 do 22, Biblioteka przy ul. Bożnicznej 21 zamieniła się w Biuro detektywistyczne "Szyfr do klucza".
W Bibliotece było gwarno i bardzo wesoło. Dzieci miały okazję poznać tajniki pracy technika kryminalistyki, wysłuchać głośnego czytania, podążać tropem zagadek, rozszyfrować cenny kod i uwolnić książki. Było dużo kreatywnych zabaw oraz projekcja filmu "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai".
Cieszymy się, że dzieci uwielbiają takie inicjatywy i bardzo chętnie biorą w nich udział. 
Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy dobrze się bawili i Noc w Bibliotece na długo pozostanie w ich pamięci.

W dniu 28 września 2022 roku Filia nr 2 gościła dzieci z grup: Krasnoludki i Kotki z Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej. W czasie wizyty w Bibliotece przedszkolaki zobaczyły kącik z książkami dla dzieci , a następnie wypożyczyły książki.

 

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. W ramach akcji dzieci w wieku 3-6 lat ( 2015-2018) mogą odebrać wyjątkowy prezent – Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

Wyprawki czekają na Małych Czytelników w naszych placówkach:

Biblioteka Główna - ul. Bożniczna 21

Filia nr 1 - ul. Górnicza 12

Filia nr 2 - ul. Obrońców Pokoju 1

Filia nr 3 - ul. Jaśminowa 4

Filia nr 4 - Zakrzów

Do zobaczenia w bibliotece!!!

 

22 października 2021 r. - Bibliotekę przy ul. Bożnicznej 21, odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej i podarowały nam domek dla jeża w ramach akcji "Domek dla wiewiórki i jeża kolczastego zwierza". Dziękujemy za ten wspaniały i pożyteczny podarunek. Mamy nadzieję, że już niedługo do pięknego domku wprowadzi się jeż.

 

Dziś naszą bibliotekę odwiedził Jacek Łapiński.

Jak sam mówi o sobie : Pisarz, prawnik, przedsiębiorca, pasjonat psychologii pozytywnej, papa (dumny ojciec syna), podróżnik po Polsce, pływak (i mors), piłkarz (rekreacyjnie kopiący piłkę), przyjazny i pogodny.

Książki Pana Jacka z autografem już niedługo będą dostępne w naszej Bibliotece.

Zapraszamy do lektury !

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej uzyskała środki finansowe na zakup nowości wydawniczych w ramach realizacji zadania: „Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”

 

Nazwa zadania: „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Piorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

 

 

 
 
 

Podczas ostatnich zajęć w Klubie 50 plus działającym w Osiedlowym Domu Kultury, z którym od kilku już lat współpracuje Filia nr 1, zagościła jesień…w postaci kolorowych liści, z których uczestniczki Klubu wyczarowywały fantazyjne kwiaty. Kwiatek do kwiatka i powstał okazały bukiecik. Przypadł on w udziale naszej bibliotece. Dziękujemy za ten spontaniczny, przesympatyczny i przeuroczy gest. Bukiecik będzie ozdobą naszej biblioteki. Teraz kolej na nas. Mamy nadzieję, że już niedługo przyjdziemy do was z rewizytą…z całym naręczem nowości wydawniczych.

 

Informujemy, że rozpoczął się nabór na stanowisko dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Łęcznej.

https://umleczna.bip.lubelskie.pl/index.php?id=152&p1=szczegoly&p2=1684128

 

 

Edukacja to największa inwestycja w człowieka, w Małego Człowieka, wypożyczającego małe książeczki, by z biegiem lat stał się Wielkim. Doskonale zdają sobie z tego sprawę rodzice, a także Dyrekcja i Pracownicy Przedszkola Prywatnego Mali Odkrywcy mającego swoją siedzibę przy ul. Staszica 15 oraz Filia nr 1 Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej mieszcząca się w budynku Osiedlowego Domu Kultury przy ul. Górniczej 12. Aby ta edukacja przyniosła w przyszłości oczekiwany efekt, trzeba ją zapoczątkować już w wieku przedszkolnym. W ramach współpracy, która trwa od początku istnienia tegoż przedszkola z osiedlową filią biblioteczną (roku przerwy spowodowanej pandemią) wznowione zostały grupowe zorganizowane wizyty w bibliotece, które odbywają się raz w tygodniu w celu wypożyczenia książeczek dla dzieci. Z oferty takiej korzystają wszystkie grupy przedszkolaków, a więc 3-latki, 4-latki , 5-latki oraz grupa kl. „0”, która również funkcjonuje w tymże przedszkolu.

Tak się złożyło, że dzisiejsze wypożyczanie zbiegło się z obchodzonym wczoraj Dniem Edukacji Narodowej. Bardzo miłym akcentem zakończyły się więc dzisiejsze wizyty przedszkolaków w bibliotece, gdyż otrzymałyśmy na koniec wspaniałe życzenia od naszych najmłodszych czytelników wraz ze słodkim upominkiem. Serdecznie dziękujemy. My również życzymy Dyrekcji i całemu Gronu Pedagogicznemu Przedszkola Prywatnego Mali Odkrywcy samych sukcesów wychowawczych.

 W fazie organizacji jesteśmy również z grupą” Bławatki” z Przedszkola Publicznego nr 2 sąsiadującego z naszą biblioteką, a więc do zobaczenia wkrótce.

 

FILIA NR 2  ul. Obrońców Pokoju 1

NIECZYNNA do 21 października 2021 r.

 

Zapraszamy do :

Biblioteka Główna ul. Bożniczna 21

Poniedziałek, środa godz. 8.00-18.00

Wtorek, czwartek, piątek godz. 8.00-16.00

1,3 sobota w miesiącu godz. 9.00-14.00

telefon : 81 752 02 04, 81 53 15 540  

Filia nr 1, ul. Górnicza 12

Poniedziałek - czwartek godz. 8.00-16.00

Piątek godz. 8.00-18.00

telefon:  81 531 55 34

Filia nr 3, ul. Jaśminowa 4

Poniedziałek, środa godz. 8.00-18.00

Wtorek, czwartek, piątek godz. 8.00-16.00

telefon: 81 531 55 37

 

 

W dniu 11 października Dyskusyjny Klub Książki „Pod Różą”, działający w Filii nr 2, gościł Grażynę Plebanek.
Na początku spotkania pisarka mówiła o początkach swojej drogi pisarskiej, książkach, które odzwierciedlają jej miejsca zamieszkania.
Dużo czasu poświęciła na omówienie tematów, które porusza w swoich powieściach. I tak, opowiadając o książce „Pani Furia” wyłonił się wątek imigrantów. Natomiast „Nielegalne związki” to książka o miłości i zdradzie z punktu widzenia mężczyzny. Autorka opowiedziała w jaki sposób przygotowywała się do napisania tej książki.
Ważnym i interesującym tematem dla słuchaczek, które wzięły aktywny udział w rozmowie z pisarką, była rola kobiet, ich siła i dojrzałość. O tym traktują książki „Córki rozbójniczki” i „Rozbójniczki”, a także książka z tekstami do filmu "H24" wydanej przez francuskie wydawnictwo. Książka miała premierę 6 października we Francji, film wchodzi do TV ARTE 23 października.
Nie zabrakło również rozmowy o najnowszej książce pt. Bruksela. Zwierzęcość w mieście, do której fotografie wykonał syn autorki.
Na zakończenie spotkania pisarka otrzymała upominki od Urzędu Miasta. Był czas na rozmowy, podpisy do książek, dedykacji, pozowania do zdjęć. Miłym akcentem było wręczenie pisarce wełnianej róży, symbolu klubu.
Spotkanie sfinansowane przez Instytut Książki prowadziła Krystyna Skoczylas – opiekun DKK „Pod Różą”.

Grażyna Plebanek – polska pisarka, felietonistka, autorka bestsellerowych powieści, m.in. „Dziewczyny z Portofino”, „Pudełko ze szpilkami”, „Nielegalne związki”. Pisze też scenariusze filmowe i sztuki teatralne. Publikuje w językach polskim, angielskim, holenderskim i francuskim. Od 2005 roku mieszka w Brukseli, ale stale obecna jest na arenie polskiego życia literackiego. Od 2016 roku wraz z Sylwią Chutnik pisze felietony do tygodnika „Polityka”, a w „Wysokich Obcasach Extra” publikuje autorski „Słownik Wyrazów Obcych”.
W tym roku ukazały się dwie książki Grażyny Plebanek: Rozbójniczki. Opowieść o ważnych kobietach oraz Bruksela. Zwierzęcość w mieście.

 

 

W trakcie trwania Nocy Bibliotek i w ramach cyklu spotkań „Spacerkiem do Biblioteki”, przeprowadzona została rozmowa z Danutą Binkiewicz – Kołodziej, która opowiedziała o swojej kolekcji starej angielskiej porcelany kostnej.

https://www.facebook.com/295358947609446/videos/453007622803614

Po spotkaniu przyniesione przez kolekcjonerkę figurki porcelanowe, umieszczone zostały na wystawie, którą mogą oglądać nasi czytelnicy w godzinach otwarcia biblioteki

 
 

 

 

„CZYTANIE WZMACNIA”

Zapraszamy do Biblioteki, ul. Bożniczna 21 na NOC BIBLIOTEK 2021

9 października 2021r

Co przygotowaliśmy?

-Wieczorne wypożyczanie w godzinach : 17.00 – 22.00 - Wzmocnijcie się czytaniem!!!!

- „Co to za tuba, co to za wzmacniacz?” – głośne czytanie wiersza napisanego specjalnie dla Nocy Bibliotek przez poetkę Joannę Mueller – online

https://www.facebook.com/295358947609446/videos/1108320046369127

- Film – „Operacja Człowiek w czerni”, Norwegia 2018, reż. Grethe Bøe-Waal.

To kryminał familijny o parze młodych detektywów, ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2„. – zapraszamy po kod z linkiem do projekcji domowych (Link z hasłem będzie działał w okresie: 9-12.10.2021 r.)

-Akcja „Podziel się książkami”- zachęcamy Czytelników do przynoszenia do biblioteki przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur. Do podarowanych książek trafią specjalne ekslibrisy Nocy Bibliotek

-  Czytanie ma moc!!!- Iga o czytaniu - online

https://www.facebook.com/295358947609446/videos/531898748140294/

- „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa…” – wręczenie nagrody dla najlepszego czytelnika

https://www.facebook.com/295358947609446/photos/a.313841625761178/1223370818141583/

- „Spacerkiem do biblioteki…..” – spotkanie z Danutą Binkiewicz-Kołodziej - online     

   https://www.facebook.com/295358947609446/videos/453007622803614                              

- „Moc pasji – stara porcelana angielska” –wystawa

- Gra biblioteczna online „czytanie wzmacnia” dostępna na stronie : https://nocbibliotek.ceo.org.pl/gra2021/l/17648

- Głośne czytanie fragmentu książki Emmy Perry „Nie lubię książek. Koniec kropka” – online

https://www.facebook.com/295358947609446/videos/863878517645554

Sportowa półka wzmacniająca z książkami o piłkarzach przed meczem Polska - San Marino

 

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej przy ul. Bożnicznej 21, po raz kolejny włączyła się w obchody ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”.
Tegoroczna VI edycja tej ogólnopolskiej akcji obchodzona była pod hasłem "Klimat na czytanie".
W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, świętowaliśmy tę wyjątkową Noc bezpiecznie - ale razem z Czytelnikami!
W dniu 28 października 2020 r. przygotowaliśmy:
- Wieczorne wypożyczanie do godz. 20.00
- Akcję „Podziel się książkami”- Czytelnicy przynieśli do biblioteki książki. Do podarowanych książek trafiły specjalne ekslibrisy Nocy Bibliotek
- Grę biblioteczna online „Klimat na czytanie”, która była dostępna na stronie www.nocbibliotek.ceo.org.pl
- Głośne czytanie książeczki z serii Przygody Fenka pt. „Woda to skarb” – https://www.facebook.com/Miejsko-Gminna-Biblioteka-Publiczna-im-Zbigniewa-Herberta-w-%C5%81%C4%99cznej-295358947609446/videos/369964537659896
- "Drzewko cytatów" – cytaty związane z biblioteką, książką i czytaniem zostały zawieszone na „bibliotecznym drzewku cytatów”

m_dsc_0375.jpg

m_dsc_0378.jpg

m_dsc_0377.jpg

m_dsc_0385_copy.jpg

m_dsc_0388.jpg

 

W związku z udziałem naszej biblioteki w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2020 mamy dla Was niespodziankę!!!
100 Czytelnikom, którzy (do piątku 9 października) przyjdą do Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21 - przekażemy link z hasłem do wyświetlania filmu online podczas projekcji domowych.
Uwaga! Hasło będzie działało w terminie 9-12 października 2020 i pozwoli na bezpłatne obejrzenie filmu online.
Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=ELO_pE0-VmQ

Od dnia 12.10.2020 r. Biblioteka Główna oraz Filie miejskie czynne w godzinach :

Poniedziałek : 8.00 - 18.00

Wtorek : 8.00 - 16.00

Środa : 8.00 - 18.00

Czwartek : 8.00 - 16.00

Piątek : 8.00 - 16.00

Filia nr 4 w Zakrzowie czynna :

Poniedziałek : 10.00 - 16.00

Wtorek : 9.30 - 15.30

Środa : 10.00 - 16.00

Czwartek : 9.30 - 15.30

Piątek : 9.30 - 15.30

W Soboty wszystkie placówki nieczynne

 

 

 

W dniach 21-28.10.2019 r. w Filii nr 3 odbyły się dla dzieci z klasy I d, II d, I c, I b ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęcznej im. Papieża Jana Pawła II w Łęcznej warsztaty pt. ,,Nie ma lepszego od Jana Pawła II”. Zajęcia przeprowadzono z okazji zbliżającej się 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. W trakcie spotkania dzieci zapoznały się z utworem Joanny Krzyżanek pt.„ Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem”, a także z książkami: „O tym jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską”, „Bohaterowie historii Polski” oraz „Abc małego Patrioty”. Dzieci wypowiadały się na temat przeczytanych tekstów oraz rozwiązywały krzyżówki. Chętnie udzielały odpowiedzi na zadawane przez bibliotekarkę pytania na temat życia Jana Pawła II. Wspólnie zaśpiewały piosenkę Magdy Anioł pt. „ Lolek” oraz utwór Arki Noego pt. „Święty uśmiechnięty”. Na zakończenie zajęć dzieci wykonywały prace plastyczne grupach.

tn dscn4016tn dscn3990tn dscn3989tn dscn3993tn dscn3997tn dscn4018

 

 

Nasza biblioteka znalazła się w gronie bibliotek zakwalifikowanych do ogólnopolskiej akcji PorozmawiajMy Proszę ! zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę. Z tej okazji w Bibliotece Głównej przy ulicy Bożnicznej 21 w miesiącu wrześniu i październiku 2019 roku przeprowadzono sześć zajęć edukacyjnych z młodzieżą.
Akcja oparta była na przesłanej od Organizatorów książce pt. „Układanka Polska” autorstwa Mai Kramer i Karoliny Laube- Kramer. Bibliotekarka Teresa Kozłowska przeprowadziła zajęcia pt. „STOP HEJT” z szóstymi klasami Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej.
W dobie Internetu zjawisko hejtu staje się niestety coraz bardziej powszechne, a jego ofiarami bardzo często padają dzieci i młodzież. Trzeba zatem uczulać młodych na tego typu zagrożenia oraz wpajać podstawowe wartości moralne takie jak wzajemny szacunek, zrozumienie, dobro. To na nas dorosłych spoczywa obowiązek dawania im przykładu i rozmawiania z nimi jak należy właściwie postępować nie raniąc innych.
Podczas zajęć bibliotekarka rozmawiała z młodzieżą o tym czym jest hejt, kto jest jego adresatem, a kto odbiorcą, gdzie najczęściej można się z nim spotkać. Jednak głównym tematem zajęć było wspólne odnajdywanie i zapoznawanie się ze sposobami reakcji na hejt i wszelkie przejawy mowy nienawiści. W tym celu, oprócz rozmów, uczniowie wykonywali różnego rodzaju ćwiczenia takie jak: układanie zasad antyhejtowych z rozsypanki, rozwiązywanie rebusów z hasłami antyhejtowymi, zapisywanie samych miłych i przyjemnych wiadomości do siebie nawzajem i wrzucanie ich do kopert koleżanek i kolegów, bądź też pisanie im tego samego na kartkach przyklejonych do pleców. Po wcześniejszym zapoznaniu się z akcją Fundacji Klamra zamienialiśmy hasła hejterskie na mowę miłości. Oglądaliśmy również teledyski pt . „Przytul hejtera” i „To co ważne” oraz film księdza Adama Szustaka pt. „Nie hejtuj”. Dwie klasy wykonały także plakaty antyhejtowe . Uczniowie otrzymali również serduszka naklejki z hasłem „szanuję nie hejtuję” oraz zrobione specjalnie na te zajęcia zakładki do książek. Na koniec podpisywali postanowienia zobowiązujące ich do powstrzymywania się od hejtu. Mamy nadzieję , że wszyscy dotrzymają złożonej obietnicy.
W zajęciach wykorzystano materiały ze stron Internetowych z wolnego dostępu.

tn dsc 0152 copy

tn dsc 0119tn dsc 0135tn dsc 0150tn dsc 0155tn dsc 0168tn dsc 0172tn dsc 0176tn dsc 0179tn dsc 0203tn dsc 0317tn dsc 0342tn dsc 0356tn dsc 0390tn dsc 0437tn dsc 0455tn dsc 0463tn dsc 0469tn dsc 0473tn dsc 0490tn dsc 0497tn dsc 0507tn dsc 0522tn dsc 0525

 

tn zbiorowe

Dnia 24.10.2019 w Filii nr 3 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci pt. ”Spacerując jesienią z bohaterami utworów Wandy Chotomskiej”.
Spotkanie rozpoczął występ dzieci z klasy I E ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej, przygotowany przez wychowawcę Małgorzatę Makarę. Uczniowie czytali wiersze Wandy Chotomskiej.
Nagrody i podziękowania zostały wręczone przez przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Matczuka oraz Marzenę Florek radną Rady Miejskiej.
Na konkurs wpłynęło 223 prac ze szkół podstawowych, ośrodków kultury Miasta i Gminy Łęczna.
Jury konkursu w ocenie prac kierowało się zgodnością tematyczną z hasłem i regulaminem konkursu, przyznając nagrody i wyróżnienia w dwóch grupach wiekowych.


GRUPA WIEKOWA 6-7 LAT
I miejsce:
Joanna Brodzisz SP nr 2 w Łęcznej

Zuzanna Figura CK Łęczna


II miejsce:

Mirella Tymoszczuk SP nr 4 w Łęcznej

Nikola Panasiuk SP nr 2 w Łęcznej

III miejsce:
Maja Stachowicz SP nr 2 w Łęcznej

Adrianna Stolarska SP nr 4 w Łęcznej

Wyróżnienia:
Joanna Skomra SP nr 2 w Łęcznej Laura Słomiany SP nr 4 w Łęcznej Pola Brus SP nr 4 w Łęcznej Wojciech Kębokowski SP nr 2 w Łęcznej Tymoteusz Mozgawa CK Łęczna Filip Jung SP nr 2 w Łęcznej Aleksandra Stasiak SP nr 4 w Łęcznej Izabela Radczak SP nr 2 w Łęcznej Klaudia Bychawska SP nr 4 w Łęcznej Oliwia Gruszczyńska SP nr 2 w Łęcznej Jan Anisiewicz SP nr 2 w Łęcznej Zuzanna Golonka SP nr 2 w Łęcznej Wiktoria Kosakowska SP nr 2 w Łęcznej Tola Bugała SP nr 4 w Łęcznej Samanta Mazur SP nr 2 w Łęcznej


GRUPA WIEKOWA 8-9 lat
I miejsce:

Lena Madyniak SP nr 4 w Łęcznej

Iga Kuśmirek SP nr 4 w Łęcznej


II miejsce:

Agata Strach SP nr 2 w Łęcznej

Hanna Lachowska SP nr 4 w Łęcznej


III miejsce:

Adriana Kamińska CK Łęczna

Julia Wójcik SP nr 4 w Łęcznej


Wyróżnienia:
Gabriela Niziołek CK Łęczna Weronika Węcławska SP nr 4 w Łęcznej Maja Strach SP nr 2 w Łęcznej Mikołaj Mróz SP nr 4 w Łęcznej Gabriela Janocińska CK Łęczna Natalia Widyńska SP nr 4 w Łęczna Gabriela Kowalska SP nr 4 w Łęcznej Filip Trus SP nr 4 w Łęcznej Justyna Szot SP nr 4 w Łęcznej Oliwia Jastrzębska SP nr 2 w Łęcznej Seweryn Mazurek CK-ODK Łęczna Lena Szymaniak SP nr 4 w Łęcznej Julia Pogoda CK-ODK Łęczna Kornej Josicz SP nr 4 w Łęcznej Magdalena Kasprzak CK Łęczna Lena Hamera SP nr 2 w Łęczna Dawid Antoniewski SP nr 2 w Łęcznej Gabriela Krupa SP nr 2 w Łęcznej Paulina Pacek SP nr 4 w Łęcznej Brajan Jęksa SP nr 2 w Łęcznej Adam Strzałka SP nr 4 w Łęcznej Ewa Mazur SP Zofiówka Oliwia Haratym SP nr 2 w Łęcznej


Gratulujemy! Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.
Serdecznie zapraszamy.
Specjalne podziękowania dla Urzędu Miejskiego w Łęcznej, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „Plama” za pomoc w realizacji konkursu.

tn dsc 0019tn dsc 0034tn dsc 0037 copytn dsc 0041 copytn dsc 0045 copytn dsc 0046 copytn dsc 0051 copytn dsc 0057 copytn dsc 0058 copytn dsc 0062 copytn dsc 0066 copytn dsc 0069 copytn dsc 0071 copytn dsc 0074 copytn dsc 0077 copytn dsc 0079 copytn dsc 0082 copytn dsc 0084 copytn dsc 0087 copytn 90tn dsc 0095 copytn dsc 0098 copytn dsc 0099 copytn dsc 0102 copytn dsc 0105 copytn dsc 0106 copytn dsc 0108 copytn dsc 0109 copytn dsc 0113 copytn dsc 0116 copytn dsc 0118 copytn dsc 0121 copytn dsc 0124 copytn dsc 0126 copytn dsc 0128 copytn dsc 0131 copytn dsc 0134 copytn dsc 0137 copytn dsc 0144 copy

W dniu 23 października 2019 r. w Filii nr 2 gościliśmy na spotkaniu autorskim Alicję Barton.
Autorka z otwartością, życzliwością i optymizmem poprowadziła spotkanie dla przedszkolaków z Przedszkola nr 4 z grupy: „Biedronki”, „Kotki” ,” Misie”, „Żabki”. Zaprezentowała swoje bajki i wiersze z książek: „ Przyjaciele”, „Świerszcze”, „ Wędrówki Poli”, oraz fragmenty książki pt.: „Legendy Lublina.”
Dzieci wysłuchały również fragmentów wierszy pt.:
„***(Posłuchaj mój kolego…)” „Przygody Kotka Puszka” „Wiersz o Wróbelku Filomelku” „Wędrówki Poli” „Przy Wileńskiej na rynku”
Piękne czytanie wierszy i bajek pani Alicja przeplatała śpiewaniem piosenek : „O Misiu”, „ Piosenka o Jesieni”, „ Kundel Bury”.
Przedszkolaki uśmiechnięte i radosne z zainteresowaniem brały udział w spotkaniu. Pani Alicja w prawdziwie „czarodziejski sposób” przeniosła wszystkich gości w krainę wierszy i bajek i sprawiła, że dzieci z otwartością i uśmiechem wczuwały się w losy poznanych bohaterów.
Wszyscy uczestniczy brali aktywnie wziąć udział w śpiewaniu i recytowaniu fragmentów wierszy.
Na zakończenie każdy uczestnik mógł nabyć książkę z dedykacją autorki.
W naszej bibliotece można wypożyczyć tomiki dla dzieci i dorosłych Alicji Barton.

Alicja Barton jest z zawodu pielęgniarką, z zamiłowania poetką i pisarką bajek dla dzieci. Laureatka Orderu Uśmiechu, jako jedna z pięciu osób w naszym regionie, które wyróżniono tym medalem. Znana z audycji Radia Lublin jako „ Jaśkowa Babcia”. Była wolontariuszką działającą na rzecz chorych dzieci. Pani Alicja czyta i śpiewa swoje utwory w przedszkolach oraz na dziecięcych oddziałach szpitalnych. Potrafi swoją piękną oracją sprawić, aby dzieci słuchały z zainteresowaniem. Jej wiersze i bajki płyną z głębi serca. Napisała ponad 300 wierszy, kilkadziesiąt bajek. Pisze nie tylko dla dzieci, wydała dwa tomiki poezji dla dorosłych. Została nagrodzona medalem 700-lecia Miasta Lublin i odznaczeniem Marszałka za zasługi dla Województwa Lubelskiego.
Jej działalność zauważono wielokrotnie i to nie tylko w Lublinie. Była m.in. „ Kobietą Tiny”. To wyróżnienie przyznał jej ogólnopolski magazyn dla pań. Mówi o sobie : „Największą moją pasją jest zabawa z dziećmi. Bez nich nie mogłabym żyć. Czasami jest mi ciężko, bo nogi bolą, jestem już zmęczona, ale jak trzeba jechać do dzieci, energia wraca i już jestem gotowa do kolejnego spotkania”.
Jest autorką znanych wierszy dla dzieci: „Świerszcz w zielonym kapeluszu”, „Posłuchaj mój kolego”, „Bałwanek”, „Pingwinki”, „Przygody Kotka Puszka”, „Są na świecie takie babcie”, „Zimowy wiersz”, „Jak myślicie”, „Jan Paweł II”.

tn dsc 0532tn dsc 0545tn dsc 0551tn dsc 0552tn dsc 0561tn dsc 0570tn dsc 0573tn dsc 0575tn dsc 0579tn dsc 0585tn dsc 0592tn dsc 0596tn dsc 0599tn dsc 0650tn dsc 0594

tn pies 6 copy copy

W dniu 23 października 2019 r. zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków z grupy „Bławatki " Przedszkola nr 2 w Łęcznej pn. „Kochamy zwierzęta"
Celem spotkania było rozbudzenie w dzieciach empatii do zwierząt oraz zwrócenie uwagi na potrzebę pomagania, szczególnie tym najbardziej potrzebującym.
Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt.
Dzieci z Przedszkola nr 2 w Łęcznej włączyły się do akcji zbierania karmy dla zwierząt przebywających w schroniskach. Dzieci z grupy „Bławatki” bardzo kochają zwierzęta i przynoszą dla nich karmę. W podziękowaniu za to otrzymują „Medal Przyjaciela Zwierząt”.
Bibliotekarka również chciała wesprzeć tę szczytną akcję i dlatego przyszła na spotkanie z karmą dla psów.
Podczas zajęć Barbara Wójcik przeczytała dzieciom książkę pt. „Kamilka chce mieć pieska”. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat wysłuchanego tekstu oraz odpowiadały na zadawane przez bibliotekarkę pytania.
Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały zakładki do książek z wizerunkami piesków, aby pamiętały o pomocy zwierzętom.
Kochajmy zwierzęta i bądźmy dla nich dobrzy, nie tylko w październiku!!!

tn pies 2tn pies 3tn pies 4tn pies 5tn pies 8tn pies 7

W dniu 18 października 2019 r. Oddział dla Dzieci MGBP przy ul. Bożnicznej 21 odwiedziły przedszkolaki z grupy „Skrzaty” i „Jagódki ” z Przedszkola nr 1 w Łęcznej. Na początku spotkania pani Basia przeczytała dzieciom książeczkę z serii: Przygody Fenka pt. "Biblioteka"” wprowadzając w magiczny świat bibliotecznych książek. Dla większości przedszkolaków to pierwsza wizyta wśród tak dużej ilości książek. W każdy czwartek bibliotekarka odwiedza dzieci w przedszkolu i wypożycza im książeczki w ramach akcji „Koszyk z książkami”. Tym razem dzieci miały okazję zobaczyć miejsce, skąd pani Basia przynosi im książeczki. Podczas wizyty przedszkolaki zapoznały się z zasadami wypożyczania książek oraz księgozbiorem przeznaczonym dla ich grupy wiekowej.

tn dsc 0400tn dsc 0404tn dsc 0405tn dsc 0406tn dsc 0408tn dsc 0409tn dsc 0410tn dsc 0411tn dsc 0412tn dsc 0414tn dsc 0415tn dsc 0416tn dsc 0417tn dsc 0419tn dsc 0420

W dniu 16 października 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie klubowiczek, na którym omówione zostały książki: Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów J.S. Margot właśc. Margot Vanderstraeten, Porzucone sutanny. Dlaczego księża odchodzą z kapłaństwa księdza Piotra Dzedzeja oraz Kobierki Grzegorza Franczaka. W trakcie spotkania wywiązała się ożywiona dyskusja na temat wybranych przez panie utworów. Klubowiczki stwierdziły, że omawiane na spotkaniu książki są warte polecenia czytelnikom sięgającym po literaturę, która opisuje otaczającą nas rzeczywistość i dotyka problemów współczesnego świata.
Na następne spotkanie zapraszamy 20 listopada 2019 roku.
Omawiać będziemy książkę Ósme życie Nino Haratischwili.

tn dsc 0397tn dsc 0398tn dsc 0399

 

m1.jpg

Oddział dla Dzieci Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej przy ul. Bożnicznej 21, po raz kolejny włączył się w obchody ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”.
W akcji Noc Bibliotek 2019 wzięło udział 1760 bibliotek!

Tegoroczna V edycja tej ogólnopolskiej akcji obchodzona była pod hasłem "Znajdźmy wspólny język".
W dniu 4 października 2019 r. w Bibliotece było gwarno i bardzo wesoło. Wszystko za sprawą imprezy pn. „W Tuwimowie”, która została zorganizowana z okazji Nocy Bibliotek 2019.
Na początku spotkania dyrektor Danuta Panas powitała wszystkich uczestników „Nocy w Bibliotece” życząc im dobrej zabawy.
Motywem przewodnim imprezy były postaci z twórczości Juliana Tuwima, który jest uważany za „poetę dziecięcej radości”. Faktycznie, radości tego wieczoru nie brakowało, było dużo zabawy i śmiechu.
Uczestnicy wspólnie rozwiązywali krzyżówkę z hasłem „Julian Tuwim” oraz rywalizowali między sobą w turnieju czytelniczym „Czy znasz wiersze Juliana Tuwima?”.
Dzieci miały okazję sprawdzić swój refleks szukając rozrzuconych literek z wiersza „Abecadło” oraz sprawność, skacząc po macie z kolorowymi stopami.
Uczestnicy imprezy wspólnie tworzyli pociąg, który zatrzymywał się na poszczególnych stacjach: w Afryce, gdzie mieszkał Murzynek Bambo , w krainie kotka oraz w mieszkaniu Grzesia kłamczuszka.
Był też czas na zabawy ruchowo-muzyczne –taniec przy muzyce bębnów, przeprawę przez „rzekę pełną mleka” jak również "dyrygowanie z panem Tralalińskim" przy użyciu chusty animacyjnej.
Na wieczornym spotkaniu dzieci pisały list, uczyły się prawidłowo adresować kopertę oraz bawiły się w teatrzyk – biorąc udział w inscenizacji znanego wszystkim utworu „Rzepka”.
Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz gadżety z Urzędu Miasta.
Cieszymy się, że dzieci uwielbiają takie nowe inicjatywy i bardzo chętnie biorą w nich udział.
Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy dobrze się bawili i Noc w Bibliotece na długo pozostanie w ich pamięci.

"Noc Bibliotek" to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać.

m10.jpgm6.jpgm7.jpg

W Filii nr 3 w dniach 07-09.10.2019 dzieci z grupy „0” E Agnieszki Bedynek-Borys i Krystyny Gołofit oraz „ 0” B Katarzyny Dworak i Małgorzaty Winiarskiej ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Papieża Jana Pawła II w Łęcznej uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych dotyczących twórczości Wandy Chotomskiej. Spotkanie odbyło się w związku z przypadająca 90. rocznicą urodzin pisarki oraz 50. rocznicą nadania Jej Orderu Uśmiechu. W zajęciach wykorzystany został utwór Wandy Chotomskiej „Przygody jeża z miasta Zgierza”. Podczas zajęć edukacyjnych wykorzystano również książki: „Zwierzęta chronione w Polsce”, „Atlas zwierząt Polski dla dzieci” oraz „Świat przyrody. Zwierzęta leśne” .

Dzieci wypowiadały się na temat przeczytanego tekstu. Chętnie udzielały odpowiedzi na zadawane przez bibliotekarkę pytania na temat wyglądu jeża, jego zachowania i sposobu życia. Na zakończenie zajęć, pracując w grupach, wykonały jeżyka.

tn dscn3946tn dscn3957tn dscn3961tn dscn3962tn dscn3965tn dscn3967

Aleksandra Radomska jest pierwszą 3-latką, która zebrała 10 naklejek na Karcie Małego Czytelnika i w nagrodę otrzymała piękny dyplom. Gratulujemy Olu!!! Zapraszamy wszystkie dzieci urodzone w 2015 roku po wyprawki czytelnicze. Zachęcamy do wizyt w bibliotece, wypożyczania książek oraz zbierania naklejek.

min resized 20181029 154355min resized 20181029 154400

Ogólnopolska akcja "Mała Książka - Wielki Człowiek realizowana we wszystkich placówkach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej nabiera tempa.
Kolejni Mali czytelnicy odwiedzają biblioteki i otrzymują wyprawki czytelnicze. Wszystkich 3-latków, którzy nie odwiedzili jeszcze biblioteki i nie odebrali wyprawki, serdecznie zapraszamy do naszych placówek • Biblioteka Główna – ul. Bożniczna 21 • Filia nr 1 – ul. Górnicza 12 • Filia nr 2 – ul. Obrońców Pokoju 1 • Filia nr 3 – ul. Jaśminowa 4 • Filia nr 4 – Zakrzów 27.

min dsc 0118min img 20180919 111119738min img 20180919 111313877

min img 20180928 151941215min img 20181010 152117177

43322176 2159083550810593 3729581842718785536 nmin img 20181010 152222592min 20181012 151506 copymin part 1540894138327 copy43328214 728736730820998 4622030932491108352 n43357820 347537439325111 881486456332222464 n43433886 2103479566648075 1662585297730273280 n43509308 1832032326904334 2789028642489892864 nmin 20180925 160145 copymin 20180925 162635 copymin 20180926 082941 copymin 20181005 135802 copymin 1537557144063 copymin 1537557144209 copymin 1537557157091

min img 20181031 090139Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Pluszowego Misia w ostatnich dniach października 2018 r . w Filii nr 2 rozpoczęliśmy cykl głośnego czytania w bibliotece i w przedszkolach poświęcony ulubionym misiom – bohaterom naszych bajek.


Czytamy z Misiem w Przedszkolu nr 4
28 października 2018 r. Ewa Grzesiak czytała dzieciom z grupy Wiewiórki Przedszkola nr 4 historię rodziny misiów z Niedźwiadkowa pt. „ Wakacje w Niedźwiadkowe”. Głośnemu czytaniu towarzyszyła maskotka przedszkolaków Miś Wojtuś. Dzieci poznały radosne przygody niedźwiedziej rodziny na wakacjach.


Miś najlepszy przyjaciel – poznajemy Misia Uszatka
W dniu 31 października gościliśmy w Filii nr 2 dzieci z Przedszkola nr 3 grupy Tygryski, Króliki oraz z Przedszkola nr 4 grupy Misie i Wiewiórki.
Podczas czytania bibliotekarka zapoznała dzieci z postaciami znanych misiów – bohaterów bajek. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o Misiu Uszatku – skąd pochodzi i dlaczego ma klapnięte uszko. Dzieci podzieliły się z panią Ewą swoimi myślami o ulubionych misiach.
Na koniec przedszkolaki z grupy Króliki i Tygryski wspólnie zaśpiewały radosną piosenkę „Jadą, jadą misie…”.

min 20181029 112120min 20181029 112151min 20181029 112243min img 20181031 091907min img 20181031 091929min img 20181031 092000min img 20181031 092010min img 20181031 092654min img 20181031 092708min img 20181031 092721min img 20181031 093232min img 20181031 103744

 

 

Dnia 25.10.2018 w MGBP Filia nr 3 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci pt. ”Kto Ty jesteś? Niepodległość oczami dziecka”.
Uroczyste wręczenie nagród rozpoczął występ dzieci z klasy I A ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej. Uczniów przygotowała Marzena Florek. Następnie dzieci wspólnie zaśpiewały piosenkę pt. „Jestem Polakiem”.
Nagrody i podziękowania zostały wręczone przez burmistrza Leszka Włodarskiego, przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Matczuka oraz dyrektor MGBP Danutę Panas.
Na konkurs wpłynęło 161 prac ze szkół podstawowych, ośrodków kultury Miasta i Gminy Łęczna.
Jury konkursu w ocenie prac kierowało się zgodnością tematyczną z hasłem i regulaminem konkursu, przyznając nagrody i wyróżnienia w dwóch grupach wiekowych oraz wyróżnienia pozaregulaminowe:


GRUPA WIEKOWA 6-7 LAT
I miejsce : Maja Krassucka SP nr 2 w Łęcznej

II miejsce ex aequo: Milena Szyszko CK Łęczna Łęczna Wiktoria Gora SP nr 4 w Łęcznej

III miejsce: Seweryn Mazurek CK- ODK Łęczna

Wyróżnienia : Natalia Sendera SP nr 4 w Łęcznej Bartek Jakielaszek SP nr 4 w Łęcznej Wiktoria Droździel SP nr 4 w Łęcznej Weronika Węcławska SP nr 4 w Łęcznej Nadia Morszczyzna SP nr 4 w Łęcznej Wiktoria Zub SP nr 4 w Łęcznej Bartosz Olszewski SP nr 4 w Łęcznej Kornej Josicz SP nr 4 w Łęcznej Maria Kwiecień CK Łęczna Filip Pietrzak CK Łęczna Laura Słomiany CK-ODK Łęczna Antonina Prostka CK-ODK Łęczna Kaja Wyka CK-ODK Łęczna Alicja Smoląg SP nr 2 w Łęcznej Julia Drożdżyk SP nr 2 w Łęcznej Aleksandar Nikitović SP nr 4 w Łęcznej
Wyróżnienia pozaregulaminowe: Nikola Kosiba SP nr 4 w Łęcznej Bartek Trojak SP nr 4 w Łęcznej


GRUPA WIEKOWA 8-9 LAT
I Miejsce: Oliwia Olszewska SP nr 4 w Łęcznej
II Miejsce: Martyna Sidor CK Łęczna
III Miejsce: Lena Gańska SP nr 4 w Łęcznej
Wyróżnienia:
Mikołaj Lato SP w Zofiówce Iga Kuśmirek SP nr 4 w Łęcznej Maja Wójtowicz SP nr 4 w Łęcznej Ewa Siegieda SP nr 4 w Łęcznej Paulina Pacek SP nr 4 w Łęcznej Noel Adamczyk CK Łęczna Paweł Wiśniewski SP nr 2 w Łęcznej Daniel Bil SP nr 2 w Łęcznej Oliwia Haratym SP nr 2 w Łęcznej Paulina Graboś SP nr 4 w Łęcznej Barbara Kłoda SP nr 4 w Łęcznej Róża Baran SP nr 4 w Łęcznej Klaudia Siastała CK-ODK Łęczna Kinga Sidor CK Łęczna
Wyróżnienia pozaregulaminowe:
Krystian Nowak SP nr 4 w Łęcznej Aleksandra Rzucidło SP nr 2 w Łęcznej
Gratulujemy! Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.
Serdecznie zapraszamy.
Specjalne podziękowania dla Urzędu Miejskiego w Łęcznej i Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „Plama” za pomoc w realizacji konkursu.

min dsc 0719min dsc 0727min dsc 0731min dsc 0732min dsc 0738min dsc 0739min dsc 0741min dsc 0743min dsc 0744min dsc 0747min dsc 0750min dsc 0755min dsc 0766min dsc 0777min dsc 0780min dsc 0736min dsc 0797min dsc 0705min 133min dsc 0804min dsc 0805

W dniu 18 pażdziernika 2018 roku w Centrum Kultury w Łęcznej odbyła się jubileuszowa gala z okazji 70-lecia działalności Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta. Uroczystość rozpoczął koncert w wykonaniu sopranistki Renaty Panas oraz pianistki Agnieszki Schulz-Brzyskiej. Jako kolejny wystąpił Duet Kana w składzie: Krystyna Woźniczka – skrzypce i Kazimierz Grela – akordeon, który wykonał znane tanga i walce.
Następnie głos zabrała Danuta Panas – dyrektor MGBP, która powitała gości i powiedziała kilka ciepłych słów pod adresem pracowników, czytelników, partnerów biblioteki oraz współorganizatorów spotkania. Kolejnym punktem programu był film przedstawiający 70 lat działalności Biblioteki.
Następnie dokonano aktu wręczenia odznaczeń i wyróżnień pracownikom i książnicy. Uroczystego wręczenia odznaczeń dokonała pani Agata Grula Dyrektor Generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczeni zostali:

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę

Jadwiga Ćwirko
Krystyna Skoczylas
Barbara Wójcik

Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę

Joanna Wronisz

Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego otrzymali:

Danuta Panas
Jadwiga Świrska
Alicja Sylwestrzak
Monika Mazurkiewicz

Dyplomami MKiDN za zasługi w upowszechnianiu kultury i rozwoju czytelnictwa zostały uhonorowane bibliotekarki:

Anna Jusińska

Teresa Kozłowska.

Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek nadał okolicznościowy dyplom uznania dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej z okazji jubileuszu 70-lecia działalności.

Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski przyznał wyróżnienie dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej za całokształt działalności włożonej w upowszechnianie kultury i rozwój czytelnictwa z okazji 100.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Przyznał też wyróżnienia w formie grawertonów dla

Danuty Panas

i Joanny Wronisz


Aktu wręczenia wyróżnień dokonał pan Daniel Słowik Dyrektor Biura Zarządu Wojewódzkiego PSL.


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Łęcznej została również uhonorowana przez Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie jubileuszowym medalem pamiątkowym wybitym przez Mennicę Polską z okazji 110.rocznicy WBP.
Następnie miało miejsce wręczenie, na ręce dyrektor Danuty Panas, listów gratulacyjnych z życzeniami, upominków oraz kwiatów. W dalszej części jubileuszu wręczone zostały podziękowania i książki dla byłych pracowników biblioteki oraz wieloletnich czytelników.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu recytatorskiego „Bądź wierny Idź” zorganizowanego z okazji 70-lecia biblioteki, 10.rocznicy nadania placówce imienia Zbigniewa Herberta oraz Roku Herberta. Następnie laureaci konkursu zaprezentowali słuchaczom nagrodzone wiersze. Sponsorem nagród w konkursie było Starostwo Powiatowe w Łęcznej.
Na zakończenie uroczystości goście zostali zaproszeni na jubileuszowy tort i poczęstunek.
Uroczystości towarzyszyła wystawa „Bądź wierny Idź” przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego w Lublinie, Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej w Łęcznej, Starostwa i Rady Powiatu Łęczyńskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej, bibliotek publicznych z powiatu łęczyńskiego. Obecni byli także przedstawiciele Centrum Kultury, szkół i przedszkoli oraz innych instytucji, organizacji i stowarzyszeń działających na terenie gminy i powiatu. Zaproszono również byłych wieloletnich pracowników biblioteki, czytelników, młodzież oraz przedstawicieli mediów.
Patronat honorowy nad uroczystością objęli Marszałek Województwa Lubelskiego, Burmistrz Łęcznej oraz Starosta Powiatu Łęczyńskiego.

min img22p 17min img22p 21min img22p 84min img22p 18min img22p 85min img22p 28min img22p 33min img22p 36min img22p 86min img22p 38min img22p 39min img22p 42min img22p 43min img22p 48min img22p 87min img22p 88min img22p 89min img22p 90min img22p 51min img22p 54min img22p 57min img22p 62min img22p 64min img22p 65min img22p 66min img22p 68min img22p 69min img22p 70min img22p 72min img22p 91min img22p 92min img22p 93min img22p 94min img22p 95min img22p 77min img22p 81

 

 

12 października 2018 roku gościliśmy na warsztatach plastycznych w Filii nr 2 dzieci z grupy Mądre Sowy z Przedszkola nr 3. Zajęcia poprowadził Paweł Brodzisz– malarz, grafik i instruktor pracujący w Centrum Kultury w Łęcznej.
W trakcie spotkania prowadzący opowiedział jak przystąpić do malowania i jak namalować „Strój ludowy naszego regionu” oraz wykonać plakat.
Na przykładzie prawdziwego stroju lubelskiego oraz zdjęć przedstawiających strój ludowy lubelski przedszkolaki pod czujnym okiem pana Pawła wykonały piękne plakaty przedstawiające stroje ludowe, które noszone były przez nasze babcie i dziadków.
Dziewczynki wykonały plakaty przedstawiający stroje damskie, chłopcy wykonali plakat stroju męskiego. Następnie Paweł Brodzisz opowiedział dzieciom o swojej wystawie „Portret mojego miasta”, która znajduje się w bibliotece. Przedszkolaki mogły także zobaczyć pracownię malarską w której na co dzień pracuje pan Paweł.
Na koniec spotkania bibliotekarki rozdały dzieciom słodki upominek w podziękowaniu za pracowitą postawę i udział w warsztatach.


Warsztaty odbyły się ramach współpracy z przedszkolem nr 3 i były częścią realizowanego projektu „Piękna nasza Polska cała”, do którego przystąpiła grupa Mądre Sowy. Jego celem jest ukazanie piękna naszego kraju i regionu w którym mieszkamy.

min imag1169.jpgmin imag1181.jpgmin img 20181012 092400 copymin img 20181012 093144min img 20181012 093411min img 20181012 093420min img 20181012 093544min img 20181012 094013min img 20181012 094049min img 20181012 093512min img 20181012 094243min img 20181012 100623min img 20181012 100530min imag1197.jpg copymin nowy folder 31

W dniach 08, 09, 10, 15 października w Filii nr 3 przy ul. Jaśminowej 4 odbyły się warsztaty pt. „Mali patrioci w bibliotece” dla klas „O” A B D E ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi – Oddziały Przedszkolne.
Warsztaty zorganizowane zostały w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.
Podczas zajęć wykorzystano „Polskie legendy wierszem: O Lechu, Czechu i Rusie”, wiersze Beaty Szurowskiej „ Polskie skarby”, Tadeusza Kubiaka „Róże Agaty”, Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste” , Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” oraz piosenkę „ Jestem Polakiem”.
Zajęcia zostały podzielone na krótkie panele przerywane zabawami ruchowymi oraz piosenką. Dzieci zapoznały się z symbolami narodowymi: godłem, flagą i hymnem narodowym.
Następnie uczniowie wysłuchali informacji o marszałku Józefie Piłsudskim i Święcie Niepodległości.
Na zakończenie warsztatów każdy uczeń wykonał kokardę narodową z bibuły.
min 20181008 122330min 20181008 134140min 20181009 123627min 20181009 131430min 20181009 133455min 20181010 105913

min dsc 0330W dniu 05.10. 2018 w Bibliotece Głównej przeprowadzony został konkurs recytatorski poezji Zbigniewa Herberta pn. „Bądź wierny Idź”. W konkursie wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. T. Kościuszki, z Zespołu Szkół im. K.K. Jagiellończyka oraz Zespołu Szkół Górniczych. Konkurs zorganizowany został z okazji Jubileuszu 70 –lecia MGBP oraz Roku Herberta.
Przesłuchania przebiegały w dwóch kategoriach.
Komisja w składzie:
1. Monika Bogusz – Instruktor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej
2. Krzysztof Matczuk – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łęcznej
3. Marzena Targońska – Instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
w Kategorii Szkoła Podstawowa i Gimnazjum przyznała dyplomy, nagrody i wyróżnienie następującym osobom:

I miejsce Jóźwik Sebastian
II miejsce Gil Joanna
III miejsce Ulewicz Marcel
Wyróżnienie Grzywacz Wiktoria

W kategorii szkoły średnie:
I miejsce Pyszyńska Weronika
II miejsce Wrońska Dominika
III miejsce Sowiński Kamil


Gratulujemy laureatom konkursu.
Dyplomy, nagrody oraz wyróżnienie wręczone zostaną zwycięzcom w dniu 18. X. 2018 r. na gali obchodów 70 - lecia działalności Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.

Nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej.

min dsc 0291

min 2min dsc 0286

 

min dsc 0241W dniu 04 października 2018 roku Dyskusyjny Klub Książki „Pod Różą” działający w Filii nr 2 gościł pisarza Tomasza Jastruna. Spotkanie sfinansowane przez Instytut Książki przy wsparciu merytorycznym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie prowadziła Krystyna Skoczylas – opiekun DKK „Pod Różą”.

Tomasz Jastrun, pseud. Witold Charłamp, Smecz, Te Jot to poeta, prozaik, eseista, felietonista, krytyk literacki, autor książek dla dzieci, długoletni współpracownik paryskiej „Kultury”.
Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureat Nagrody fundacji Roberta Gravesa, Nagrody Fundacji Kościelskich, nagrody Kulturalnej NSZZ „Solidarność” za twórczość z okresu stanu wojennego, nagrody Dziennikarzy Niezależnych im. A. Słonimskiego oraz nagrody literackiej paryskiej „Kultury”. Kawaler Orderu Odrodzenia Polski. Syn dwojga poetów – Mieczysława Jastruna i Mieczysławy Buczkówny. „Żyję z pisania i dla pisania. Dawanie świadectwa światu poprzez słowo w różnych formach literackich i dziennikarskich, to moja pasja” – stwierdza pisarz.
Na spotkaniu Tomasz Jastrun mówił o Zbigniewie Herbercie – patronie naszej biblioteki. Rok 2018 jest Rokiem Zbigniewa Herberta.
Pisarz opowiadał o osobistych relacjach z poetą i przyjaźni Herbertów z jego rodzicami. Starał się odbrązowić postać genialnego twórcy. Czytał wiersze poety Guziki, Przesłanie Pana Cogito, Kamyk, ten ostatni wiersz bardzo lubi i ceni. Przywoływał różne wydarzenia z życia Zbigniewa Herberta, mówił o jego rozległej i gruntownej wiedzy z historii sztuki.
W dalszej części spotkania, Tomasz Jastrun mówił o własnej twórczości, zwłaszcza poetyckiej. Przeczytał kilka swoich wierszy z ostatniego tomiku „Naprzeciw siebie”, a także odniósł się do osobistych doświadczeń związanych z depresją, które opublikował w „Osobistym przewodniku po depresji”.
Pisarz chętnie odpowiadał na zadawane pytania dotyczące zarówno Zbigniewa Herberta jak i swojej osoby. Na zakończenie spotkania autor otrzymał upominki od Urzędu Miejskiego.
Był czas na rozmowy, wpisy do książek, dedykacje, pozowanie do zdjęć.
W spotkaniu uczestniczyli klubowicze z Dyskusyjnych Klubów Książki z bibliotek z Ludwina, Milejowa, Łęcznej, koordynator wojewódzki z WBP Lublin, młodzież z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej wraz z opiekunem oraz czytelnicy.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze w czytelni Biblioteki Głównej.

min dsc 0245

min dsc 0242min dsc 0243min dsc 0263min dsc 0251min dsc 0265min dsc 0275min dsc 0252min dsc 0280

 

 

min 20181008 131844

W dniu 8.10.18 r. gościliśmy przedszkolaki z grupy Kubusie i Mądre Sowy z Przedszkola nr 3.
Ewa Grzesiak przeczytała dzieciom „Legendę o Piaście Kołodzieju” i opowiedziała skąd pochodzi nazwa Polska i dlaczego nasz kraj tak się nazywa. Dzieci z uwagą wysłuchały kim był książę i król oraz skąd pochodził Piast Kołodziej i czym się zajmował. Następnie bibliotekarka powiedziała dzieciom, że w tym roku świętujemy rocznicę ponownych narodzin naszego kraju i z tej okazji odczytała wiersz Władysława Bełzy „Katechizm Polskiego Dziecka”. Przedszkolaki wykazały się znajomością wiersza i wspólnie z czytającą recytowały jego fragmenty.
Bibliotekarka pokazała dzieciom jak wygląda flaga Polski, czym jest i jak wygląda nasze godło oraz jak nazywa się hymn naszego kraju.
Dzieci śpiewały fragmenty hymnu i recytowały wiersz „Nasza Polska”. Na koniec dzieci zaśpiewały radosną patriotyczną piosenkę „Jesteśmy Polakami”.

min img 20181008 132707min img 20181008 134105min 20181008 131125min 20181008 132321min 20181008 133346min 20181008 1340121 copymin 20181008 133702min img 20181008 131946min img 20181008 132413

 

 

Dnia 26.10.2017 w Filii nr 3 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci pt. ”Bohaterowie legend łęczyńskich w jesiennym krajobrazie”

Spotkanie rozpoczęła dyrektor Danuta Panas przywitaniem gości i uczestników.

Następnie uczniowie klasy III A Szkoły Podstawowej nr 4 zapoznały nas z „Legendą o Łęczyńskim Herbie” Wojciecha Próchniewicza. Dzieci przygotowała Małgorzata Makara

Nagrody zostały wręczone dzieciom przez zastępcę burmistrza Łęcznej Leszka Włodarskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Matczuka.

Na konkurs wpłynęło 229 prac ze szkół podstawowych, ośrodków kultury Miasta i Gminy Łęczna.

Jury konkursu w ocenie prac kierowało się zgodnością tematyczną z hasłem i regulaminem konkursu, przyznając nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia pozaregulaminowe:

kategoria 6-7 lat

I miejsce ex aequo:
Julia Semeniuk SP nr 2 Łęczna
Maria Walatek CK Łęczna

II miejsce:
Adrianna Kamińska SP nr 2 Łęczna

III miejsce ex aequo:
Kacper Grzegorczyk SP nr 4 Łęczna
Maja Żyśko SP nr 4 Łęczna

Wyróżnienia:
Zuzanna Medyńska CK Łęczna
Szymon Mazurkiewicz SP nr 4 Łęczna
Filip Maleszczyk SP nr 4 Łęczna
Dawid Turlewicz SP nr 4 Łęczna
Gabriela Janocińska CK Łęczna
Magdalena Kasprzak CK Łęczna
Lena Mróz SP nr 4 Łęczna
Helena Walas CK Łęczna
Julia Wójcik SP nr 4 Łęczna
Nina Kłębokowska SP nr 2 Łęczna
Filip Pietrzak CK Łęczna
Nikola Hawryluk SP nr 4 Łęczna
Milena Łagon SP nr 4 Łęczna
Justyna Kosińska SP nr 4 Łęczna
Witold Zając SP nr 4 Łęczna
Julia Grzesiuk CK Łęczna
Martyna Sidor SP nr 2 Łęczna
Alicja Mełgieś SP nr 4 Łęczna
Lena Hamera SP nr 2 Łęczna

Wyróżnienia pozaregulaminowe:
Barbara Kasprzak CK Łęczna
Wiktoria Bańka CK Łęczna
Weronika Charchol CK ODK Łęczna
Gabriela Kotuła CK ODK Łęczna

kategoria 8-9 lat

I miejsce ex aequo:
Aleksandra Heba CK Łęczna
Kinga Sidor SP nr 2 Łęczna

II miejsce:
Martyna Antoniak CK Łęczna

III miejsce ex aequo:
Lena Włodarska SP nr 2 Łęczna
Piotr Sadurski SP nr 4 Łęczna

Wyróżnienia:
Mateusz Talar CK Łęczna
Karina Gumieniak SP nr 4 Łęczna
Arleta Hulewska SP nr 4 Łęczna
Oliwia Wiśniewska SP nr 4 Łęczna
Barbara Słowik CK Łęczna
Julia Zduńczuk SP nr 4 Łęczna
Karolina Bicz SP nr 4 Łęczna
Klaudia Gładysz CK Łęczna
Natalia Bartnicka CK Łęczna
Miłosz Węcławik SP nr 4 Łęczna
Gabriela Kowalczyk CK Łęczna
Martyna Kaźmierczyk CK Łęczna
Karina Stasiak SP nr 4 Łęczna
Aleksandra Trąbka CK Łęczna
Maja Ornatowska CK Łęczna
Amelia Smyk SP nr 4 Łęczna
Wiktoria Drewniak CK Łęczna
Paweł Jaworski SP nr 4 Łęczna
Zuzanna Makuch SP nr 4 Łęczna
Wiktoria Jońska SP nr 4 Łęczna
Izabela Dybich SP nr 4 Łęczna
Lena Furtak SP nr 2 Łęczna
Justyna Szot CK Łęczna
Wiktoria Szczęsna CK Łęczna
Dominika Radowska CK Łęczna
Oliwier Żmudziński SP nr 4 Łęczna
Aniela Robak SP nr 2 Łęczna

Wyróżnienie pozaregulaminowe:
Weronika Piasecka CK ODK Łęczna

Gratulujemy! Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.
Serdecznie zapraszamy.

Specjalne podziękowania dla Urzędu Miejskiego w Łęcznej i Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „Plama” za pomoc w realizacji konkursu.

m_DSC_0093.JPGm_DSC_0142.JPGm dsc 0107m_DSC_0105.JPGm_DSC_0101.JPGm_DSC_0099.JPGm_DSC_0200.JPGm_DSC_0145.JPGm_DSC_0151.JPGm_DSC_0166.JPGm_DSC_0194.JPGm_DSC_0195.JPG

Dnia 20.10.2017 w Filii nr 3 MGBP w Łęcznej odbyły się zajęcia z elementów biblioterapii dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy pt. „Kto jest moim bohaterem? Uczestnicy aktywnie włączyli się do dyskusji na temat swoich bohaterów. Najczęściej wymieniali m. in. Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszkę, Matkę Teresę z Kalkuty. Nie zabrakło bohaterów literackich m.in. Stanisława Wokulskiego głównego bohatera „Lalki” Bolesława Prusa. Najbardziej wzruszające okazało się jednak wskazanie przez jedną z uczestniczek sylwetki swojej mamy, jako tej najpiękniejszej bohaterki jej życia. Bohaterami mogą być zarówno ludzie znani całemu światu, jak i tacy, o których nikt nigdy nie słyszał.

 śds 20.10.2017śds 20.10.2017 3

W dniu 17 października 2017 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Pod Różą”.
Na początku podzieliłyśmy się wrażeniami ze spotkania autorskiego z Lucyną Olejniczak, które odbyło się w Milejowie i na które został zaproszony nasz klub.
Tematem zasadniczym spotkania były książki Piotra Nesterowicza Cudowna i Każdy został człowiekiem.
Piotr Nesterowicz, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu w Instytucie Reportażu . Za książkę Cudowna był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2015 i nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został laureatem Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego za najlepszą książkę roku 2014.
Cudowna to reportaż o ukazaniu się Matki Boskiej czternastoletniej Jadwidze w 1965 roku w Zabłudowie.
Ówczesne władze walczyły z ludową religijnością na różne sposoby. Wkrótce sami mieszkańcy zwątpili w objawienie dziewczynki, mieli jej za złe, że zabłudowski cud jest za mało cudowny.
Piotr Nesterowicz dzięki zachowanym raportom SB relacjonuje historie „cudu zabłudowskiego” minuta po minucie. Rozmawia również z ponad sześćdziesięcioletnią Jadwigą. Kobieta do dzisiaj powtarza zdanie, które usłyszała od Maryi, gdy miała czternaście lat.
W opinii koleżanek książka wzbudza bardzo dużo emocji.
„Ze wsi, z miasteczek wagonami jadą
Zbudować hutę, wyczarować miasto,
Wykopać z ziemi nowe Eldorado[...]
Adam Ważyk, Poemat dla dorosłych (1955)
Drugą omawianą przez nas książka Każdy został człowiekiem to reportaż o Polsce lat 50., nie jest on jednak ani reprezentatywny, ani obiektywny. Są to pamiętniki młodych ludzi nadesłane na konkurs firmowany przez Związek Młodzieży Socjalistycznej. Wspomnienia zostały ocenzurowane i to wielokrotnie. Autor zastosował zabieg reporterski tzw. „mozaikę”. Powiązał losy postaci, które w rzeczywistości wcale się nie znały, „wzbogacił” przeżycia wybranych przez siebie bohaterów o wspomnienia innych autorów pamiętników, dołączył rozmowy i dokumenty. Każdy został człowiekiem to zapis doświadczeń młodych ludzi urodzonych na wsi, których na początku lat pięćdziesiątych porwał urok nowej Polski. Wszyscy bohaterowie książki doświadczyli powojennej biedy panującej na wsi, głodu, braku butów nie mówiąc o podróży do stolicy.
Każdy został człowiekiem to pierwsza publikacja na temat tworzenia się świadomego klasowo pokolenia „okresu błędów i wypaczeń”, pokolenia, które mozolnie budowało od podstaw nowe powojenne państwo.
Po lekturze książki Klubowiczki sięgnęły do własnych wspomnień związanych z migracją ze wsi do miast. Bo jest to reportaż o nas samych, o naszym chłopskim dziedzictwie , które często dopiero oswajamy.
Na następne spotkanie zapraszamy wyjątkowo 22 listopada na godz. 12.00. Omawiać będziemy: L. Leyson Chłopiec z listy Schindlera, Piekarski Syn dwóch matek, N. Goerke Tam.

min 1 copymin 2 copymin3min 4 copy

W dniu 11.10.17r. po wakacyjnej przerwie w Filii nr 1 odbyło się kolejne spotkanie z Klubem 50+. Na spotkaniu omówione zostały powieści pisane przez współczesnych pisarzy, którzy poruszają w swoich utworach świat ponadczasowych emocji. Bibliotekarka przedstawiła seniorom książki, które można wypożyczyć z biblioteki. Kryminał „Piętno Midasa”, powieść obyczajowa "Całkiem nowe życie" , "Jesteś tylko mój", "Córka wiatrów", romans historyczny "Dwórka królowej", powieść biograficzna" Muzyka mojego życia", ,powieść historyczna "Galop 44". Temat spotkania spodobał się seniorom, nawiązała się ożywiona dyskusja.

min 1min 2min 3min 4

 

W dniach 10 - 17.10.2017r. Filię nr 3 przy ul. Jaśminowa 4 odwiedziły Oddziały Przedszkolne ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej: 0 „A”, 0 „B”, 0 „C”, 0 „D”, 0 „E” wraz w wychowawcami i opiekunami. Tematem zajęć była jesień. To piękna pora roku, która podsunęła bibliotekarkom pomysł zorganizowania pierwszych spotkań w bibliotece dla przedszkolaków. Dzieci odkrywały kolory i dary jesieni na podstawie własnych obserwacji i prezentowanych przez Monikę Mazurkiewicz wierszy: „Orszak Pani jesieni” E. Zawadzkiej, „Kasztanki” A. Lament. Uczestnicy spotkań rozwiązywali zagadki, rozpoznawali po kształcie i zapachu jesienne dary. Spotkania miały też na celu zapoznanie dzieci z zasobami biblioteki i zasadami wypożyczania książek. Na zakończenie zajęć odbyła się degustacja konfitur. Dzieci były bardzo zadowolone i na pewno odwiedzą bibliotekę.

min jesień11min jesień22min jesień33min jesień44

 

W dniu 06.10.2017 r. Klub e-Senior działający w Bibliotece Głównej gościł na spotkaniu Danutę Binkiewicz – Kołodziej.
Poetka czytała wiersze ze swojego najnowszego tomiku „Odbicia oblicza”. Opowiadała też o swojej pasji podróżowania, o miejscach szczególnie jej bliskich, o ogrodzie i kwiatach. I taką właśnie tematykę zawarła w zbiorze „Odbicia oblicza”. W tomiku są także wiersze skłaniające ku refleksji i przemyśleniom nad tym co nam znane i jeszcze niepoznane.
Ot kolej życia
gdy to, co było wcześniej
miesza się z czymś nieskończonym
a co dziś mnie spotyka
wywodzi się z przeszłości
wrośnięte w zapowiedź
czegoś, co może będzie.

min dsc 0010 01min dsc 0013 02min dsc 0023 03min dsc 0034 04min dsc 0055 06min dsc 0061 07min dsc 0066 08min dsc 0071 09min dsc 0078 10



Dnia 27.10.2016 w Filii nr 3 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci  pt. ”Kolory jesieni w utworach dla dzieci”, połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej.  

Na początku spotkania Danuta Panas dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej przywitała gości i uczestników. Następnie uczniowie klasy III E Szkoły Podstawowej nr 4 recytowali wiersze o tematyce jesiennej.  Na konkurs wpłynęło 219 prac ze szkół podstawowych, ośrodków kultury Miasta i Gminy Łęczna.                                                                                                                                                                                                                                                                                            Jury konkursu w ocenie prac kierowało się zgodnością tematyczną z hasłem i regulaminem konkursu. Przyznano nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia pozaregulaminowe:

KATEGORIA 6-7

I miejsce: Martyna Kaźmierczyk SP.NR 4 Łęczna i Gabriela Janocińska   CK Łęczna                                                      

II miejsce: Noel Adamczyk   SP nr 4 Łęczna

III miejsce: Aleksandra Trąbka SP nr 4 Łęczna i Arleta Hulewska SP nr 4 Łęczna

Wyróżnienia:   Ania Burdach SP nr 4 Łęczna ,   Jagoda Fedurek CK Łęczna Milena Ziętek   SP nr 4 Łęczna , Iwo Rylski SP nr 4 Łęczna, Julian Koziej SP nr 4 Łęczna,   Julia Wójcik SP nr 4 Łęczna, Amelia Wójcik CK Łęczna , Nikola Hawryluk SP nr 2 Łęczna, , Natalia Pędzisz SP nr 2 Łęczna

Kategoria 8-9 lat

I miejsce: Blanka Smolińska   SP nr 4 Łęczna

II Miejsce: Barbara Słowik CK Łęczna

III miejsce: Aleksandra Piotrowska SP nr 2 Łęczna

Wyróżnienia: Kacper Nowacki SP. Nr 4 Łęczna, Dominika Caban CK Łęczna, Wiktoria Szczęsna CK Łęczna, Wiktoria Hawryluk SP nr 2 Łęczna, Dawid Wołyńczuk, SP nr 4 Łęczna, Ewelina Michalak SP nr 4 Łęczna, Natalia Cielebąk CK Łeczna, Agata Ciesielska SP nr 2 Łęczna, Kalina Fedurek CK Łęczna, Jakub Nowak SP nr 4 Łęczna.

Prace pozaregulaminowe wyróżnienia:

Lena Głowienka L 4 CK Łęczna, Julia Morawska CK ODK Łęczna, Katarzyna Kołodziejska CK ODK Łęczna.

Gratulujemy!                                                                                                                                          

Nagrody zostały wręczone dzieciom przez Małgorzatę Makarę, przewodniczącą Komisji Kultury oraz Krzysztofa Matczuka, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej.    

Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.
Serdecznie zapraszamy.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Specjalne podziękowania dla Urzędu Miejskiego w Łęcznej, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „Plama” za pomoc w realizacji konkursu.

dsc 0729 mdsc 0720 m copy copydsc 0725 mdsc 0733 mdsc 0735 mdsc 0738 mdsc 0742 mdsc 0748 mdsc 0749 mdsc 0752 mdsc 0754 mdsc 0763 mdsc 0714 mdsc 0715 mdsc 0767 mdsc 0768 mdsc 0770 mdsc 0773 m

Uprzejmie informujemy, że w dniu 31.X. 2016 r. /poniedziałek/ Biblioteka Główna oraz Filie nr 1,2,3 będą czynne w godz. 8.00-16.00 .
Filia nr 4 w Zakrzowie będzie czynna w godz. 8.00-14.00.

 

W dniu 19.10.2016 w Filii nr 3 ul. Jaśminowa 4 odbyły się warsztaty pt. „Kubuś Puchatek w Stumilowym Lesie” dla klas II Szkoły Podstawowej nr 4. Dzieci przyszły do biblioteki z wychowawczyniami Ewą Żelechowską i Marią Okoń. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom treści lektury „Kubuś Puchatek”. Na początku zajęć uczniowie dowiedzieli się o historii powstania książki A. A. Milne. Następnie wspólnie rozwiązywali krzyżówkę. Bardzo podobały im się zagadki dotyczące Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Charakterystyka każdego z bohaterów pozwoliła dzieciom zrozumieć problematykę utworu. „Kubuś Puchatek” to opowieść o wielkiej przyjaźni między mieszkańcami Stumilowego Lasu. Dzieci odkryły jakimi cechami powinien odznaczać się oddany i prawdziwy przyjaciel: dobry, grzeczny, mądry, radosny, pomocny. Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem było doskonałą okazją, aby zachęcić dzieci do czytania i odwiedzania biblioteki wraz z rodzicami.

img 1928 mimg 1932 mimg 1937 mimg 1912 mimg 1922 mimg 1927 m

„Miłość w literaturze dawniej i dziś” to temat kolejnego spotkania, które odbyło się w środę 12.10.16 r. w klubie seniora w Osiedlowym Domu Kultury. Koordynator spotkania Anna Jusińska bibliotekarka z Fili Nr 1 zaprezentowała paniom kilka książek o tematyce romantycznej: „Kwiecień w Paryżu”, „Esesman i żydówka”, „Sekretne lato”, „Madonna wśród lilii”. Seniorki z dużym zainteresowaniem brały udział w dyskusji oraz chętnie dzieliły się wrażeniami z książek, które przeczytały.

dsc 2630 mdsc 2632 mdsc 2639 mdsc 2643 mdsc 2648 m

W dniu 08.10. 2016 r. gościliśmy w Bibliotece Głównej dzieci i młodzież z terenu Łęcznej i okolic. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących efektywnego czytania prowadzonych przez psycholog z Instytutu Efektywnej Nauki z Lublina.

efektywne czytanie m

W dniu 06.10.2016 r. w Czytelni przy ul. Bożnicznej 21 odbyło się spotkanie „ Z literaturą na wesoło” dla seniorów z Klubu e-Senior.

Uczestnicy spotkania pracowali z tekstem literackim, rozwiązywali krzyżówki literackie, układali wyrazy bawiąc się w skojarzenia, odgadywali przysłowia. Seniorzy wykazali się dużą kreatywnością, koncentracją i spostrzegawczością. Praca w grupach wyzwalała w nich współzawodnictwo, pozwalała dzielić się pomysłami. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, było dużo śmiechu i radości. Zabawom literackim towarzyszyły piosenki.
Spotkanie przygotowała Joanna Wronisz, która od kilku lat m.in. prowadzi szkolenia komputerowe dla seniorów z Klubu e-Senior.

dsc 0678 mdsc 0679 mdsc 0681 mdsc 0689 mdsc 0691 mdsc 0698 m

W dniu 03.10.2016 w Filii nr 3 przy ulicy Jaśminowej 4 odbyły się warsztaty pt. „Nasza złota jesień”. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie z klasy 0 ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej z wychowawczynią Dorotą Bednarską.                  

Celem warsztatów było rozbudzenie zainteresowań otaczającą nas przyrodą oraz poznanie wierszy o tematyce jesiennej.

Na początku zajęć dzieci trzymając kasztan w dłoni mówiły kilka słów o sobie.                                               

Podczas warsztatów rozmawialiśmy o oznakach jesieni, przemianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin.  

Następnie dzieci wysłuchały wierszy o jesieni: „ Pani Jesień” Zofii Dąbrowskiej, „Jesienią” Marii Konopnickiej, „Orszak Pani Jesieni” Ewy Zawadzkiej oraz opowiadanie pt. „Typowo jesienne zajęcie”.

Pracując w grupach uczniowie kolorowali barwami jesiennymi liście, które po wycięciu przyklejali na drzewie. Powstało piękne wspólne jesienne drzewo.

Z wielką radością dzieci odgadywały zagadki o tematyce jesiennej oraz bawiły się w kalambury.

Na zakończenie warsztatów zwiedziły bibliotekę, która im się bardzo podobała.

img 1891 mimg 1896 mimg 1897 mimg 1908 mimg 1900 mimg 1904 mimg 1911 mimg 1890 m

Dnia 30.10.2015 w Filii nr 3 odbyły się warsztaty dla trzech klas drugich Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej pt. „Znane i nieznane wiersze i wierszyki Wandy Chotomskiej”. Na początku zajęć dzieci zapoznały się z biografią autorki. Z ciekawością słuchały o jej dzieciństwie. Podczas warsztatów zostały zaprezentowany utwory poetki. Najbardziej podobały się wiersze pt. „Kurcze blade” oraz „ Dziesięć bałwanków”. Dzieci z ciekawością oglądały książki Wandy Chotomskiej, które znajdują się w bibliotece. Na koniec zajęć opowiadały najbardziej dla nich ciekawe fragmenty książki „Pięciopsiaczki” . Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników. Ogółem w zajęciach uczestniczyło 65 dzieci.

Dnia 29.10.2015 w Filii nr 3 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci  pt. ”Mój bajkowy świat pełen jesiennych barw”.  

Po przywitaniu gości i uczestników przez Dyrektor MGBP Danuta Panas, uczniowie klasy II E Szkoły Podstawowej nr 4  recytowali wiersze o tematyce jesiennej.  Następnie Jadwiga Ćwirko odczytała  protokół komisji.   

Nagrody zostały wręczone dzieciom przez  Małgorzatę Makarę przewodniczącą Komisji Kultury  oraz Dyrektor MGBP. 

Na konkurs wpłynęło173 prac ze szkół podstawowych, ośrodków kultury Miasta i Gminy Łęczna.

Jury konkursu w ocenie prac kierowało się zgodnością tematyczną z hasłem i regulaminem konkursu, przyznając nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia pozaregulaminowe:

I kategoria  6-7 lat     

I miejsce   Martyna Kaźmierczyk  CK Łęczna

II miejsce  Ola Zielińska SP nr 2 Łęczna

III miejsce  Antoni Grygiel SP nr 2 Łęczna  i Ewelina Michalak  SP nr 4 Łęczna

Wyróżnienia:

Maja Saczewan SP nr 2 Łęczna         

Nikola Gąbka SP nr 2 Łęczna   

Maja Mazur  CK Łęczna 

Weronika Charchol   SP nr 4 Łęczna 

Karina  Oleszek SP nr 4 Łęczna

Agata Ciesielska SP nr 4 Łęczna  

Kornelia Jawiarczyk   CK Łęczna     

Wiktor Bondos    SP nr 4 Łęczna

II kategoria 8-9 lat   

I miejsce    Oliwia Bartnicka  CK Łęczna  

II miejsce   Zofia Trybulska   CK Łęczna     

III miejsce  Oskar Grodek  SP nr 4 Łęczna               

Wyróżnienia:  

Milena Lipska  SP nr 4 Łęczna  

Pola Walatek SP nr 4 Łęczna        

Zuzanna Kowalczyk    SP nr 4 Łęczna   

Kamil Rybka  SP nr 4 Łęczna  

Julia Okoń   SP nr 4 Łęczna 

Martyna Ozga CK Łęczna

Wyróżnienia pozaregulaminowe:  

Nadia Susz  CK ODK Łęczna  

Nikodem Wyka SP nr 4 Łęczna  

Lena Mazurek  SP nr 4 Łęczna   

Milena Świrk  SP nr 4 Łęczna   

Julita Celejewska  SP nr 4 Łęczna      

Gratulujemy! 
Serdecznie zapraszamy.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.

Specjalne podziękowania dla Urzędu Miejskiego w Łęcznej, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „Plama” za pomoc w realizacji konkursu.


Fedorowicz_720c0.jpg Dyskusyjny Klub Książki „Pod Różą” Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej serdecznie zaprasza na spotkanie z Jackiem Fedorowiczem.

3 (wtorek) listopada 2015 r. godz. 12:00 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej ul. Bożniczna 21

Jacek Fedorowicz – znany z wielu kultowych filmów i programów aktor, satyryk, dziennikarz, twórca audycji radiowych i telewizyjnych, autor tekstów, rysownik- karykaturzysta.
Był jednym z założycieli (m. in. ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą) studenckiego teatru Bim-Bom. W telewizji współtworzył z Jerzym Gruzą programy rozrywkowe. Jako współautor radiowego magazynu 60 minut na godzinę wykreował słynną postać Kolegi Kierownika. Szczególnie pamiętany z „drugoobiegowego” satyrycznego Dziennika Telewizyjnego.
Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

Dnia 16 października 2015 roku w Filii nr 2 odbyło się otwarcie wystawy fotografii Leszka Mokijewskiego „Baśniowe sesje i inne historie…”. Jest to X wystawa z cyklu „Pasje naszych czytelników”. Autor wystawy jest czytelnikiem biblioteki, mieszka i pracuje w Łęcznej. Od lat interesuje się fotografią. Na wystawie przedstawione zostały zdjęcia, których tematyka nawiązuje do znanych baśni. Inspiracją dla artysty były piękne dziewczyny, których wizerunek wkomponowany został w baśniową scenerię. Połączenie tych elementów pobudza wyobraźnię widza i stwarza niepowtarzalny klimat wnętrza biblioteki. Zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach pracy biblioteki przy ulicy Obrońców Pokoju 1.   

mojprzyjacielmis2015_b6eab.jpg
MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W ŁĘCZNEJ
ogłasza konkurs recytatorski "MÓJ PRZYJACIEL MIŚ"
 
 

Regulamin Konkursu Plastycznego dla dzieci
„Mój bajkowy świat pełen jesiennych barw"
1. Organizatorem konkursu jest Filia nr 3 Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im Zbigniewa Herberta w Łęcznej ul. Jaśminowa 4.
2. Konkurs rozpoczyna się 21.09.2015 r. i trwać będzie do 23.10.2015 r.
3. Rozstrzygniecie konkursu odbędzie się 28.10.2015 r. w Filii nr 3 MGBP ul. Jaśminowa 4.
4. Temat prac konkursowych brzmi: „Mój bajkowy świat pełen jesiennych barw".
5. W konkursie mogą brać udział dzieci z klas 0 – III ze Szkół Podstawowych Miasta i Gminy Łęczna.
Warunki uczestnictwa w konkursie:
1. Praca konkursowa ma być pracą plastyczną wykonaną w formacie A4, techniką dowolną.
2. Prace przekazane na konkurs muszą być pracami wykonanymi samodzielnie.
3. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę konkursową.
5. Oceny prac dokona komisja powołana przez Organizatora Konkursu.
6. Każda praca powinna być opatrzona danymi: imię i nazwisko, wiek autora pracy, nazwa i dokładny adres placówki, telefon kontaktowy, imię i nazwisko opiekuna.
Wyniki konkursu i nagrody:
1. Kryteria oceny prac: samodzielność wykonania pracy, pomysłowość, walory artystyczne.
2. Komisja powołana przez Organizatora Konkursu wyłoni spośród przekazanych prac laureatów konkursu.
3. Ogłoszenie wyników nastąpi na stronie internetowej naszej biblioteki www.mgbp.leczna.pl,  www.leczna.pl .
4. Autorzy nagrodzonych prac otrzymają dyplomy i nagrody.
5. Prace nie spełniające wymogów regulaminowych, nie będę brały udziału w konkursie.
Uwagi:
1. Przekazując prace na konkurs, uczestnik zgadza się na umieszczenie pracy na stronie internetowej Biblioteki i Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
2. Biorąc udział w konkursie, uczestnik akceptuje jego regulamin.
4. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane autorom.
5. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażaniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29. 09.1997 r o ochronie danych osobowych (DZ. U. nr 133 z 1997 r z późniejszymi zmianami).

W dniu 29.10.2014 w Filii nr 3 odbyło się rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego pt. "Barwy jesieni w wierszach dla dzieci".
Na konkurs wpłynęło 150 prac ze szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków kultury powiatu łęczyńskiego.
Jury konkursu w ocenie prac kierowało się zgodnością tematyczną z hasłem i regulaminem konkursu, przyznając nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych:
I kategoria 5-6 lat
Wyróżnienia:
Karina Stasiak CK Łęczna Hubert Walczak PP Puchaczów Mariola Borys GOK Puchaczów Lena Furtak CK Łęczna Lena Rybka CK Łęczna Kornelia Regec ODK Łęczna Konrad Siedlecki PP nr 2 w Łęczna Aleksandra Krzychowiec GOK Puchaczów Martyna Głogowska SP nr 4 Łęczna Wiktoria Drewniak PP nr 2 Łęczna Natasza Pawlak ODK Łęczna
II kategoria 7-9 lat
I miejsce Gabriela Prażmowska ODK Łęczna
II miejsce Przemysław Nowicki SP nr 2 Łęczna
III miejsce Aleksandra Pawlak GOK Puchaczów
Wyróżnienia:
Karolina Kocowska SP nr 2 Łęczna Kamila Krasuska SP nr 2 Łęczna Julia Kierepka CK Łęczna Julia Kłębokowska SP nr 2 Łęczna Oliwier Gąska SP nr 4 Łęczna Agata Kozdroń ODK Łęczna Marta Grzegorczyk SP nr 4 Łęczna Maja Jóźwiak SP nr 4 Łęczna Kacper Rychel SP nr 4 Łęczna Matylda Wójcik SP nr 4 Łęczna
Gratulujemy! Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.
Serdecznie zapraszamy.

DSC 0021 mDSC 0025 mDSC 0026 mDSC 0028 mDSC 0029 mDSC 0032 mDSC 0023 mDSC 0036 mDSC 0037 m

Relacja ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki
W dniu 21 października 2014 roku dyskutowałyśmy o książkach.

Angeliki Kuźniak „Marlene" oraz Janusza Wiśniewskiego „Grand".

Angelika Kuźniak , którą miałyśmy okazję gościć w naszej bibliotece w maju, jest autorką reportaży.

„Marlene" to reportaż o Marlenie Dietrich, która zostawiła po śmierci 25 ton rzeczy, w tym notes z zapisem „Pologne, Poland" a wśród kilku nazwisk Zbigniew Cybulski.

Gdy zimą 1964 , a potem w 1966 roku Marlena Dietrich przyjechała z koncertami do Polski, było to dla brudnoszarego PRL–u zetknięcie się ze zjawiskiem tak luksusowym, że nie miało znaczenia, iż gwiazda jest po sześćdziesiątce, pod suknię zakłada specjalistyczny kostium wyszczuplający i pozwala się fotografować tylko z jednej strony. Przyjmowano ją entuzjastycznie jako tę, która zwróciła się przeciw faszyzmowi.

Angelika Kuźniak napisała historie żywą, bogatą i zakulisową. Posługiwała się wielorakimi źródłami wiedzy. Wrażenia fotografów i konferansjerów, wspomnienia przyjaciół , wpisy z ostatnich , nigdy nie publikowanych dzienników Dietrich oraz artykuły prasowe układają się w barwne obrazy, dla których tłem jest powojenna historia Europy. Dzięki temu dostajemy dobrze narysowany portret niezwykłej kobiety.

W opinii Klubowiczek jest to bardzo dobrze napisana książka.

Janusz Leon Wiśniewski to naukowiec i pisarz, autor m.in. bestsellerowej powieści "S@motność w sieci".

„Grand" to powieść, której akcja rozgrywa się w sopockim luksusowym hotelu, gdzie gościł m.in. Hitler, Marlena Dietrich a także Władimir Putin.

To opowieść o przypadkowych osobach, których połączył luksusowy hotel z historią. Nostalgiczne wspomnienia głównych bohaterów, ich rozterki, metamorfozy są bodźcem do refleksji nad własnym postępowaniem.

Wszyscy bohaterowie zostali uwikłani w miłość i to właśnie ona dokona w nich wielkiej przemiany.

Następne spotkanie odbędzie się 18 listopada 2014 r. o godz. 12.00 w siedzibie Biblioteki. Omawiać będziemy książkę Lidii Ostałowskiej "Bolało jeszcze bardziej".

 DSC 0016 mDSC 0012 mDSC 0014 mDSC 0020 m

Dnia 22.10.2014 dzieci z klasy 0 ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej z wychowawczynią Ewą Żelechowską odwiedziły Filię nr 3.
Dzieci zwiedziły placówkę, dowiedziały się, jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Dowiedziały się również jak wygląda praca w bibliotece i jakie książki znajdują się na półkach.
Bibliotekarka przeczytała wiersz J. Huszcza pt.: „Skarga książki", a następnie rozmawiała z dziećmi na temat poszanowania książek i właściwego się z nimi obchodzenia.
Dzieci dowiedziały się również z książeczki pt. „Jak skrzat jagódka zakładał bibliotekę" Ewy Stadtmuller jak funkcjonuje biblioteka i co trzeba zrobić by się do niej zapisać.
Na zakończenie odgadywały zagadki związane z ulubionymi bohaterami książek oraz dotyczące jesieni.
Na pamiątkę wizyty w bibliotece otrzymały kolorowe zakładki do książek.

zdjecie mzdjecie4 mzdjecie3 mzdjecie2 m

I. Cele konkursu:
1. Włączenie się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia
2. Stworzenie przez dzieci prac plastycznych inspirowanych tematyką konkursu
3. Rozwijanie wyobraźni plastycznej oraz wrażliwości estetycznej dzieci

II . Organizator konkursu: Oddział dla Dzieci Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej, ul. Bożniczna 21

III. Warunki uczestnictwa:
1. Konkurs jest skierowany do dzieci w wieku od 5 – 8 lat (szkół i przedszkoli z terenu miasta Łęczna)
2. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę plastyczną wykonaną indywidualnie dowolną techniką plastyczną (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, itp.),
3. Praca powinna być w formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A3, oprawiona w passe-partout

4. Każda praca powinna zawierać na odwrocie następujące informacje:
a. imię i nazwisko autora, wiek,
b. nazwę placówki, adres, nr telefonu, imię i nazwisko nauczyciela lub opiekuna, pod kierunkiem którego dziecko przygotowało pracę.

5. Prace konkursowe będą oceniane w 2 kategoriach wiekowych:
a. 5 – 6 latki
b. 7 – 8 latki

IV. Termin i miejsce składania prac:
Prace należy złożyć do 20 listopada 2014 r. w Oddziale dla Dzieci M-GBP przy ul. Bożnicznej 21

V. Kryteria oceny prac:

1. Zgodność z tematem,
2. Samodzielność pracy dziecka,
3. Ogólny wyraz artystyczny.

VI. Pozostałe zasady konkursu:
1. Każda grupa przedszkolna lub klasa może złożyć na konkurs maksimum 5 prac plastycznych
2. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone publicznie
3. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do wykorzystania prac do zorganizowania wystawy pokonkursowej
4. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu: 26 listopada 2014 roku
5. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażaniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29. 09.1997 r o ochronie danych osobowych (DZ. U. nr 133 z 1997 r z późniejszymi zmianami).
                                                                                                                                                                                                                                    ZAPRASZAMY

plakat mis

W dniu 08.10.2014r. w Filii nr 3, ul. Jaśminowa 4 przeprowadzone zostały warsztaty dla dzieci z klasy III integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 4. Celem warsztatów było rozbudzenie zainteresowań przyrodą oraz poznanie wierszy o jesieni. Na początku zajęć dzieci tworzyły skojarzenia do słowa - jesień. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o oznakach jesieni, przemianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin oraz odpowiadały na pytania, dlaczego lubią tę porę roku i co ona nam daje. Następnie czytały wiersze o tematyce jesiennej. Bardzo im się podobała jesienna zgaduj-zgadula. Znały odpowiedzi na wszystkie zagadki. Najwięcej radości sprawiła im gra w kalambury. Na zakończenie warsztatów czekał na dzieci słodki poczęstunek.

jesien3 mjesien2 mF3- jesien m

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej ogłasza zapisy na bezpłatne szkolenia z obsługi komputera i Internetu dla seniorów.
Termin rozpoczęcia, częstotliwość oraz godziny ustalone zostaną wspólnie z uczestnikami zajęć.
Szkolenia prowadzone będą przez Bibliotekę Główną oraz jej filie.


Biblioteka Główna przy ul. Bożnicznej 21, (Osiedle Stare Miasto) Tel. (81) 752 02 04 e- mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Filia nr 1 przy ul. Górniczej 12, (Osiedle Samsonowicza) Tel. (81) 462 31 83 e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 2 przy ul. Obrońców Pokoju 1, (Osiedle Niepodległości) Tel. (81) 462 93 13 e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 3 przy ul. Jaśminowej 4, (Osiedle Bobrowniki) Tel. (81) 462 75 05 e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapisy prowadzone będą do 31 października 2014r.


Szkolenia komputerowe prowadzone są od 2011 roku. Do tej pory ze szkoleń skorzystało 117 osób. Na szkoleniach zainteresowani uczą się m.in. obsługi komputera, wyszukiwania informacji na stronach www, zapoznają się z takimi pojęciami, jak: portale społecznościowe, forum, grupa dyskusyjna, multimedia. Na kursie można się również dowiedzieć, jak korzystać z poczty elektronicznej, do czego służą komunikatory internetowe, jak przeprowadzać rozmowy głosowe, jak planować wakacje i podróże, nabywać nową wiedzę i umiejętności, a także spędzać wolny czas.

W Bibliotece Głównej działa Klub e – Senior. Celem głównym klubu jest e-aktywizacja i zwiększenie powszechności korzystania z komputera, Internetu i nowoczesnych technologii w codziennym życiu. Poza tym spotkania w Klubie e –Senior pozwalają lepiej poznać się, zaprzyjaźnić z biblioteką i nawiązać nowe znajomości.


Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zgłaszania się pod wskazane adresy.

J0195384 m

biblioteka widziana oczami dziecka plakat

 

REGULAMIN KONKURSU:
I. Cele konkursu:
1. Stworzenie przez dzieci prac plastycznych inspirowanych tematyką konkursu
2. Rozwijanie wyobraźni plastycznej oraz wrażliwości estetycznej dzieci
II . Organizator konkursu: Oddział dla Dzieci Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej, ul. Bożniczna 21
III. Warunki uczestnictwa:
1. Konkurs jest skierowany do uczniów klas I-VI z terenu miasta i gminy Łęczna.
2. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę plastyczną wykonaną indywidualnie dowolną techniką plastyczną (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, itp.),
3. Praca powinna być w formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A3, oprawiona w passe-partout.
4. Każda praca powinna zawierać na odwrocie następujące informacje:
a. imię i nazwisko autora, wiek,
b. nazwę placówki, adres, nr telefonu, imię i nazwisko nauczyciela lub opiekuna, pod kierunkiem którego dziecko przygotowało pracę.
IV. Termin i miejsce składania prac:
Prace należy złożyć do 27 listopada 2013 r. w Oddziale dla Dzieci M-GBP przy ul. Bożnicznej 21
V. Kryteria oceny prac:
1. Zgodność z tematem,
2. Samodzielność pracy dziecka,
3. Oryginalne ujęcie tematu oraz ogólny wyraz artystyczny.
4. Prace konkursowe będą oceniane w 2 kategoriach wiekowych:
a. uczniowie klas I – III
b. uczniowie klas IV –VI

VI. Wyniki konkursu i nagrody:

1. Komisja powołana przez Organizatora konkursu wyłoni spośród przekazanych prac laureatów konkursu.
2. Ogłoszenie wyników nastąpi na stronie internetowej naszej biblioteki www.mgbpleczna.pl
3. Prace nie spełniające wymogów regulaminowych nie będę brały udziału w konkursie.
4. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do wykorzystania prac do zorganizowania wystawy pokonkursowej podczas obchodów jubileuszu Oddziału dla Dzieci
5. Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród nastąpi w dniu 10 grudnia 2013 r. , podczas imprezy jubileuszowej

VII. Postanowienia końcowe:
1. Przekazując pracę na konkurs, uczestnik zgadza się na umieszczenie pracy na stronie internetowej Biblioteki
2. Biorąc udział w konkursie, uczestnik akceptuje jego regulamin.
3. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane autorom.
4. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażaniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29. 09.1997 r o ochronie danych osobowych (DZ. U. nr 133 z 1997 r z późniejszymi zmianami).

ZAPRASZAMY!

1. Organizatorem konkursu jest Filia nr 3 Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.
2. Konkurs rozpoczyna się 15.10.2013 r. i trwać będzie do 20.11.2013.
3. Rozstrzygniecie konkursu odbędzie się 26.11.2013 w Filii nr 3 ul. Jaśminowa 4.
4. Temat prac konkursowych brzmi: „ Ulubiony bohater wierszy Juliana Tuwima".
5. W konkursie mogą brać udział dzieci z klas 0 – III Szkoły Podstawowej.
Warunki uczestnictwa w konkursie:
1. Praca konkursowa ma być pracą plastyczną wykonaną w formacie A4, techniką dowolną.
2. Prace przekazane na konkurs muszą być pracami wykonanymi samodzielnie.
3. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę konkursową.
4. Oceny prac dokona komisja powołana przez Organizatora Konkursu.
5. Każda praca powinna być opatrzona danymi: imię i nazwisko, wiek autora pracy, nazwa i dokładny adres placówki, telefon kontaktowy, imię i nazwisko opiekuna.
Kryteria oceny prac:
samodzielność wykonania pracy,
pomysłowość,
walory artystyczne,
materiał użyty do wykonania pracy.
Wyniki konkursu i nagrody:
1. Komisja powołana przez Organizatora Konkursu wyłoni spośród przekazanych prac laureatów konkursu.
2. Ogłoszenie wyników nastąpi na stronie internetowej naszej biblioteki www.mgbpleczna.pl
3. Autorzy nagrodzonych prac otrzymają dyplomy i nagrody.
4. Prace nie spełniające wymogów regulaminowych, nie będę brały udziału w konkursie.
Uwagi:
1. Przekazując prace na konkurs, uczestnik zgadza się na umieszczenie pracy na stronie internetowej Biblioteki.
2. Biorąc udział w konkursie, uczestnik akceptuje jego regulamin.
3. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane autorom.
4. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażaniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29. 09.1997 r o ochronie danych osobowych (DZ. U. nr 133 z 1997 r z późniejszymi zmianami).

                                                        DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY

 

                                             alt

W dniu 02 października 2012 r. z inicjatywy Barbary Wójcik, bibliotekarki Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, zainaugurował działalność Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej. Jest to drugi klub w naszej bibliotece. Pierwszy DKK – dla dorosłych – działa od 07 kwietnia 2009 roku.

W spotkaniu uczestniczyło 5 uczennic z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej oraz Magdalena Wójcikiewicz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – koordynator wojewódzki DKK.

Pierwsze spotkanie członków miało charakter organizacyjny. Uczestnicy zapoznani zostali z ideą DKK, wybrane zostały również książki, które klubowiczki chciałyby przeczytać i wspólnie podyskutować o nich na kolejnych spotkaniach klubu.

Jak się okazało, wszystkich członków klubu łączy jedna cecha, a mianowicie zamiłowanie do czytania książek, niektóre osoby to prawdziwe mole książkowe, czytające tygodniowo kilka książek.

Formuła spotkań DKK zgodnie z ideą programu jest otwarta. Wszystkich tych, którzy chcieliby porozmawiać i podzielić się wrażeniami o przeczytanej książce – serdecznie zapraszamy do naszego Klubu. Podczas spotkań klubowych uczestnicy wymieniają swoje poglądy związane z omawianymi książkami, konfrontują gusta czytelnicze przy zachowaniu zasady, że nikt nikogo nie zmusza do wypowiedzi, a o przeczytanych książkach rozmawia się w swobodny, niczym nieskrepowany sposób.

Pragniemy stworzyć miły i przyjacielski klimat.

 

alt alt

 

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.

Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami na terenie województwa lubelskiego opiekuje się koordynator wojewódzki Magdalena Wójcikiewicz.

alt alt

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej

serdecznie zaprasza na promocję książki


POJEZIERZE ŁĘCZYŃSKO-WłODAWSKIE

i spotkanie z autorami : Pawłem Władem i Markiem Nasiadką


alt  alt

oraz na otwarcie wystawy fotograficznej Marka Nasiadki

ZACZAROWANE POLESIE

Spotkanie odbędzie się 25 października(czwartek )w siedzibie Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21 o godz. 13.00

W czasie spotkania można będzie nabyć przewodniki po atrakcyjnej cenie wydawniczej.

Paweł Wład – geograf, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, wydawca książek i map turystycznych, autor ponad 50 publikacji z zakresu geografii i krajoznawstwa, w tym przewodników turystycznych , kilku serii podręczników geograficznych dla uczniów gimnazjów i liceów, zbiorów zadań i opracowań metodycznych dla nauczycieli.

Jest miłośnikiem wędrówek górskich oraz entuzjastą architektury, zwłaszcza drewnianej i cerkiewnej.

Marek Nasiadka – geograf, absolwent UMCS. Z zamiłowania turysta, krajoznawca i fotograf. Członek Okręgu Roztoczańsko- Podkarpackiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Od kilku lat stały współpracownik miesięcznika krajoznawczo- turystycznego „Poznaj Kraj". Autor artykułów z dziedziny krajoznawstwa oraz przewodników turystycznych. Autor zdjęć do wielu czasopism, książek, kalendarzy, plakatów i artykułów własnych. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 31.10.2011 r. /poniedziałek/

Biblioteka Główna ul. Bożniczna 21 będzie czynna w godz. 8.00-16.00

Filia nr 1 ul. Górnicza 12                                                            9.00-17.00

Filia nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1                                              9.00-17.00

Filia nr 3 ul. Jaśminowa 4                                                         9.00-17.00

Filia nr 4 w Zakrzowie                                                                9.00-15.00

W dniu 18 października odbyło się dwudzieste czwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyło dziewięć klubowiczek.

 Tematem naszych rozmów była książka Cukiernia pod Amorem cz.1 Zajezierscy Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk to pisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka. Napisała kilkanaście książek dla młodzieży.

 Cukiernia pod Amorem to seria książek dla dorosłych. Pierwsza część Zajezierscy, to opowieść o tytułowym rodzie Zajezierskich.

Autorka opisuje losy kilku pokoleń kobiet i ich mężczyzn w malowniczej scenerii dziewiętnastowiecznych dworków oraz współczesnej prowincji. Znakomicie oddaje koloryt epoki, zarówno, jeśli chodzi o realia życia codziennego, jak i przełomowe wydarzenia historyczne. Przeplata przeszłość z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną opowieść o silnych kobietach, ich marzeniach i namiętnościach oraz o wytrwałym dążeniu do wyznaczonych celów. Pisarka świetnie posługuje się językiem. Jest on prosty i lekki, ale równocześnie doskonale udaje jej się stylizować na dziewiętnastowieczny, wplatając umiejętnie archaizmy, a także wyrażenia w obcych językach.

Cukiernia pod Amorem to z pewnością książka dla kobiet i o kobietach. Przyjemna, lekka, miła i przede wszystkim bardzo wciągająca.

Wszystkim paniom klubowiczkom książka bardzo się podobała. Lektura zainspirowała do rozmów o życiu w dziewiętnastym wieku, jedne chciałyby jak najbardziej żyć w takich realiach, a inne zdecydowanie nie.

 

Na następne spotkanie zapraszamy 15 listopada na godz. 12.00.

Omawiać będziemy książki: Marty Fox Zuzanna nie istnieje oraz Van Cauwelaert D. Obsesje.

      

 

Uprzejmie informujemy, że w dniach 18-19.10.2011 r. Filia nr 2 przy ul. Obrońców Pokoju 1 będzie nieczynna z powodu skontrum.

Dnia 20 października 2009 r. odbyło się spotkanie DKK, na które przybyło 8 pań.
Tematem naszych rozmów były książki: „Brzytwa” Wojciecha Chmielewskiego oraz „Gulasz z turula” Krzysztofa Vargi.

„Brzytwa” jest zbiorem opowiadań mających za tło współczesne realia.
Dotyczą one problemów ludzi i zgiełku współczesnego świata. Bohaterowie mówią językiem potocznym, czasami brzydkimi wulgaryzmami. Zwróciłyśmy uwagę na tytułowe opowiadanie ze względu na umieszczenie akcji w Lublinie. Stwierdziłyśmy, iż z tych opowiadań niewiele da się zapamiętać, przy tym wyłania się z nich smutek i przygnębienie.

„Gulasz z turula” to eseje nominowane do Nagrody Literackiej Nike. Opowiadają one o współczesnym społeczeństwie węgierskim, które nie może wyzwolić się z tęsknot do wielkości. Tytułowy turul to skrzyżowanie gęsi z orłem, jest personifikacją węgierskich marzeń i kompleksów. Nostalgia za czasami wielkości to fundament tożsamości węgierskiej.
Zgodnie stwierdziłyśmy, ze niewiele wiemy o swoich „bratankach”, a lektura książki zachęca nas do poznania historii Węgier.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 24 listopada 2009 r. o godz. 12.00.
Rozmawiać będziemy o utworach Zbigniewa Herberta.